02 Aralık 2020, Çarşamba 22:08

Ağızda Metal Tadı, Demir Tadı Neden Olur Nasıl Geçer Doğal Çözüm

Ağızda Metal Tadı, Demir Tadı Neden Olur Nasıl Geçer Doğal Çözüm

Ağızda Metalik Tat Demir Tadı Nedenleri Ve Tedavisi

Ağızda metal tadı, demir tadı sinüzit hastalığından, b12 eksikliğine kadar pek çok sorundan kaynaklanabilmektedir.  Ağızdaki bu nahoş tadı yok etmek için aşağıdaki bildireceğimiz doğal tarifleri uygulayabilirsiniz.

Ağızdaki Metal Tadın, Demir Tadının Nedenleri

 1. Saman nezlesi (Alerjik Rinit) Saman nezlesi yani alerjik rinitin, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gözlerde kızarıklık gibi belirtileri vardır. Bu belirtilerden biri de ağızda metalik tat, demir tadıdır.
 2. B12 eksikliği sinir sistemini bozabilir, bu da ağızda metalik bir tada neden olabilir.
 3. Gebelik. Ağızdaki metalik bir tat, demir tadı, gebeliğin ilk üç ayında yaygın görülen bir şikayettir.
 4. Soğuk algınlığı
 5. Sinüzit. Sinüslerin, kulakların ve üst solunum yollarının enfeksiyonu yani sinüzit hastalığı koku ve tat duyularını bozabilecek iltihaplanmaya neden olur.
 6. Antibiyotikler,tansiyon ilaçları, antihistaminikler ve osteoporoz ilaçları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 7. Böbrek yetmezliği.
 8. Diyabet ve düşük kan şekeri
 9. Dişleri düzenli fırçalamamak
 10. Demans veya Alzheimer hastalığı Beyin lezyonları veya tümörleri, Multipl Skleroz, Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemler
 11. Alerji
 12. Diğer üst solunum yolları enfeksiyonları
 13. Merkezi sinir sistemi bozuklukları.
 14. Kafeinli ya da gazlı içeceklerin aşırı tüketilmesi
 15. Civalı veya gümüş diş malgaması ya da diş dolgusu yaptıran kişiler de ağzında metal tadı hissedebilir.
 16. Sarılık ve gastroözofageal reflü gibi bazı hastalıklar.
 17. Bazı gıda alerjileri
 18. Kanser tedavisi. Kemoterapi, radyasyon tedavisi (özellikle baş ve boyun bölgesindeki kanser) bu yerlerde kanser tedavisi gören kişilerin % 86'sına kadar lezzet değişiklikleri tespit edildi.

Ağızdaki Demir Tadı, Metal Tat Nasıl Yok Edilir?

Karbonat

Karbonat, ağızda oluşan metalik tadı yok eder. Karbonat doğal bir bileşimdir, vücutta asit ve alkali dengesini sağlar. Böylelikle vücudun pH dengesi ideal seviyeye gelir. Ağızdaki demir tadından kurtulmak için kullanılabilecek etkili bir üründür. Asit oranını düzenler. Öte yandan karbonat aterosklerotik plakları ve bakterileri de giderir.

 1. Bir su bardağı ılık suyun içerisine yarım tatlı kaşığı karbonat ilave edin, karıştırıp bununla ağzınızı çalkalayın. (Gargara olarak kullanın ve bu işlemi her gün tekrarlayın.)

Yeşil Çay

Yeşil çayın antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği bulunmaktadır. İltihaplanmaları kontrol altına alır ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yardım eder. İçinde kateşin isimli bir madde yer alır. Bu madde ağız tadı bozukluğunun giderilmesinde etkilidir. Buna ilaveten yeşil çay ağız sağlığının korunmasında faydalıdır. Ağızda kötü tadın oluşmasını engeller.

 1. 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı 1 fincan sıcak suya koyulur. Ağzı kapatılıp 10 dk demlendirilir. Süzülür, biraz bal ilave edilerek sıcak halde içilir. Günlük 2-3 fincan tüketilmelidir.

Nane

Nane, bakterilerin ağızda üremesini engeller. Bu sayede ağız kokusunu önler. Üstelik ferahlatıcı kokusuyla nefesi tazeler.

 1. Bir sürahi sıcak suyun içerisine 1 tutam ezilmiş taze nane yaprağı atılır. Ağzı kapatılır ve 1 saat demlenmeye bırakılır. Ardından süzülür ve gün içine yayılarak tüketilir.
 2. Her gün 2-3 defa taze nane yaprağı çiğnemek de ağızdaki metal tadını alır. Dilerseniz sert bir nane çayı hazırlayıp soğuduktan sonra ağzınızı çalkalamak için bunu kullanabilirsiniz. Her gün uygulamanız önerilir.

Ağızda Kan Tadı Ve Ağızdan Kan Kokusu Gelmesi Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Ağızda Acı Tat Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT