21 Ekim 2021, Perşembe 21:22

Ağda Kararması, Kızarıklığı Lekesi Nasıl Geçer Doğal Çözümler

Ağda Kararması, Kızarıklığı Lekesi Nasıl Geçer Doğal Çözümler

Ağda sonrası ciltte kararma, lekelenme meydana gelebilir. Bu durum ağdanın çok sıcak olmasından kaynaklanır.  Sir ağda kullanmak da çoğu zaman ciltte lekelenmeye neden olabilir. Ağda lekesini geçirmek için aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri yahut eczaneden satın alabileceğiniz Expigment, Advantan, Fito krem gibi kremleri kullanabilirsiniz. Ağda bazen halıya ve diğer eşyalara dökülebilir, bu durumda aşağıda bildireceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ağda Lekesine Doğal Çözümler

Yoğurt Ve Limon Maskesi

Limon ve yoğurt vücut sağlığımıza olduğu kadar cilde sağlığımıza da çok iyi gelir. Bu iki gıdanın renk açıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle izlerin ve lekelerin giderilmesinde oldukça işe yaramaktadırlar. Ayrıca yoğurt ve limon antibakteriyeldir, ağda yaptıktan sonra ciltte oluşan tahrişi geçirir.

  1. 1 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp ağda lekesini olan yere sürün. 20-30 dk sonra su ile yıkayın.

Aloe Vera

Aloe vera, çeşitli cilt problemlerinin iyileştirilmesinde etkilidir. Ağda lekesi de onlardan biridir. Aloe vera tamamen doğal içeriğiyle cilde kusursuz bir bakım yapar, cildi onarır, yatıştırır. Aloe veranın içinden çıkan jel ise cildin daha genç görünmesine yardım eder, bakterilerden arındırır ve nemlendirir.

  1. Aloe vera yaprağını uzunlamasına ikiye kesin, içindeki jeli çıkarıp ağda lekesi olan yere sürün. Buna her gün devam edin.

Ağda Lekesi Halıdan, Eşyalardan Nasıl Çıkar?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Jilet, lazer epilasyon ve iğneli epilasyon bunlardan birkaçıdır. Öte yandan ağda da en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. Ağdayı güzellik salonlarında ve kuaförlerde yaptıranlar oldukça fazladır. Bununla birlikte pek çok kişi de evde ağda yapmayı tercih etmektedir. Siz de onlardan biriyseniz ağdanın kıyafetlerinize, halıya ve kilime bulaşma riskini göze almalısınız.

Eğer başınıza böyle bir şey gelirse önce bekleyin ki leke tamamen soğusun ve sert bir hale gelsin. Ağda iyice soğuyunca üzerine 2-3 tane buz koyarak daha da sertleşmesini sağlayın. Sertleşmiş olan ağdayı bıçakla veya bir kaşığın tersiyle almaya çalışın. Bunu yaparken dökülen ağda parçaları etrafa dağılmasın diye elektrikli süpürge kullanmanızı öneriyoruz.

Ağda kıyafetinize bulaştıysa lekeyi ağda yağı ve temiz bir bez ile çıkarabilirsiniz. Şöyle ki; lekelenen bölgeye bir miktar ağda yağı damlatın. Ardından o kısmı temiz bir kumaşla yavaş yavaş silin.

Ağda çıkarmak için aseton da kullanılabilir. İçeriğinde benzol formunda organik bileşenler ve gliserin bulunur. Onun için asetonun çözücü etkisi güçlüdür. Bir parça pamuğa aseton döküp lekeli kısmı yavaşça silin. (Çok bastırarak silmeyin ki kıyafetiniz zarar görmesin.)

Ağda kullanırken halının üzerine ağda yapışması çok can sıkıcı bir durumdur. Ağda lekesini temizlemek konusunda sentetik tinerden de yararlanabilirsiniz. Sentetik tineri lekeli bölgeye döküp tarak, fırça gibi sert bir cisimle kazıyarak çıkarın. Leke halıdan kolayca temizlenecektir.

