26 Mayıs 2022, Perşembe 17:13

Ağızdan Kan Kokusu Gelmesi Ve Ağızda Kan Tadı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ağızdan Kan Kokusu Gelmesi Ve Ağızda Kan Tadı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bazı insanlar hayatlarının belli dönemlerinde ağızdan kan kokusu gelmesi veya ağızda kan tadı ile karşılaşabilirler.

Bazı insanlar hayatlarının belli dönemlerinde ağızdan kan kokusu gelmesi veya ağızda kan tadı ile karşılaşabilirler. Kanın hemoglobin bileşenlerinden biri de demir atomu olduğundan kan tadıyla beraber metalik bir tat da hissedilebilir. Ağızdan kan kokusu veya kan tadı gelmesi gebelikte de oldukça sık görülen bir durumdur.

Sinüs operasyonu ve ağız, burun gibi ameliyatlarda anestezi alınması ile bağlantılı olarak da ağızda kan tadı yaşanabilir.

Ağızda kan tadı ve kan kokusu neden olur?

İlaçların yan etkileri

Bazı ilaçlar kimyasal formülünde bulunan demirden dolayı ağızda kan veya demir tadı bırakabilir. Antifungal ilaçlar, antihistaminikler, kemoterapi ilaçları, diüretikler, steroidler, kortizon ilaçları ağızda kan tadı ve kan kokusuna yol açabilir.

Ağız hijyeni eksikliği

Ağız hijyenine dikkat edilmediğinde diş etleri daha duyarlı hale gelip, diş etlerinde sıklıkla kanama ile karşılaşılabilir. Diş etlerinin iltihaplanıp kanamasına gingivit denir. Gingivit semptomlarından biri de ağızda kan kokusu duyulması ve kan tadı almaktır.

Ağız kuruluğu

Tükürüğün işlevlerinden biri gıdaların tadını almaya yardımcı olmaktır. Dehidrasyon, ağızdan solunum, şiddetli astım ve bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı ağızda kuruma meydana gelebilir. Ağız kuruluğu ise ağızda kan kokusunun en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

Burun tıkanıklığı

Tat ve koku almak her ikisi de birbiriyle son derece ilgili duyulardır. Grip, nezle, sinüzit gibi soğuk algınlığı yaşadığınızda burundan nefes almanız güçleşip, ağzınızda metalik tat veya kan tadı gibi garip tatlar duyabilirsiniz.

Ağıza kan tadı ve kan kokusu gelmesinin diğer nedenleri şunlardır;

 1. Böbrek taşları, diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıkları, başta, burunda yaralanma da ağızda kan kokusunun nedenleri arasında yer alır.
 2. Dildeki tat kontrol sinirlerinde meydana gelen hasar da kan kokusu duymaya neden olabilir.
 3. Gebeliğin erken dönemlerinde de ağızda metal tadı, kan tadı, kan kokusu gibi sıradışı durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 4. Kurşun veya civa gibi kimyasallara maruz kalıp, bunları teneffüs etmek de ağızda metalik ve kan tadı bırakabilir.
 5. Anksiyete de ağızdaki kan kokusunun ve kan tadının olası nedenleri arasında yer alır.
 6. Hardcore beden eğitimi ya da yoğun egzersizler nedeniyle de astım krizi veya sinüs tıkanıklığı ağızda kan tadına neden olabilir.

Ağızdaki kan kokusu veya ağza kan tadı gelmesi nasıl geçer?

 1. Öncelikle yapmanız gereken şey dahiliye (iç hastalıkları) doktoruna gidip bu sorunun nedeni teşhis ettirip ona göre bir tedavi görün.
 2. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya devam edin, diş ipi kullanın ve ağız enfeksiyonlarından korunmak için ara ara tuzlu su ile gargara yapmaya devam edin.
 3. İlaçların yan etkisi olarak ağızda kan tadı yaşıyorsanız, tekrar doktora başvurup, ilacı muadili ile değiştirin.
 4. Geçici bir çözüm olarak yemeklerinize karanfil ve tarçın ekleyebilirsiniz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

12 Yorum

 1. Misafir

  13 yaşındayım hiç bir hastalığım yok dişlerimi düzenli olarak fırçalıyorum ama dilimde ve damağımda kan tadı hissediyorum bu normal bir şey mi

 2. bebiş

  Benimkide bu aralar sıklaştı agzımda kan tadı eksik olmuyor tukurukte kanla karisik sarimsi hocam nedeni ne olabilir kisa sure once yoktu

 3. Ela

  Bilgilendirme icin tesekkürler <3

 4. Misafir

  benimde çok feci geliyor.

 5. Züla

  Merhaba bende 6 yildir alerjik asthmam var dewamli kuru öksürük bogaz kasintisi gicik gitmedim doktor kalmadi hic bir ayda bulamadim es yapim seylere demedim ayni

 6. Misafir

  Benım agzımdan cok fecı halde kam kpkusu gelıyo neden acaba

 7. ayşen

  Hocam,agzimda kan tadı oluşuyor sonra tükürdugum de kan geliyor

 8. Ela

  Benim ağzımda kan tadı var

 9. Gulsemin

  Astım hastayım grip oldum atlattım derken öksürük başladı gunboyu gece arabada utanıyorum öksürürken yarı yolda iniyorum rahatlamak için gecem kabus doktora gittim antibiyotik verdiler faydasını görmedim astım ilacıda fayda etmiyor 38 yaşındayım bu durumumdan korktum ve sigarayı bıraktım içmiyorum 23 sene içtim beni öldürecek kendim rahatsızım ailemde rahatsız ediyorum oksurukten içmiyorum artık ne yapmalıyım neden geçmiyor öksürük yardım lütfen

 10. Ayşe

  Neden yorum cevabi gelmiyor

 
 
KAPAT