16 Temmuz 2020, Perşembe 07:27

Adım Adım Bronzer Yüze Nasıl Uygulanır?

Adım Adım Bronzer Yüze Nasıl Uygulanır?

Bronzer Nedir Nereye Sürülür Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Cilde bronzlaşmış bir görüntü veren kreme, makyaj malzemesine bronzer denir. Bronzerı yalnızca yaz veya kış aylarında değil her mevsim kullanabilirsiniz. Bronzer cilde bronz bir görüntü vermesinin yanı sıra yüze gölge uygulamak, boyutlandırmak, şekillendirmek amaçlı da kullanılabilir.

Bronzerlar tüm cilde uygulanmaz. Eğer uygulanırsa ciltte koyulaşmaya ve kötü görünüme yol açar.

Bronzer Ne İşe Yarar?

 1. Bronzer, adından da anlaşıldığı üzere cildi bronz bir görünüme kavuşturur. Son yıllardan itaibaren giderek popülerleşen bu ürün, çeşitli kozmetik markaları tarafından farklı renklerle piyasaya sürülmekte ve cildini bronzlaştırmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 2. Yüz hatlarını ortaya çıkarır. Yüzün gölgelendirilmesi, boyutlandırılması ve cilt renginin tonlaması amacıyla da bu makyaj malzemesinden yararlanılır.
 3. Bronzer sürdüğümüzde ten rengimiz birkaç ton daha koyu olmaktadır. Eğer solgun bir ten rengimiz varsa, yüzümüze bronzer sürerek daha sıcak tonda bir ten rengine kavuşabiliriz.
 4. Yüz bölgesinde gölgelendirme yapan bronzer, bu özelliğiyle yüzdeki bazı kısımları ince göstermek veya kamufle etmek için de kullanılmaktadır.

Bronzer Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, cildinize fondöten uygulayın. Daha sonra pudrayı ve kapatıcıyı sürüp bronzer kullanabilirsiniz. Cildinizin hangi kısımlarını belirginleştirmek istiyorsanız bronzerı sadece o bölgelere sürmelisiniz. Bronzerı fırçanın ucuyla alıp yavaşça üfleyin ve ileri-geri hareketler yaparak cildinize uygulayın. Bronzerı tüm yüz için kullanmak uygun değildir. Burnunuzun her iki yanına, alnınızın saç diplerine doğru olan kısımlarına ve elmacık kemiklerinizesürmeniz gerekmektedir. Yüze uygulanmasının yanında, dekolte bölgesine ve boyun bölgesine de uygulanabilir. Son derece güçlü bir etkiye sahip olduğundan, az miktarda uygulanması yeterlidir. Özellikle amatörler bu konuda dikkatli olmalı, iyice alışana kadar hafif bir uygulamayla başlamalıdır ve istenilen görünüm ortaya çıkana kadar bronzer miktarını kademeli olarak artırılmalıdır.

Bronzer Nerelere Sürülür?

Bronzerı cildinizin hangi bölgesine uygulamanız gerektiğinden emin değilseniz güneşi izleyerek karar verebilirsiniz. Yani güneş cildinizin neresine vuruyorsa ve ilk hangi kısımlar bronzlaştıysa o kısımlarda bronzer kullanmalısınız. Nitekim highlighter uygulaması da böyle yapılır. Peki bu bölgeler neresidir diye soracak olursanız; çene ucu, alın köşeleri, burun kenarları ve elmacık kemikleri olarak cevap verebiliriz. Bu kısımlara süreceğiniz bronzer ile cildinize doğal bronzluk görünümü verebilirsiniz.

Hangi Ten Rengine Hangi Bronzer Rengi Uygundur?

 1. Açık tenli bir bayansanız hangi bronzer rengini seçeceğinize karar vermekte pek zorlanmazsınız. Açık tenliler için tabanı sarı olan bronzerlar daha uygundur. Sarışınlar pembe tonlardaki bronzerlara yönelmelidir. Transparan bronzerlar da açık tenlilerin tercih edebileceği diğer bir bronzer çeşididir.
 2. Buğday tenliler ise birkaç ton daha koyu bronzer kullanmalıdır. Çok koyu veya çok açık bronzerlar buğday tenlilerin cildinde kötü bir görünüm oluşturur.
 3. Koyu tenliyseniz, bronzer seçiminizi koyu kahverengi olanlardan yana yapabilirsiniz.
 4. Kumral ten rengine sahipseniz toprak renklerindeki bronzerlar sizin için idealdir.

Bronzer Çeşitleri Nelerdir?

 1. Transparan bronzerlar cildi doğal ve sağlıklı göstermekte, daha yumuşak geçişler sağlamaktadır.
 2. Mat bronzerlar ekseriyetle yüzü kontürleme amacıyla tercih edilmektedir ve ışıltılı değildir.
 3. Işıltılı bronzerlar ise cildin aydınlık ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olanlar ışıltılı bronzer kullanmaktan kaçınmalıdır. Öte yandan ışıltılı bronzerler, tüm yüze uygulanmamalıdır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT