15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:59

Ağız İçi Yara Dilde Aft Tedavisi Ağızda Yara Neden Çıkar

Ağız İçi Yara Dilde Aft Tedavisi Ağızda Yara Neden Çıkar

Ağız yarası sık karşılaşılan problemlerdendir. Ağız yaraları aft olarak da bilinirler. Aftlar dil, yanak içik damak dahil ağzın herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Genellikle beyaz renkte olup içi sıvı dolu küçük kese şeklindedirler.

Ağızdaki Aft Ağızda Beyaz Yara Nasıl Geçer?

Ağız yarası sık karşılaşılan problemlerdendir. Ağız yaraları aft olarak da bilinirler. Aftlar dil, yanak içik damak dahil ağzın herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Genellikle beyaz renkte olup içi sıvı dolu küçük kese şeklindedirler. Bu durum vitamin eksikliğinden, strese kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Ağız yarası genellikle 1 hafta içinde kendi kendine geçeceğinden tıbbi tedavi gerektirmez. Bu makalemizde ağız yarasının geçmesine yardımcı olacak, ağız yarasına şifa olan doğal yöntemleri okuyabilirsiniz.

Ağız Yarası (Aft) Neden Olur?

 1. Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 2. Ağız temizliğine riayet etmemek
 3. Viral enfeksiyonlar
 4. Stres, depresyon, üzüntü
 5. Yüksek ateş
 6. Bazı kanser türleri
 7. Sağlıksız beslenme
 8. Uzun süreli antibiyotik kullanımı

Ağız Yarası (Aft) Nasıl Geçer?

Ağız yarası için doktorlar antiseptik, anti-viral bazı kremler, spreyler, gargaralar reçete ederler.

Ağız Yarası (Aft) İçin Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Karbonat

Ağız yarası için mükemmel bir doğal yöntem karbonattır. Karbonat; ağrının azalmasına yardımcı olurken ülser asitlerini nötrleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda bakteri karşıtı özellikleri sayesinde ağız hijyeninin korunmasını sağlar.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı karbonat
 2. 1 yemek kaşığı su

Su ve karbonatı macun kıvamı alıncaya dek karıştırın. Ardından ağızda yara üzerine sürün. Birkaç dakika kurumasını bekledikten sonra ağzınızı su ile gargara yapın. Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayın.

Bal

Bal ağız yarasının geçmesi için en etkili doğal maddelerdendir. Doğal iyileştirici özellikleri sayesinde ağız yarasını geçirir ve enfeksiyonu önler. Aynı zamanda balın tahriş ve şişliği azaltma özelliği de vardır.

 1. Biraz balı ağızda yaralar üzerine sürüp bekletin.
 2. Birkaç saatte bir bu uygulamayı tekrarlayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı içinde bulunan yoğun mikrop karşıtı özellikleri sayesinde ağız yaralarını iyileştirir. Aynı zamanda iltihap sökücü ve analjezik yapıcı sayesinde ağızda yara sonucu ağrı ve şişliği azaltır.

 1. Biraz hindistancevizi yağı alıp ağızda yara üzerine sürüp bekletin.
 2. Bu uygulanayı birkaç gün uygulamaya devam edin. Hindistancevizi yağını uyumadan önce ağızda oluşan yaralar üzerine uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özellikleri ağızda yara oluşumuna sebep olan bakterileri öldürür.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 2. Yarım bardak su

Elma sirkesi ve suyu karıştırın ve ağzınızda 1-2 dakika döndürün. Ardından tükürün ve ağzınızı durulayın. Ağızdaki yaralar geçinceye dek her gün sabah ve akşam bu uygulamayı tekrarlayın.

Tuzlu Su

Su; yaralar üzerinde yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Tuz ise antiseptik özellikleri  sayesinde ağız yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı tuz
 2. 1 bardak ılık su

Tuz ve suyu karıştırın ve ağızda gargara yapın. Ardından ağızdaki tuzluluğu geçirmek için suyla gargara yapın. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Diş Macunu

Diş macunu içinde bulunan mikrop karşıtı özellikler ağızdaki yara oluşumuna sebep enfeksiyonu temizler.

 1. Biraz diş macunu alıp ağızdaki yaralara sürün.
 2. Birkaç dakika ağızda beklettikten sonra ağzınızı durulayın.
 3. Ağızdaki yaralar yok oluncaya dek bu islemi günlük olarak tekrarlayın.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı içerisindeki eugenol sayesinde ağız problemlerini hızlı ve etkili bir şekilde geçirmektedir. Aynı zamanda mikrop karşıtı ve iyileştirici özellikleri sayesinde ağız yaralarını iyileştirmektir.

 1. Bir pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatın ve direkt olarak ağızda yaraların üzerine sürün.  Iyice emilmesini bekledikten sonra pamuğu kaldırın.
 2. Bu uygulama sonrası ağzın ılık su ile durulanması önerilir.
 3. Bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayın. 

Zerdeçal

Zerdeçalda bulunan antiseptik özellikler hem iç hem de dış enfeksiyonlar için çok faydalıdır.  Içinde barındırdığı iltihap sökücü ve mikrop karşıtı özelikleri ağız yaraları için çok etkilidir. 

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı toz zerdeçal
 2. 1 yemek kaşığı su

Zerdeçal ve suyu karıştırıp macun kıvamına getirin.  Bu karışımı ağız yaraları üzerine uygulayın ve durulmadan önce 2-3 dakika bekletin. Bu uygulamayı her gün sabah ve akşam ağızdaki yaralar geçinceye dek tekrarlayın. 

Sarımsak

Zerdeçal gibi sarımsak da içinde bulunan güçlü mikrop karşıtı özellikler ile zararlı mikroorganizmalar sebepli enfeksiyon tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.  Sarımsağın böyle etkili olmasının sebebi içerisinde bulunan allisin maddesidir.

 1. 1 diş sarımsağı yarıya bölün ve bununla ağızda bulunan yaraları birkaç dakika  ovalayın.
 2. 30-40 dakika sonra ağzınızı temiz su ile yıkayın.
 3. Bu işlemi de günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

İngiliz Tuzu

Ingiliz tuzunda bulunan anti bakteriyel özellikler ağız yarasını geçirmek için çok etkilidir. 

Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı ingiliz tuzu
 2. 1 bardak ılık su

Su içine ingiliz tuzunu ekleyin ve tuz çözünene dek iyice karıştırın. Ağzınızı bu su ile gargara yapın ve birkaç dakika sonra su ile temizleyin. Günde 2 kez ingiliz tuzu ile gargara yapın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT