Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

Mavikadin>Sağlık>Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

Binlerce yıldır insanlar, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı ve diğer ağrı türlerini hafifletmek için çeşitli bitki ve meyvelerden faydalanmıştır. Diyetisyen Elif Aslan ağrı kesici etkili 5 besini paylaştı.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

Günlük hayatımızda sıkça yaşadığımız baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, adet sancısı gibi birçok farklı ağrılar için pekçok ilaç mevcuttur. Ancak ilaçların dışında doğanın bize sunduğu alternatif çözümler de vardır. Uzmanlar özellikle herkesin mutfağında bulunan besinlerin ağrılar üzerinde şaşırtıcı etkileri olduğunu söylüyor.

Diyetisyen Elif Aslan, binlerce yıldır insanlar tarafından ağrı kesici olarak kullanılan 5 besini anlattı. 

ANTİOKSİDANLAR AĞRIYLA SAVAŞIYOR

Kahvenin ağrı kesici özelliği, içerdiği kafein ve antioksidanlar tarafından sağlanır. Kafein, hafif ve orta şiddette baş ağrılarını hafifletebileceği gösterilen bir bileşendir. Kafein, kan damarlarını daraltarak baş ağrısıyla ilişkilendirilen kan basıncını düşürebilir ve beyin kan dolaşımını artırabilir. Bu nedenle, birçok ağrı kesici ilaç formülünde kafein bulunur. Antioksidanlar da kahvede bulunan önemli bileşenlerdir. Antioksidanlar vücutta serbest radikallerle savaşarak inflamasyonu azaltabilir, bu da baş ağrılarını hafifletebilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

MİGREN VE BAŞ AĞRISINA KABAK ÇEKİRDEĞİ

Özellikle migren atakları yaşıyorsanız, kabak çekirdeği içeriğindeki yüksek magnezyum sayesinde size destek olabilir. Magnezyum, kasların gevşemesine ve sinir sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, demir eksikliği baş ağrılarına neden olabilecek bir durumdur ve kabak çekirdeğinin demir içeriği bu tür durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Bir porsiyon kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık %40'ını karşılayabilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

DOĞAL AĞRI KESİCİ NANE

Nane'nin ağrı kesici özelliği, içerisinde bulunan mentol ve limonen gibi uçucu yağlardan kaynaklanır. Mentol, soğuk algınlığına, sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonlarına ve baş ağrısına bağlı olan sinir uçlarını uyararak ağrıyı hafifletebilir. Ayrıca, serinletici etkisi sayesinde kas ağrılarını ve gerginliğini azaltabilir.

Limonen ise anti-enflamatuar (iltihap önleyici) özelliği ile ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Nane yağı ve nane yaprakları, başta migren olmak üzere çeşitli ağrıları hafifletmek için kullanılabilir. Gaz ve şişkinlik problemlerine iyi gelir, mide rahatsızlıkları için etkilidir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

HEM İLTİHABI AZALTIYOR HEM AĞRIYI KESİYOR

Sarımsak, eklemlerdeki ağrılardan kaynaklanan iltihabı azaltabilir. Bu, sarımsakta bulunan anti-iltihapçı sülfür bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Allicin, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olabilir. Anti-inflamatuar etkileri, vücuttaki iltihaplanmayı azaltarak bazı ağrı türlerinin şiddetini hafifletebilir. Özellikle eklem ağrıları ve romatizma gibi iltihaplı durumlar üzerinde olumlu etkileri vardır. Sarımsak, özellikle diş eti ve diş rahatsızlıkları için etkilidir.

Sarımsak ayrıca kan dolaşımını artırabilir. Daha iyi kan dolaşımı, kas ağrılarını ve gerginliği azaltabilir, böylece baş ağrıları gibi kas gerginliğiyle ilişkili ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, çeşitli mikroplara karşı etkilidir. Enfeksiyonlar da ağrının yaygın bir nedenidir. Sarımsak, enfeksiyonları tedavi ederek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

İLTİHABI AZALTICI, AĞRIYI HAFİFLETİCİ GÜÇ

Ceviz, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar, magnezyum, protein ve lif gibi besleyici bileşenler içerir. Omega-3 yağ asitleri, vücuttaki iltihabı azaltabilir ve sinir sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilir. Bu da eklem ağrıları ve romatizma gibi iltihaplı durumlarla ilişkili ağrıların hafiflemesine yardımcı olabilir.

Magnezyum, kasların gevşemesine yardımcı olabilir ve bu da kas gerginliği ve ağrıların azalmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca, lif açısından zengin bir besin olan ceviz, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve sindirimle ilişkili ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

Ağrı kesici etkisi olan diğer besinler:

DOĞAL ANTİ-İNFLAMATUAR VE ANTİOKSİDAN

Zerdeçal, yemeklere canlı renklerini ve lezzetlerini kazandıran cesur bir baharattır. Ancak aynı zamanda, iltihabı azaltmak için beslenmenize eklemeniz gereken harika bir besindir.

