21 Ekim 2021, Perşembe 20:01

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur  10 Gün Erken Adet Olmak

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur  10 Gün Erken Adet Olmak

15 Gün Arayla Adet Görme Nedenleri 1 Hafta, 10 On Gün Arayla Adet Görme

Tıbbi olarak normal 2 regl dönemi arasında 21-35 gün geçmesi gerekir. 21 günden daha sık olan adet kanamasına Polimenore denir. Dini olarak ise 2 adet dönemi arasında en az 15 gün geçmesi gerekir. 2 regl dönemi arası 15 gün geçmeden gelen kan adet kanı sayılmaz. Buna istihaza denir.

Sual: Merhaba ben düzensiz adet görüyorum yani 15 gün arayla adet oluyorum, bu ay da 9 gün arayla gördüm yani hep erken adet görüyorum sizce bu normal mi?

CEVAP

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı:( Normal değil, normal adet düzeni 21 gün-35 gün aralıklı olandır, bu şekilde bir süre sonra ciddi demir eksikliği anemisi yaşayabilirsiniz, yani kansızlık çekebilirsiniz. ultrasonla değerlendirildikten sonra tedavi verilmesi gerekiyor.)

15 Gün Arayla, 10 Gün, 1 Hafta Arayla Adet Görme Neden Olur?

 1. Depresyon, anksiyete, endişe, stres gibi problemler 15 gün, 1 hafta veya 10 gün arayla adet görme nedenleri arasında sayılabilir. Stres ve günlük hayatta yaşadığımız diğer problemler, adetin beklenen tarihten daha önce gelmesine sebep olabilir.
 2. Hormonal sorunlar bu duruma yol açabilir
 3. Klamidya ve gonore gibi çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklar 15 gün arayla, 1 hafta yahut 10 gün arayla gibi sık adet görme nedenleri arasında yer alır.
 4. Menopoz döneminde de 2 regl dönemi arasında süre kısalabilir ve kadında sık adet görme sorunu yaşanabilir.
 5. Anoreksiya yani zayıflık haftalığı, ani kilo alma ya da kilo verme, yeme bozuklukları, 15 gün, 1 hafta veya 10 gün arayla adet görme durumu ile karşılaşılmasına yol açabilir.
 6. Aşırı spor yapmakta 2 adet dönemi arasının kısa olmasına neden olabilir.
 7. Çeşitli doğum kontrol hapları, antidepresan kullanımı, antikoagülanlar, hormon replasmanı veya oral kontra septif ilaçlar, kortikostreoidler gibi ilaçlar sık adet görülmesine neden olabilir.
 8. Perimenopoz (menopozun başlangıç evresi) dönemde de 2 adet dönemi arasında kanama görülebilir.
 9. Rahimde polip, miyom, kronik pelvik inflamasyon, polikistik over sendromu, çikolata kisti, tiroid disfonksiyonu, anovulasyon, karaciğer bozuklukları, kanama (hemorajik) bozukluklar, rahim tüberkülozu, rahim ağzı sarkomu, rahim sarkomu, yumurtalık sarkomu ve kanserleri, adrenal disfonksiyon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, endometriozis, pelvik hastalıklar, guatr hormonu bozukluğu yani hipertroidi gibi farklı sorunlar, sık adet görme sebepleri arasında yer alır.

Sık Adet Görme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı doktora gidilir.

Dini Olarak 15 Gün Arayla, 10 Gün, 1 Hafta Arayla Gelen Kan Adet Kanı Sayılır mı?

İlahiyatçı Selma Yenidoğan bu konuda şu bilgileri veriyor;(Hanefi mezhebinde, 2 adet dönemi arasında en az 15 gün geçmesi gerekir. 2 adet dönemi arasının 15 günden az sürmesi sonucu gelen adet kanı sayılmaz, buna istahaza özür kanı denir. İstihaza kanı gelen kadın, namaz kılar ve her ibadeti yapar.)

Not: Makalede geçen doktora sorulan soru ve cevap doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Nimet

  Adet düzensizliği ve polikistik over için yasmin ilaç kullanmaya başladım fakat adetim kesimedi hâlâ devam ediyor 17. gün oldu bazen sancılı bazen yoğun neden olabilir ne yapmalıyım ayakta çok duramıyorum akıntı artıyor yürüme iş yapmaya kalksam yoğunlaşıyor halsiz kalıyorum yardımcı olur musunuz teşekürler

 
 
KAPAT