Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet döneminde mide bulantısının 7 farklı nedeni

Mavikadin>Sağlık>Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet döneminde mide bulantısının 7 farklı nedeni

Adet döneminde mide bulantısı sık karşılaşılan bir durumdur, adet döneminizin başlangıcına yakın prostaglandin hormonu seviyesinin yükselmesinden kaynaklanır. Adet döneminde mide bulantısı hormonlardaki artışa bağlı normal bir durum olarak kabul edilebileceği gibi çikolata kisti, enfeksiyon gibi sorunlar da mide bulantısına yol açabilir. Regl iken mide bulantısı yaşamanın diğer nedenleri şöyledir:

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet döneminde mide bulantısının 7 farklı nedeni

Regl iken mide bulantısı genellikle normal kabul edilir, hormonlara bağlı doğal bir süreçtir. Adet dönemi meydana geldiğinde, rahmin kasılmasına ve kanı dışarı atmasına yardımcı olmak için vücutta prostaglandin ismindeki hormon üretilir. Prostaglandin hormonunun bu faydalı görevinin yanı sıra mide bulantısı, ishal, baş ağrısı gibi belirtilere yol açması gibi yan etkileri de söz konusudur.

ADET DÖNEMİNDE MİDE BULANTISI HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

Adet dönemindeki mide bulantısı çoğu zaman hamilelik belirtisi değildir. Ancak çok nadiren de olsa bu durum yani adet görürken mide bulantısı gebelikten de kaynaklanabilir. Hamileliğin diğer erken belirtileri halsizlik, göğüslerde şişme, göğüs uçlarında koyulaşma ve sık idrara çıkmadır.

ADET DÖNEMİNDE MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Adet döneminde mide bulantısı yaşamak genellikle regl dönemine yakın vücudumuzda prostaglandin adı verilen hormonunun yükselmesinden dolayı meydana gelir. Bu hormonun fazla salgılanması mide bulantısı, kusma, ishal ve baş ağrısına yol açabilir. Adet döneminde mide bulantısının diğer nedenleri şöyledir:

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet döneminde mide bulantısının 7 farklı nedeni

PREMENSTRÜEL SENDROM (PMS)

Premenstrüel sendrom, adet döneminden 1 ila 2 hafta önce ortaya çıkan fiziksel ve duygusal semptomları içerir. Bu belirtiler adetiniz başladığında devam eder, ancak genellikle birkaç gün sonra geçer. PMS belirtilerinden biri de adetliyken mide bulantısı yaşamaktır. Tıp uzmanları, PMS'nin adet döngüsü sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklandığına inanıyor. PMS semptomları adet gören kadınların yüzde 90'ından fazlasını etkiler, bu nedenle son derece yaygındır.

PREMENSTRÜEL DİSFORİK BOZUKLUK (PDB)

Premenstrüeldisforik bozukluk regl döneminde şiddetli belirtiler yaşamak demektir. Bu da Premenstrüelsendromda olduğu gibi regl döneminde görülen hormonal değişimden kaynaklanır. Premenstrüeldisforik bozukluk mide bulantısı ve kramplar dahil olmak üzere PMS ile aynı fiziksel semptomlara neden olur.18-35 yaşları arasındaki 354 kadın üzerinde yapılan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, mide bulantısı, yoğun adet kanaması yaşayanlarda sık görülen bir semptomdur.

ÇİKOLATA KİSTİ

Rahminizi kaplayan dokuya endometriyum denir. Bu doku adet döneminiz boyunca şişer, dökülür.Rahminizi kaplayan doku olan endometriyumrahminizin dışında büyüdüğünde buna endometrioz yani çikolata kisti denir. Çikolata kisti yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ve rahim çevresindeki dokuda görülebilir. Çikolata kistinin bir belirtisi de adetliyken mide bulantısıdır.

PELVİK İNFLAMATUAR HASTALIK (PID)

Pelvik inflamatuarhastalık, üst üreme sisteminin bir enfeksiyonudur. Genellikle vajinadaki cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon rahim, yumurtalıklar veya fallop tüplerine yayıldığında ortaya çıkar. Pelvikinflamatuar hastalığın en yaygın nedenleri klamidya ve gonore adı verilen cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.Pelvikinflamatuar hastalığı adet döneminde mide bulantısına yol açabilir.

DİSMENORE (ADETİN AĞRILI OLMASI)

Bu, adet krampları için kullanılan tıbbi terimdir. Bazı insanlar mide bulantısına neden olacak kadar şiddetli kramplar yaşarlar.Prostaglandinler, rahim kasılmalarını kontrol eden hormonlardır. Bu hormon adet dönemine yaklaşınca daha çok salgılanır kan dolaşımına girerek mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir.

ADET DÖNEMİNDE MİDE BULANTISI NASIL GEÇER?

Adet döneminde sık sık mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor size bulantıyı kesen ilaç reçete edecektir.Adet döneminde mide bulantısını tedavi etmek için 3 yöntem vardır;

Ağrı Kesici Kullanımı: Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), adet ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunları tedavi için yaygın bir tedavi yöntemidir. Prostaglandinleri azaltarak çalışır, bu da krampları ve mide bulantısını hafifletebilir.

Antidepresan Kullanımı: Premenstrüelsendromve Premenstrüeldisforik bozukluk söz konusuysa seçici serotonin alım inhibitörleri (SSRI'lar) ile tedavi edilebilir. SSRI'lar beyninizin serotonin seviyelerini artıran antidepresanlardır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı: Doğum kontrol hapı hamileliği önlemek için tasarlanmıştır. Adet döngünüz sırasında hormonal değişiklikleri kontrol ederek çalışırlar. Bu, dönemlerde mide bulantısı da dahil olmak üzere bazı duygusal ve fiziksel semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları da adet dönemindeki mide bulantısını önlemek için doktora danışılarak kullanılabilir.

Adetliyken mide bulantısı hamilelik belirtisi midir? Adet döneminde mide bulantısının 7 farklı nedeni

ADET DÖNEMİNDE MİDE BULANTISINA BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Adet döneminde mide bulantısı için doktorun verdiği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki bitkisel yöntemler de mide bulantısına şifa olabilir.

NANE LİMON ÇAYI

Nane limon çayı adet dönemindeki mide bulantısına doğal çözümdür. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı nane katıp kaynatın içine biraz limon sıkıp için.

ZENCEFİL

Mide bulantısı ve kramplar için geleneksel bir çare olan zencefil, vücudunuzun prostaglandinlerini düzenleyebilir ve adet dönemindeki mide bulantısını geçirebilir. Taze zencefil ile zencefil çayı yaparak günde 1-2 kez içebilirsiniz.

REZENE

Rezenedeki anti-enflamatuar özellikler, adet sırasında ağrı ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Rezeneyi , çay olarak tüketebilirsiniz.

TARÇIN

Tarçın , prostaglandinleri baskılayabilen öjenol olarak bilinen bir bileşik içerir. Bu adet kanamasını, mide bulantısını ve ağrıyı azaltabilir

NEFES EGZERSİZİ YAPMA

Derin nefes egzersizleri kaslarınızı gevşetmeye ve mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...