"Zerdeçal, bazı anti-inflamatuar ilaçlar kadar etkili olduğu bulunan bir bileşiği olan kurkumin sayesinde önemlidir," diyor "Belly Fat for Dummies" kitabının yazarı RD, CDE Erin Palinski-Wade.

Kurkumin, zerdeçalın ana etkin maddesidir. Güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu ve güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Bazı anti-inflamatuar ilaçların etkinliğine eşit olmasına rağmen, yan etkileri olmadan bunu yapar. Bu, hücre çekirdeklerine giden ve inflamasyonla ilişkili genleri etkinleştiren molekülün engellenmesiyle gerçekleşir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

AĞRI KESİCİ VE SİNDİRİM DÜZENLEYİCİ

Antik çağlardan beri özellikle sindirim sorunlarına karşı kullanılan zencefil, aynı zamanda ağrı kesici özelliklere de sahiptir. İçerisinde bulunan gingerol adlı bileşen, anti-inflamatuar (iltihap azaltıcı) etkilere sahiptir ve özellikle baş ağrısı ve kas ağrılarını hafifletmede etkilidir. Stres ve kaygı gibi ağrıyı tetikleyebilecek duyguları azaltmaya yardımcı olur. Zencefil ayrıca mide bulantısı ve kusmayı hafifletir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

MELATONİN ETKİLİ AĞRI KESİCİ

Kirazlarda antosiyanin ve melatonin adı verilen bileşikler bulunmaktadır. Bunlar, ağrıyı hafifletmek için çalışan antioksidanlardır. Antosiyaninler, iltihaplanma ve ağrıya neden olan prostaglandinlerin üretimini engeller, vücuttaki inflamasyonu azaltarak özellikle eklem ağrılarını hafifletebilir.

Melatonin, uyku düzenini düzenleyen ve ağrı hissini azaltmaya yardımcı olan bir hormondur. Bu nedenle, kiraz tüketimi ağrıyı hafifletmeye ve daha iyi bir uyku sağlamaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar, ekşi kiraz suyundaki antioksidanların osteoartrit kaynaklı ağrı ve iltihabı azaltabileceğini göstermektedir.

Kirazlar, polifenol ve C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Her ikisi de antioksidan ve anti-iltihap özelliklere sahiptir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

DOĞAL ENZİM BROMALİN ETKİSİ

Ananas, bromelain adı verilen ve proteinleri parçalayabilen ve iltihaplanmayı azaltabilen bir enzim içerir. Bromelain, ananasın sapı ve meyve etinde bulunan doğal bir enzimdir. Bromelin, sindirim sistemi sağlığını desteklemenin yanı sıra ağrı kesici özelliklere de sahiptir. Ananas aynı zamanda spor sonrası oluşan eklem ağrısı ve burkulma gibi ağrıları hafifletir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

AĞRI KESİCİ VE STRES AZALTICI PAPATYA

Papatya, yüzyıllardır sakinleştirici ve anti-enflamatuar bir bitki olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı, baş ağrısı ve mide ağrısı gibi ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

Papatya, içeriğindeki bileşenler nedeniyle özellikle sindirim sorunları, kas gerginliği ve stres gibi durumların hafifletilmesinde kullanılan bir bitkidir. Flavonoidler ve azulen gibi güçlü anti-enflamatuar etkiye sahip bileşikler içerir. İltihaplanma, birçok ağrı türünün temel nedenidir. Papatya, iltihaplanmayı azaltarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

KAPSAİSİN İLE SİNİR UÇLARINA DARBE

Ağzınızı yakıcı hissettiren biberlerdeki bileşik olan kapsaisin, anti-enflamatuar etki ve potansiyel antioksidan özellikler ürettiği bulunmuştur.

Acı biberler aynı zamanda bol miktarda B-6 ve C vitaminleri, potasyum, lif ve beta-karoten içerir. Beta-karoten, vücudunuzun A vitamini haline getirdiği bir maddedir. Biberlerdeki kırmızı ve turuncu pigmentler olan karotenoidlerin kansere karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Acı biberde bulunan kapsaisin adlı bileşik, ağrı kesici özelliklere sahiptir. Kapsaisin, biberin acı tadını ve yakıcı hissini oluşturan bir kimyasaldır. Bu bileşik, vücutta ağrı algılayan sinir uçlarını etkileyerek ağrıyı azaltabilir. Özellikle, kapsaisin topikal olarak kullanıldığında, kas ve eklem ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca, kapsaisin aynı zamanda anti-inflamatuar etkilere sahiptir, yani iltihaplanmayı azaltabilir ve bu da ağrıyı hafifletebilir. Bu nedenle, acı biber veya kapsaisin içeren kremler ve merhemler, kas ağrıları, eklem ağrıları ve sinir ağrıları gibi çeşitli ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.

Ağrıyı şıp diye kesiyor! İlaçları aratmayan 5 ağrı kesici besin

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...