Ağda Lekesi Nasıl Geçer, Başına Gelenler Bu Lekeden Nasıl Kurtulduklarını Anlatıyorlar

Sir ağda çok sıcak olunca ciltte leke yapıyor. Benim de başıma gelmişti. Cildiye doktoruna gitmiştim, Expigment krem yazdı. Her gün sabah-akşam uyguluyorum. Bu kremi almak için doktora gitmenize gerek yok, eczanelerde reçetesiz satılıyor. Cildime sık aralıklarla peeling yapıyorum ve güneşe çıkmadan önce 50 faktörlü güneş koruyucu sürüyorum, şu an biraz azaldı.

Benim yaptığım ve tavsiye ettiğim yöntem; Bir pamuğa sirke suyu ile limon suyu dökün. Kahverengi lekelerin olduğu bölgeye bastırın, fakat yanma yapabilir, baştan söyleyeyim. Bunu her sabah-akşam yapın. Ara sıra parmağınızla bastırıp soyun ve bir de güneşe çıkmaktan kaçının. Ben 4 senedir bu durumu yaşıyorum. Hiç olmazsa biraz hafiflesin diye her şeyi yaptım, en iyi sonuç aldığım yöntem bu oldu. Cildin üst tabakasını limon suyu ile tahriş ederek parmağınızla soyarsanız faydası olur.

Ağda lekelerim için eczaneden aldığım Fito kremi kullandım. Leke zamanla yok oldu. Önceden kahverengi-kırmızı arasında bir görüntüsü vardı, çok belirgindi ve beni aşırı derecede rahatsız ediyordu. 1 ay oldu ve artık izi bile kalmadı.

Ben ağda lekesi için Tritone ve Acnelyse kullanıyorum, çok faydasını gördüm, öneririm.

Ağda benim cildimde de leke yapmıştı, sir ağdanın sıcaklığı yüksek olursa ne yazık ki böyle bir şey yaşanabiliyor. Ben de hep sir ağda yaptırırdım, bir gün onun yüzünden cildim leke olunca neye uğradığımı şaşırdım. 'Ya geçmezse?' diye içim içimi yedi. Ama boşuna endişelenmişim, lekeden eser kalmadı. Cildinizi daima nemli tutun, 1 ay içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bir de çam sakızı ağda yapmak daha iyi. Ben o olayın ardından bir daha sir ağda kullanmadım. Çam sakızı ondan daha güvenli ve sağlıklı. Hem bu benim görüşüm değil, güzellik uzmanımın söylediğini aktarıyorum. Sir ağda kararma yapıyormuş.

İyi günler, ben bir güzellik merkezinde çalışıyorum, size şunu söylemek isterim ki ağda sadece tüylere değil, cildinize de yapıştığından dolayı ağdayı çekerken aslında cildimizin en üst tabakasını da tüylerle beraber çekmiş oluyoruz. Bu da cildimizin korunmasız kalmasına yol açıyor. Onun için mümkünse yaz mevsiminde ağda kullanmayın veya kullandıktan sonra dışarı çıkmayın. Ağda yaptırdıktan sonraki ilk birkaç gün içinde cildinize bir şey sürmemelisiniz. Lekelere yanık merhemi sürebilirsiniz. Bu arada aşırı sıcak ağda leke yapıyor, bunu unutmayın.

Sir Ağda Nedir Evde Sir Ağda Nasıl Yapılır Nasıl Kullanılır Nasıl Çıkar? Tıklayınız

Acısız Ağda Nasıl Yapılır, Ağda Yaparken Acımaması İçin Neler Yapmalı? Tıklayınız

Evde Ağda Yapımı (Aşama Aşama Resimli Anlatım) Tıklayınız

Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır? Çam Sakızı Ağda Yapmanın Püf Noktaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT