10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:21

Akciğerde Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi Yolları

Akciğerde Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi Yolları

Vücutta görülen mantar küçük bir mikrop türüdür ve çoğunlukla ciddi bir probleme yol açmamaktadır. Mantar mikrobu gözle görülmese de çevremizde hep varlar. Hafif kabul edilen bu mikroplar kişide ciddi hastalıklar olduğunda akciğerlere bulaşabilir.

Vücutta görülen mantar küçük bir mikrop türüdür ve çoğunlukla ciddi bir probleme yol açmamaktadır. Mantar mikrobu gözle görülmese de çevremizde hep varlar. Hafif kabul edilen bu mikroplar kişide ciddi hastalıklar olduğunda akciğerlere bulaşabilir. İşte bu durum diğer basit mantar vakalarına göre çok tehlikelidir ve özel tedavi gerektirir.

Akciğer Mantarı Nedir?

Akciğerlerde küf mantarının sebep olduğu akciğer enfeksiyonuna akciğer mantarı adı verilmektedir. Mantar enfeksiyonu oluşumuna yaygın olarak sebep olan mantarın ismi aspergillus olduğu için akciğer mantarı çoğunlukla aspergilloz enfeksiyonu da denir.

Akciğer Mantarı Neden Olur?

Aspergillus küfü yani mantarı doğada yapraklarda, ağaçlarda ve tahıl mahsüllerinde bolca bulunur. Bağışıklık sistemi kuvvetli sağlıklı bir yetişkin aspergillus mantarıyla her gün temas etse dahi herhangi bir sağlık problemi oluşmaz.  Çünkü aslında bu küfün çoğu çeşidi zararsızdır. Fakat bu durum bağışıklığı zayıf kişiler için geçerli değildir. Bu kişiler aspergillusa maruz kaldıklarında özellikle altta yatan bir akciğer hastalığı veya astım söz konusu ise kişide akciğer mantarı gibi ciddi problemler meydana gelebilir. Akciğer mantarı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Akciğerde Mantar Belirtileri Nelerdir?

 1. Öksürük
 2. Yüksek ateş
 3. Nefes darlığı hissi
 4. Balgamlı öksürük veya ciddi vakalarda balgamda kan
 5. Genel bir halsizlik yorgunluk hissi
 6. Bazen bu enfeksiyon eklemlerde ağrıya bile neden olabilir
 7. Nefes alırken hırıltı
 8. İstenmeyen kilo kaybı
 9. Yorgunluk
 10. Astım ataklarında sıklaşma ve kötüleşme

Akciğerde Mantar Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Akciğer mantarı tedavisi için kişi göğüs hastalıkları doktoruna başvurmalıdır. Eğer durum cerrahi gerektirirse göğüs cerrahisi de tedaviye dahil olacaktır.

Akciğerde Mantar Nasıl Teşhis Edilir?

Akciğer mantarı göğüs röntgeni veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, balgam testi, kan testi ile biyopsi ile teşhis edilir.

Akciğer Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer mantarı kortizon ilaçları, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Doktor gerek görürse ameliyat da edebilir.

Akciğer Mantarı Nasıl Bitkisel Olarak Nasıl Tedavi Edilir?

Sarımsak: Sarımsak güçlü mantar önleyici özellikleri ile akciğer mantarına doğal çözüm olabilir

Zeytinyağı ve Zeytin Yaprağı: Her iki bitki de güçlü mantar önleyici özellikler gösteren kimyasal oleuropein içerir.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, güçlü mantar önleyici özelliklere sahip laurik, kaprik ve kaprilik asitler içerir.Dahası hindistancevizinin bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olduğu ve vücutta var olan ölü ya da ölmek üzere olan küf ve mantarları vücuttan arttığı bilinen hafif müshil etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Akciğer Mantarı Kimde Görülür?

Sağlıklı insanlarda bağışıklık sistemi de güçlüyse akciğer mantarı çoğunlukla hiç görülmez.

 1. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde özellikle de önceden akciğerde HIV,tüberküloz veya kistikfibroz geçmişi varsa akciğer mantarı görülme ihtimali çok yüksektir. Diğer bir deyişle, akciğer mantarı en çok bu kişilerde görülmektedir.
 2. Bağışıklık sistemini baskılayan steroidleryani kortizon ilaçları veya immünosupresanlar kullanan kişilerde akciğer mantarı görülebilir.
 3. Aspergillus mantarının daha yaygın olduğu Güney Amerika, Orta Amerika ya da Afrika bölgelerinde bulunmak da akciğer mantarı enfeksiyonu riskini arttırır. Fakat bağışıklık sistemi güçlü kişilerde bu durum da çok düşük ihtimallidir.
 4. Akciğerlerde hava boşlukları olması durumunda akciğer mantarı görülme ihtimali yükselir.
 5. Astım ya da kistik fibroz hastalıklarda akciğer mantarı daha sık görülebilir.
 6. Organ nakli olmuş, kemoterapi tedavisi almış ya da lösemi geçmişi olan kişilerde kandaki beyaz hücre sayısı düşüktür ve bu da akciğerde mantar oluşma ihtimalini yükseltir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT