28 Mayıs 2020, Perşembe 01:51

Ahmet Maranki Dikkat Eksikliği Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Ahmet Maranki Dikkat Eksikliği Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Dikkat eksikliği milyonlarca çocuğu olduğu kadar yetişkinleri de etkileyen gelişimsel bir nöropsikiyatrik hastalıktır.En sık görülen çocukluk rahatsızlıklarından biridir. Dikkat eksikliği erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Prof Dr. Ahmet Maranki'nin dikkat eksikliği tedavisi için tavsiye ettiği bitkiler; Ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm ve havuç suyudur. Her sabah günde 4-5 tane besinlerden yenilmelidir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri

 • Konsantre ve odaklanmada zorluk çekmek
 • Dikkatin kolayca dağılması
 • Çabuk sıkılma
 • Görevleri organize etmekte veya tamamlamakta zorlanma
 • Sık sık bir şeylerini kaybetme
 • Anlatılanları dinlememe
 • Talimatlara uymakta güçlük çekmek
 • Sesiz ve yerinde durmakta zorlanma
 • Sabırsızlık
 • Dikkatsizlikten dolayı çeşitli hatalar yapmak
 • Unutkanlık
 • Uzun süre bir yerde oturamama

Dikkat Eksikliği Dağınıklığı İçin Bitkisel Çözümler

Papatya

Papatya bitkisi dikkat eksikliğini tedavi etmeye yardımcı doğal çözümlerdendir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri sayesinde ruh halini ve dikkati düzenlemeye yardımcı olur. Bu da hiperaktiviteyi azaltır.

 • 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği atın.
 • Üstünü örtün ve 5 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Karışımı süzün ve biraz bal ekleyin.
 • Yatmadan önce günlük olarak bu bitkisel çayı her akşam uyumadan bir saat önce için.

Melissa

Oğul otu olarak da bilinen Melissa bitkisi, bitki uzmanları tarafından dikkat eksikliği yaşayanlara tavsiye edilen en faydalı bitkilerdendir.

Yüzyıllar boyunca, nane ailesinin bu bitkisi zihni sakinleştirmek ve stresi azaltmak için kullanılmıştır. Bitkinin hafif yatıştırıcı etkisi uykuyu iyileştirir, rahat uyumanızı sağlar.

Yapılan bilimsel çalışmalar melisa bitkisinin dikkat eksikliğine iyi geldiğini, psikolojik sağlığı iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı melisa bitkisi atıp 5 dk kaynatın yatmadan önce her akşam için. Ayrıca doktora danışılıp günde 500 mg melisa bitkisi tablet olarak alınabilir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, dikkat eksikliği için bir başka popüler bitkisel ilaçtır. Gingko biloba odaklanmayı artırır, hafızayı kuvvetlendirir, algılamayı geliştirmeye yardımcı olur.Geleneksel Çin tıbbında, aklı sakinleştirmek için ginkgo biloba önerilir. Bitki beyin fonksiyonunu optimize etmeye yardımcı olur. Bitkinin tıbbi özellikleri Gingko bilobanın içerisinde bulunan flavonoidlere ve terpenoidlerden kaynaklanır. Çalışmalar ginkgo biloba'nın öğrenme ve düşünme yeteneğini geliştirdiğini göstermiştir. Yaygın olarak kullanılan hafıza geliştirme bitkilerinden biridir. Bitkideki antioksidan bileşikler beyin dokularını serbest radikallerin zararlı faaliyetlerinden koruyabilir. Bitkinin beyin fonksiyonu üzerindeki etkisini fark etmek dört ila altı hafta sürebilir. Gingko biloba vitaminini eczaneden satın alıp bu bitki hapını düzenli kullanmak dikkat eksikliğini kısa sürede tedavi edecektir.

Journal of Psychiatry and Neuroscience dergisinde yayınlanan 2001 tarihli bir araştırmaya göre, Asya ginsengi, Amerikan ginsengi ve ginkgo biloba'nın birleşimi hapları alan dikkat eksikliği yaşayan insanlar sosyal davranış ve hiperaktivite açısından iyileşme gösterdi. Ginkgo biloba, 80 ila 240 mg ekstrakt halinde bulunur. Uygun dozaj için doktorunuza danışın. Üç ila beş hafta boyunca günde 240 mg Ginkgo biloba özü alan çocuklar dikkaet eksikliği belirtilerinde azalma olduğunu göstermiştir.

Kedi Otu Bitkisi

Yapılan araştırmalarda kediotu yani Valerian bitkisi içeren vitamin hapı alan kişilerin dikkat eksikliğinin yol açtığı hiperaktivite, dürtüsellik ve konsantrasyon güçlüğü gibi sorunlarda önemli iyileşmeler kaydetilmiştir. Doktorunuza danışarak günde 300 ila 600 mg kediotu kökü takviyesi alın. Bunu günde bir kez, tercihen yatmadan önce yapın.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli fiziksel egzersiz, beyinde olumlu etkileri sağlar; bu da, dikkati artırabilir ve ruh halinizi iyileştirebilir. Dikkat eksikliğine doğal çözüm olabilir. Haftada en az 5 gün, günde 1 saat yürüyün.

D Vitamini Ve B12 Kullanın

Yapılan araştırmalarda D ve B12 vitaminleri gibi besin maddelerinin alımının dikkat eksikliği semptomlarının azaltılmasında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Günlük bu vitamin dozunuzu almak için, yağlı balık, az yağlı süt, yumurta sarısı, kümes hayvanları ve yağsız et gibi bu vitaminlerden zengin yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Ayrıca bu vitaminleri ilaç olarak da alabilirsiniz    

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT