21 Haziran 2021, Pazartesi 14:09

Ağız Şapırdatma Sesi Hastalığı Neden Olur Tedavisi Nasıldır

Ağız Şapırdatma Sesi Hastalığı Neden Olur Tedavisi Nasıldır

Misophonia (misofonya) hastalığı sesten nefret etme manasına gelir. Misophonia hastaları bir başkasının, çiğneme, esneme, yutkunma gibi sesine karşı olumsuz tepkiler verir ve bu seslere karşı aşırı hassas olurlar. Yanında birinin sürekli ayağını sallaması, sesli nefes alması, sakız çiğnemesi, ya da aynı masada oturduğu kişinin ağzını şapırdatarak yeme-içme sesi gibi bir çok sese karşı tahammül edemezler. Bu durum başkaları için sadece bir takıntı gibi gözükse de aslında hastalıktır. Bu makalemizde Misofonya hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisi hakkında bilgiler verdik. Gelin birlikte okuyalım.

Misophonia (Misofonya) Hastalığı Nedir?

Yapılan araştırmalara göre doktorlar  Misophonia hastalığının obsesif kompülsif bozukluk (OKB) ya da anksiyete gibi bir psikiyatrik bozukluk olduğunu söylemektedirler. Aynı zamanda misophonia hastalarının depresyon, anksiyete gibi hastalıklara daha kolay yakalanabilecekleri de söz konusu.

Yapılan bir diğer araştırmalar ise dünyadaki her 100 kişiden 25’inde misophonia (misofonya) hastalığı olduğu açıklanmıştır. Misophonia hastalığı çok eski zamanlardan beri insanlarda olduğu halde bilimsel olarak bilim insanı Jastreboff tarafından  2001 yılında tanısı koyulmuştur.  Tanı koyulduktan sonra da sese karşı duyarlılık hastalığının adı misophonia (misofonya) olmuştur.

Misophonia (misofonya) hastalığı olanlar yanındaki kişinin yemek yiyip içerken çıkardığı sese, yutkunma, şapırdatma, diş fırçalama sesi, çiğneme, nefes alıp verme, ayağını sallama, ıslık çalma gibi seslere asla tahammül edemezler. Birbirini tekrar eden, rahatsızlık veren seslere karşı hassas olurlar. Hatta böyle sesleri çıkaran kişilere karşı kontrolünü kaybederek aşırı tepki verebilirler. Misophonia hastası olan kişilerde  bu sesler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Misophonia hastaları başkasının çıkardığı bu seslerden nefret ederken kendileri bu sesleri çıkarttıklarında rahatsız olmazlar. Misophonia hastaları bu seslere tahammül edemediğinden dolayı çevresindeki kişilerden anlayışlı olmalarını isterler. Kimi kesim bu durumu normal karşılasa da kimi kesim de bunun abartıldığını düşünmektedir.

 Misophonia (Misofonya) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Misophonia hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Hastanın bazı seslere karşı hassas olması; kaygıya ve hayatını olumsuz yönde etkilemesine neden olaraktan sebebinin psikiyatrik olabileceği düşünülmektedir. Yani beynin hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak normal olmayan semptomlar geliştirmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Bunlar; Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB), Anksiyete Bozuklukları, Tourette Sendromu (istemsizce yapılan fiziksel hareketler göz kırpma, koklama isteği, omuz ve kafa tikleri gibi).

Misophonia (Misofonya) Belirtileri Nelerdir?

Misophonia hastalığının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler kişiden kişiye göre farklılık gösterir.  Misophonia hastası olmak için kişinin aşağıda belirttiğimiz tüm belirtieri taşıması gerekmez. Yahut herkesde sese karşı olan nefret duygusu bir olmaz, farklı olur. Misophonia belirtileri nelerdir;

 • Yanındaki kişinin yiyip içerken çıkardığı sesten rahatsız olma
 • Ağzını şapırdatarak yemek yiyen birinin yanından uzaklaşmak
 • Sakız çiğneme ve çekirdek çitleme sesinden rahatsız olmak
 • Sabahları alarm sesinden dolayı öfke ile uyanmak
 • Tiz (ince) seslerden nefret etmek
 • Aniden çıkan ses karşısında korkup kalp çarpıntısına neden olması
 • Belli bir ritimde çıkan sese karşı baş ağrısı yaşamak
 • Tekrar eden sesler; hapşırma, öksürük, horlama, ıslık, nefes alma seslerinden rahatsızlık duyma
 • Tekrar eden televizyon sesinden rahatsız olma
 • Tekrar eden gürültü, konuşma seslerine karşı aşırı duyarlı olma
 • Yanında bulunan kişilerin yüksek sesle gülmelerinden rahatsız olmak
 • Saatin tik tak eden sesinden rahatsızlık duyma
 • Masaya vurulan kalem sesinden rahatsız olma
 • Geceleri sessizliğinden dolayı sevmek
 • Yukarıda saydığımız gibi kişinin rahatsız olduğu sesler durmadığı taktirde kişide oluşan öfke ve saldırganlık hissi
 • Ayakların ritmik bir şekilde bir yere vurulma sesi
 • Ağlayan bebek sesinden rahatsız olma
 • Çevresel seslere karşı duyduğu rahatsızlıktan dolayı evden dışarıya çıkmak istememek ve sosyal ortamlarda bulunmak istememe

Misophonia Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Misofonya hastalığının tedavisi için net bir şey söyleyemeyiz. Çünkü misofonya hastası olan kişinin hastalığına neyin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Kimi kişilerde uzun müddet gürültülü ortamda çalıştığı için kimilerinde ise sessizliğe alışkın olduğundan dolayı misofonya hastalığı görülmektedir. Misofonya hastalığı nasıl tedavi edilir;

Öncelikle uygun psikiyatriste gitmelidir, psikiyatristin ses terapi yöntemi misophonia hastalarına iyi gelmektedir. Hasta rahatsız olduğu seslere karşı alışma çabası göstermelidir. Önce kendini zorlayarak sonrasında ise kendi kendine bu seslere karşı hassasiyetini gittiğini fark edecektir bu daha önceki hastalarda da gözlemlenmiştir. Psikaytristler duruma göre hastayı gevşetecek ilaçlar verirler. Sonuç olarak misophonia hastalığının tamamen geçmesi için kişinin psikolojik olarak destek alması şarttır.

Misophonia Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Misophonia hastalığına teşhis koyabilmek için uygun uzman psikiyatrist doktora gitmelidir. Kişi eğer misophonia hastası olduğunu düşünüyorsa yani çevresel seslerden aşırı derecede rahatsız oluyorsa,  bu seslere karşı öfke patlaması ve bu sesleri duymak istemediği için endişe yaşıyorsa psikiyatriste başvurmalıdır. Kişi böyle bir durumdaysa asla hafife almalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT