10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:42

Ağda Kılları Çoğaltır mı Kalınlaştırır mı Yoksa İnceltir mi?

Ağda Kılları Çoğaltır mı Kalınlaştırır mı Yoksa İnceltir mi?

Ağda vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir. Ekonomiktir, pratiktir ve alınan kıllar uzun süre tekrar çıkmaz. Ağdanın bir diğer avantajı ağda aldıkça zamanla kılların azalmasıdır.

Ağda vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir. Ekonomiktir, pratiktir ve alınan kıllar uzun süre tekrar çıkmaz. Ağdanın bir diğer avantajı ağda aldıkça zamanla kılların azalmasıdır.

Ağda Tüylerde Azalma Yapar Mı?

Vücuttaki istenmeyen tüyler birçok kişi için bir problemdir ve bunlardan kurtulmak için birçok kişi ağda, jilet, cımbız, tüy dökücü ve iple alma gibi farklı birçok yönteme başvurmaktadır. Bunların içinde ağda istenmeyen tüylerden kurtulmanın popüler bir yöntemidir. Diğer yöntemler arasında ağdanın en büyük farkı kıl köklerini beslememesidir.Ağda kıl köklerini beslemez, hatta kılları zayıflatır, azaltır.

Ağda yaparak tüyleri azaltmak için ağdanın 3-4 yıl kadar uzun süreli ve düzenli yapılması şarttır. Bu süre içerisinde kıl kökleri zayıflar ve artık kıllar daha az çıkar. İşte bu yüzden tüylerden kurtulmak ve aynı zamanda tüylerin az çıkmasını sağlayacak doğal ve sağlıklı yöntem ağdadır.

Kılların, Tüylerin Azalması İçin Ne Zaman Ağda Yapılmalıdır?

Vücutta istenmeyen tüylerin alınması kılların anajen safhasında yani aktif olduğu büyüme ve gelişme evresindeyken olmalıdır. Tüyler zayıfken yapılacak ağda sayesinde kıl köklerinin zayıflanması mümkündür.

Her vücutta kılların uzama süresi değişse de tüyler genellikle 2-3 hafta gibi bir sürede uzamaktadır. Ağdayı düzenli yaparak tüyleri azaltmak için ağda tüylerin uzamasının 3.haftasında yapılmalıdır. Diğer bir deyişle, iyice uzayan (mesele tüylerin uzamasının 8.haftasındaki) tüylerin alınması tüyleri azaltmayacaktır.

Kılları, Tüyleri Azaltmak İçin Hangi Tür Ağdalar Kullanılmalıdır?

Ağda yaparak kılların azalmasını sağlamak için bir diğer önemli husus seçilecek ağdanın şeker içermemesi sürülebilir sir ağda veya bant ağda olması gerekmektedir. Şekerli ağdalar, kılları azaltmaktan ziyade kıl köklerini besler ve bu durumda kıllar çoğalır. Ayrıca sir ağdalar da klasik ağdalar gibi şeker içermez ve dolayısıyla kıl köklerini beslemediği için düzenli kullanımda kılları azaltır. Ek olarak sir ağda kullanmayacaksanız içinde şeker olmayan ağda bantlarını tercih etmelisiniz. Bu ağdalar da tüyleri seyreltir ve yumuşatır.

Doğru Ağda Yapma Yöntemleri

  1. Ağda yapılacak bölgeyi su ve sabunla güzelce temizleyin. Bu sayede bölgede yağ ve kir kalmayacak ve ağda kıllara daha iyi yapışacaktır.
  2. Sonraki aşamada ise ağda yapılacak bölgeye pudra sürmek gelmektedir. Bu yöntem sayesinde ağda yapılırken bölge terlemez ve en önemlisi de kısa tüyler bile ağdaya yapışır ve alınır. 
  3. Ağda yapma anına gelince, ağda bezi mutlaka tüylerin çıkış yönünün tersine çekilmelidir. Mesela eğer bölgedeki tüyler aşağıya doğru bakıyorsa ağda bezinin aşağıdan yukarıya doğru çekilmesi uygun olacaktır.
  4. Ağda yaparken ağda bezini tek seferde çekmelisiniz. Bu sayede morluk ve kızarıklığın da önüne geçmiş olursunuz. Ancak eğer tek seferde çekip yarıda bıraktıysanız devamını kuvvetli çekmemelisiniz. Bu durumda ağda bezini hafifçe çekin ve bölgeyi güzelce yıkayın. Daha sonra bir müddet bekleyin ve ağdayı o bölgeye yeniden uygulayın.
  5. Ağda ile alması en zor kıllar kısa olanlardır. Uzun kıllar ise alındığında çok can yakıcı olmaktadır. Bu yüzden ağda yapmadan önce fazla uzun tüyleri makasla pirinç boyu kadar kısaltabilirsiniz. Bu sayede çektiğiniz acı da azalacaktır.
  6. Cildiniz hassassa ağda yaptıktan sonra cildinize bir cilt yatıştırıcı krem kullanabilirsiniz. Buna örnek olarak bebek pişik kremleri olabilir çünkü bu kremler cildi yatıştırmada yardımcıdır.

En İyi En Beğenilen Ağda Markaları Ve Fiyatları Tıklayınız

Ağda Acısını Azaltmak İçin 8 Doğal Yöntem Nedir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT