03 Temmuz 2020, Cuma 20:33

Adım Adım Porselen Makyaj Yapımı

Adım Adım Porselen Makyaj Yapımı

Porselen Makyaj Nedir Malzemeleri Neler Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj, en popüler makyaj çeşitleri arasında yer alır. Porselen makyaj adı üstünde cildimizi pürüzsüz ve ışıl ışıl gösterir. Bu makyaj, etkileyici olmak isteyenlerin tercihidir ve ipeksi bir görünüm verir.

Porselen Makyaj Nedir?

Ağır cilt yaraları ve lekeleri olan kişilerin cildindeki bu kusurları gizlemek amacıyla porselen makyaj uygulanmaya başlanmıştı. Deforme olmuş bölgeleri kapatmak için yapılan porselen makyaj, başlangıçta çok yaygın değildi. Eskiden düğün öncesi gelinlere ya da program sunucuları ve oyuncular gibi sürekli kamera karşısında olanlara uygulanırdı. Fakat zaman içerisinde giderek daha fazla rağbet görmeye başladı ve bayanların favorisi haline geldi.

Porselen Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Porselen makyaj sayesinde cildimiz tıpkı bir bebek cildi gibi mükemmel görünür. Fakat porselen makyajın kaliteli malzemelerle yapılması şarttır. Doğru uygulandığı takdirde porselen makyaj cildinize muhteşem bir görünüm kazandıracak ve herkesi size hayran bırakacaktır. Porselen makyaj yapımı oldukça meşakkatlidir ve yoğun bir çaba ister. Evde porselen makyaj yapmak istiyorsanız öncelikle porselen makyaj yapımında kullanacağınız ürünleri temin etmelisiniz. Almanız gereken porselen makyaj malzeme listesi şöyledir:

 1. Fondöten
 2. Makyaj bazı
 3. Pudra
 4. Bronzer
 5. Aydınlatıcı
 6. Kapatıcı
 7. Ruj
 8. Dudak kalemi
 9. Allık
 10. Far
 11. Takma kirpik
 12. Maskara

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj yapımına geçmeden evvel tüm yüz bölgenizi güzelce temizleyin.

Yüzünüze peeling yapın. Nemlendirici kullanarak iyice nemlendirin.

Makyaj bazı yardımıyla cildinizi tamamen pürüzsüz bir hale getirin. Daha sonra fondöten uygulayın ve arkasından pudra sürerek sabitleyin. Porselen makyajın amacı cildi aşırı derecede beyazlatmak değildir. Zaten böyle bir uygulama doğru olmayacaktır. Öte yandan pudra ve fondöten ten rengiyle uyumsuz ise beklenen sonuca ulaşılamaz.

Kapatıcıyı göz altlarınıza sürün. Göz farını da kesinlikle ihmal etmeyin. Gözlerinizin doğal görünmesi çok önemlidir. Göz makyajına da tıpkı ten makyajı kadar özen gösterilmelidir. Başlangıç için göz kapaklarınıza baz sürün ve ardından göz makyajınızı dikkatle uygulayın. Krem renkli bir göz farını göz kapaklarınıza tatbik edin. Bu sayede ten makyajınız  ve göz makyajınız birbirini tamamlayacaktır. Gözünüzün katlanma çizgisine de kızıl ya da kahverengi tonlarda bir göz farı sürebilirsiniz. Gözlerinizin üstüne ince bir eyeliner çekerseniz daha güzel ve iri görüneceklerdir. En uygun renkler vanilya, krem ve uçuk pembedir. Kirpik diplerine de krem ya da beyaz renkli bir göz kalemi uygulayarak göz makyajınızı belirginleştirebilirsiniz.

Dolgun ve uzun takma kirpikler de son derece çekici ve doğal görünmenizi sağlayacaktır.

Porselen makyaj yaparken çok fazla allık kullanılmamalıdır. Allığın ölçüsünü iyi ayarlamak, doğal görünmenin püf noktalarından biridir. Aslında çok açık renkli bir allık kullanmanız daha iyidir. Böylece capcanlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Doğallığınızın bozulmaması için pembe ve şeftalinin dışına fazla çıkmamalısınız.

Koyu göz makyajı için en ideal ruj seçimi açık renk olanlardır.

Porselen makyajda gözlere veya dudaklara yoğunlaşılır. Eğer dudaklarınızın ve gözlerinizin tonları eşit olursa cildiniz parlak görünmez. Bundan dolayı ikisinden birine ağırlık vermelisiniz.

Son aşamada makyaj sabitleyici sprey kullanılarak sabitleme işlemi uygulanır.

Porselen makyajın dayanma süresi yaklaşık 42 saattir. Bu yüzden gündelik kullanım için önerilmez. Kuaförlerde porselen makyaj yaptırabilirsiniz ancak çok profesyonel olmasına gerek yok diyorsanız uygun malzemelerle kendi kendinize de yapabilirsiniz. Fakat epey uğraştırıcıdır ve bundan dolayı evde porselen makyaj fikrine çoğu kişi sıcak bakmaz. Üstelik porselen makyaj yapmak kadar temizlemek de bir hayli güçtür. Onun için gerekli olmadıkça bu zahmete hiç girmemek daha iyidir.

Porselen makyaj tazelenmez. Yani bir defa porselen makyaj yaptıktan sonra üstünden geçmek zorunda kalmazsınız ve ortalama 2 gün boyunca kullanabilirsiniz. Porselen makyaj son derece dayanıklı bir makyaj türüdür.  Fakat doğal görünmek istiyorsanız porselen makyaj yerine başka makyaj çeşitlerini uygulamanız daha sağlıklıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT