07 Ağustos 2022, Pazar 21:54

Ahudunun Çayının Sağlığa 10 Faydası Doğumu Kolaylaştırıyor!

Ahudunun Çayının Sağlığa 10 Faydası Doğumu Kolaylaştırıyor!

Ahududu meyvesi sağlık için çok faydalıdır. Ahududu meyvesinin yanı sıra ahududu yaprağı ile çay yapıp içmek de binbir derde devadır. Ahududu yaprağı ile çay

Ahududu meyvesi sağlık için çok faydalıdır. Ahududu meyvesinin yanı sıra ahududu yaprağı ile çay yapıp içmek de binbir derde devadır. Ahududu yaprağı ile çay hazırlanıp her gün afiyetle içilebilir. Ahududu çayı vitamin ve antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hormonları düzenlemeye, mide bulantısını önlemeye ve kadın sağlığına yardımcı olabilir.

Ahududu Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Ahududu yaprağı çayı, kurutulmuş ahududu yaprakları ile yapılır. 1 bardak su cezveye koyulup kaynatılır. Ocaktan alınıp içerisine1 tatlı kaşığı ahududu yaprağı ilave edilip 5-10 dakika demlemeye bırakılır. Ahududu yaprağı aktarlardan temin edilebilir.

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğumu Kolaylaştırır

Ahududu çayı, rahim duvarındaki etkileri nedeniyle doğumu teşvik etme ve doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olma özelliği ile bilinir. Kasları güçlendirebilir ve doğumun daha hızlı ve daha az ağrılı olmasını sağlayabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminiz güçlü olursa daha az hasta olursunuz ve hastalıkları kolay atlatırsınız. Ahududu yaprağı çayındaki C vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Vitamin Deposudur

Ahududu yaprakları, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve B vitamini içerir. Bu yapraklarda ayrıca kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller bulunur.

Kalp Hastalıklarını Önler

Ahududu yaprağı çayı potasyum içeriği ile yüksek kan basıncını düşürmek, damar tıkanıklığı ve diğer kalp problemlerinden korunmak için çok faydalıdır.

Sindirim Sistemini Çalıştırır

Ahududu yaprağı çayı, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan mide ağrısını geçirir, kabızlığı önler. Kas kasılmalarını uyararak bağırsak hareketlerini normalleştirmeye yardımcı olur, mide şişkinliği ve kramplara iyi gelir. Çok fazla ahududu çayı içmek ishale neden olabilir, bu yüzden ölçülü olarak tüketin.

Doğurganlığı Artırır

Ahududu yaprağı çayı uzun zamandır geleneksel olarak hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı teşvik etmek için kullanılmaktadır. Bunun nedeni, hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilmesidir

Cilde İyi Gelir

Ahududu yaprağı yüksek C ve E vitaminleri ve çeşitli antioksidanlar içerdiğinden cilde çok faydalıdır, cildi rahatlatmaya yardımcı olur. Bu çay sedef hastalığı, akne ve egzamanın neden olduğu cilt tahrişinin yanı sıra diğer cilt sorunlarının tedavisinde de kullanılır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Ahududu çayı düşük kalorili ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olduğundan, kilo vermek için de en etkili içeceklerdendir.

Enflamasyonu Azaltır, İltihapla Savaşır

Ahududu yaprağı çayı Antienflamatuvaryani iltihapla savaşan bir bitki olduğundan, artrit, gut, baş ağrısı, ateş ve gastrointestinal problemleri doğal yoldan tedavi eder. Bu durum ahududu yaprağının, içerdiği antioksidanlar ve antienflamatuvar bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Ahududu Yaprağı Çayının Zararları Nelerdir?

  1. Yapılan araştırmalar ahududu yaprağı çayı içmenin hamile kadınlarda BraxtonHicks riskini artırabileceğini gösteriyor. Ahududu yaprağı çayı içmek bu nedenle hamile kadınlarda düşüğe ve erken doğuma yol açabilir.
  2. Günde 2 bardaktan fazla ahududu yaprağı çayı içmek bağırsakları çok uyarıp mide bulantısı, ishale veya kusmaya neden olabilmektedir.
  3. Sezaryen doğum yapmayı planlıyorsanız bu doğumdan önce ahududu çayı tavsiye edilmez.
  4. Ahududu yaprağı çayı idrar sökücü yani diüritik bir bitki olduğundan sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir.
  5. Şeker hastası olan kişiler, ahududu yaprağı çayının kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini bilmelidir. Şeker hastasıysanız ve ahududu yaprağı çayı içmeye başladıysanız, ilk başta kan şekeri sayınızı daha sık kontrol etmelisiniz. Diyabet ilaçları ile etkileşime girip de, kan şekerinde güvenli olmayan bir düşüşe de neden olabilir.

Ahududu (Ahu Dudu) Meyvesinin Bitkisinin Sağlığa Faydaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT