21 Ekim 2021, Perşembe 21:58

Akciğer Nasıl Temizlenir? Akciğeri Temizleyen Bitkiler Besinler Meyve

Akciğer Nasıl Temizlenir? Akciğeri Temizleyen Bitkiler Besinler Meyve

Akciğer en önemli organlarımızdandır ve akciğerin vücudumuzda sayısız görevi vardır; soluduğumuz havayı kana verir, karbondioksidi kandan atar, vücut sıcaklığını dengelemekte önemli rol oynar.  Akciğerler hiç dinlenmeden sürekli çalıştığı için bu organın çok sağlıklı olması lazımdır. Sigara içme alışkanlığı, hava kirliliği, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi nedenlerden dolayı zamanla akciğerde toksinler birikir. Bunun sonucunda öksürük, balgam, nefes almakta zorlanma gibi belirtilerle karşılaşılır. Uzman doktorlar akciğer temizleyen bitkilerin, yiyeceklerin şunlar olduğunu bildiriyor; yoğurt, elma, greyfurt, nar, sarımsak, ekinezya, keçiboynuzu, ebegümeci, nane, meyan kökü, okaliptüs yağı, Bu makalemizde Prof. İbrahim Saraçoğlu  ve diğer doktorlar tarafından tarifi verilen akciğeri temizleyip akciğer detoksu yapan kür tariflerine yer verdik.

Akciğeri Ne Temizler? Akciğeri Temizleyen Karışım Tarifleri, Akciğer Temizleme Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Akciğerleri Temizlemek İçin Keçiboynuzu Kürü

Malzemeler

 1. 6-7 adet keçiboynuzu
 2. 2 su bardağı su

6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su ile yıkayın. Bu keçiboynuzlarını küçük küçük kırın. 2 su bardağı suyu küçük bir tencere kaynatın. Kırmış olduğunuz bu keçiboynuzlarını kaynamakta olan suyun içine atıp yaklaşık olarak 7-8 dakika kaynatın. Ocaktan alıp 20 dakika soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra suyunu süzüp, bu suyu cam bir kaba koyun. Hazırladığınız bu kürü bir bardak sabah, bir bardak akşam içiniz. Bu kürün etkili olabilmesi için bir ay süre ile tüketilmelidir. Hergün taze olarak hazırlanmalıdır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Kürü 1. Tarif

Malzemeler

 1. 15-16 adet tere
 2. 2 su bardağı su

Yapılışı: 2 su bardağı suyu kaynatın. İçine 15-16 tane tere katıp kısık ateşte yalnızca 3 dakika haşlayın. Tereler haşlanırken tencerenin kapağı kapalı tutulmalıdır. Haşlanan tere suyu ocaktan alınır, hiç soğuması beklenmeden direkt olarak süzülür. Süzülüp soğumaya bırakılır. Akciğer detoksu sağlayacak olan bu tere kürü ya aç karnına ya da yemeklerden 2 saat kadar sonra içilir. Tere kürü günlük taze olarak hazırlanır ve 5 gün boyunca araklıksız bu akciğer detoksuna devam edilir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bu kürü yaptıktan yaklaşık 3. günden itibaren akciğerlerin temizlenmeye başlayacağını, bronşların açılacağını ve kolayca balgam sökülmeye başlanacağını bildiriyor. Sigara içme alışkanlığı olanların bu detoks kürünü zaman zaman yapmalarının faydalı olacağını açıklayan Dr. Saraçoğlu, tere ile hazırlanan akciğer temizleme kürünün içindeki bazı maddeler nedeniyle idrar yaparken hafif yanmaua neden olabileceğini, bu durumun normal olduğu konusunda kürü yapacak olanlara uyarıda bulunuyor.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel’den Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Kürü

Malzemeler

 1. 1 tutam taze zencefil
 2. 1 diş sarımsak
 3. 5 dal tere
 4. 1 çay bardağı kaynamış keçi boynuzu suyu

Hazırlanışı: Fındık büyüklüğünde taze zencefil kesin.1 diş sarımsak ve 4-5 dal tereyle birlikte hepsini 1 çay bardağı kaynamış keçi boynuzu suyu içerisine atın. Karışımı el blenderından geçirip haftada 1 defa tüketilebilirsiniz.

Dr. Nafiz Karagözoğlu’ndan Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Kürü

Malzemeler

 1. Toz zerdeçal
 2. Toz zencefil
 3. Toz keçiboynuzu
 4. Limon
 5. Ceviz
 6. Hatmi çiçeği
 7. Bal

Yapılışı: Birkaç kaşığı toz zerdeçal bir bardağın içine koyun, ardından yarım limonun suyunu içine sıkın. Üzerine sıcak su koyun. 2-3 tane cevizi ve 2-3 tane hatmi çiçeğini havanda dövüp toz haline getirin. Tüm malzemeyi karıştırıp tüketin.

Dr. Ömer Çoşkun’dan Akciğer Detoksu Akciğer Temizleme Kürü

Malzemeler

 1. 3 Adet Yeşil Elma
 2. 2 Adet kabuk tarçın
 3. 4-5 Adet karanfil
 4. 1 kök zencefil
 5. 1 kök zerdeçal

Elmalar kabuklu olarak 4 bölünür çekirdekli kısımları çıkartılıp verilen malzemeler ile birlikte 5 dakika kadar kaynatılır. Elde edilen bu içecek günde sabah akşam bir bardak olacak şekilde içilir. Bu küre 72 gün boyunca devam edilir. 5 yılda temizlenmesi gereken akciğerler. 2,5 ayda tertemiz hale gelir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam İçin Doğal Çözüm Yöntemleri Tıklayınız

Detoks Nedir, Evde Detoks Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Tıkayınız

Bağırsak Detoksu Nasıl Yapılır, Bağırsakları Ne Temizler? Tıklayınız 

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Detoks Programı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Eren

  Muhtemelen 2 bardak xD

 2. Sultan

  Ya bu en sondaki küre ne kadar su koyucaz yazılmamış elma zerdeçal zencefil karanfil ve kabuk tarçın olAN küre ne kadar su konacak acaba

 
 
KAPAT