24 Eylül 2020, Perşembe 19:50

Ağda Sonrası Alerjiye Ne İyi Gelir Tedavi Yöntemleri Ne

Ağda Sonrası Alerjiye Ne İyi Gelir Tedavi Yöntemleri Ne

Alerji, cildin herhangi zararsız bir şeye aşırı tepki göstermesi ve bunun sonucunda belirtiler ortaya çıkmasıdır. Ağda yapmak da bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Ağda alerjisinin sonucunda ciltte kızarıklık, şişme, kaşıntı, tahriş gibi istenmeyen belirtiler ortaya çıkabilir.

Ağda Alerjisi Nasıl Geçer?

Ağda, bacaklarda, koltuk altlarında, yüz bölgesi ve bikini bölgesindeki tüylerden kurtulmak için geçmişten günümüze kullanılan istenmeyen tüylere harika bir çözümdür. Ağda, hızlı, ucuz ve tıraş veya tüy dökücü kremlerden daha uzun süreli sonuçlar sağladığı için popüler bir yöntem olmaya devam etmektedir. Ancak kimi insanlarda ağda karşı alerji meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

İlaç Kullanın

Ağda alerjisi durumunda yapabileceğiniz ilk iki şeyden biri eczaneden alacağınız hidrokortizon kremi cilde sürmek ve bir antihistamin satın almaktır. Bu iki ilaç, hem etkilenen bölgede (kremle) hem de dahili olarak (hapla) reaksiyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Hidrokortizon krem, alerjik reaksiyonla ilişkili şişlik ve kaşıntıyı tedavi etmek için kullanılabilir.

Alerjik reaksiyon iltihabı içeriyorsa, İbuprofen çoğu bir anti-enflamatuar ilaç almanız önerilir.

Buz

Buz cildi yatıştırmaya yardımcı olup, alerjinin yol açtığı şişlik ve kızarıklığı giderir. Buzluktan buz küplerini çıkarın. Bunu temiz bir beze sarın ve ağda alerjisi yaşadığınız yere tutun. Bir müddet sonra alerji belirtilerinin ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, harika bir iltihap giderici, mükemmel bir antialerjik, çok güçlü bir alerjik reaksiyon önleyicidir. Ağda alerjisi ile karşılaştığınızda cildinize yoğurt sürün. 10-15 dk bekletip cildi yıkayın. Yoğurt tahrişi giderir, cildi yatıştırır.

Aloe Vera Jel

Aloe vera, birçok güzellik ürününün bir bileşeni cildi yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir maddedir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve bu jeli cildinize sürün . 15 dk sonra yıkayın.

Doktora Başvurun

Ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Çoğu durumda çok güvenlidir ve yan etkileri önemsizdir. Ancak ağdaya karşı, nefes almayı etkileyen veya kalp atışı anormalliklerine ve boğaz şişmesine neden olan şiddetli bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde, 112 acil servise haber verilmesi gerekir. Bununla birlikte, ağdaya bu tür bir reaksiyon oldukça nadirdir ve önceden alerjisi olanlarda daha yaygındır.

Sir Ağda Nedir Evde Sir Ağda Nasıl Yapılır Nasıl Kullanılır Nasıl Çıkar? Tıklayınız

Acısız Ağda Nasıl Yapılır, Ağda Yaparken Acımaması İçin Neler Yapmalı? Tıklayınız

Evde Ağda Yapımı (Aşama Aşama Resimli Anlatım) Tıklayınız

Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır? Çam Sakızı Ağda Yapmanın Püf Noktaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT