17 Ekim 2021, Pazar 06:37

Akciğerden Su Alınması (Torasentez) Ne İşe Yarar Ne Kadar Sürer?

Akciğerden Su Alınması (Torasentez) Ne İşe Yarar Ne Kadar Sürer?

Torasentez akciğerden sıvı alınmasına denir. Torasentez, akciğerler ve göğüs duvarı arasında yer alan plevral boşluktan iğne yardımı ile fazla sıvı çıkarılmasına denir.

Torasentez Neden Yapılır?

Torasentez işlemi plevral boşluktaki sıvı miktarında artış gözlemlendiğinde yapılmaktadır. Sıvının iğne ile alındığı bu işlemde akciğerlerin çevresinde bulunan sıvı ya da hava alınmış olur. Torasentez işleminde iğne göğüs duvarından akciğer ve göğüs duvarı arasındaki plevral boşluğa sokulur ve oradaki fazla sıvı boşaltılmış olur. Sağlıklı bir yetişkinde plevral boşlukta 4 tatlı kaşığı kadar sıvı bulunur. Buradaki sıvının artmasına yol açan sağlık problemleri aşağıda sıralanmıştır:

 1. Zatürre veya diğer akciğer enfeksiyonu
 2. Konjestif kalp yetmezliği Akciğerde sıvı birikmesinin en sık karşılaşılan nedeni konjestif kalp yetmezliği (KKY)dir
 3. Kronik akciğer hastalıkları
 4. Kanser tümörleri: Vücutta oluşan kötü huylu kanser hücreleri akciğer ve plevraya kadar yayılabilir. Bu durumda akciğerde sıvı birikmesi meydana gelebilir. Bu birçok farklı kanser türünde görülebilir.
 5. Enfeksiyon—Viral, fungal veya bakteriyel enfeksiyonlar: Akciğerde meydana gelebilecek sıvı birikmesi eğer enfeksiyon sebepli meydana gelmişse hastaya torasentez işlemi uygulanabilir. Torasentez ile akciğerlerden dışarı çıkarılan sıvı analiz edilerek enfeksiyona sebep olan virüs ve bakteriler belirlenir. Bunun sayesinde hastaya uugun antibiyotikler reçete edilebilir.
 6. Sistemik lupuseritematozus (SLE) ve diğer otoimmün hastalıklar
 7. Pankreas iltihabı (pankreatit)
 8. Akciğerde bir kan pıhtısı (pulmoneremboli)
 9. Plevral boşlukta bir irin alanı (ampiyem)
 10. Karaciğer yetmezliği
 11. Tüberküloz (TB)
 12. Akciğer iltihaplanması
 13. İlaçlara karşı reaksiyonlar

Akciğerlerdeki zarlar arasında yani plevral boşlukta fazla sıvı birikmesine plevral efüzyon adı verilmektedir. Plevral efüzyon meydana geldiğinde kişinin sağlıklı şekilde nefes alması zorlaşır çünkü akciğerler doğru şekilde şişlemez. Bu durumda kişide nefes darlığı ve ağrı yaşar. Plevral boşlukta normalden fazla sıvı olması durumunda akciğerler sıkışır ve bu durumda sağlıklı şekilde nefes alıp verme gerçekleşemez. Bu sorunu ortadan kaldırmak için hastaya torasentez yapılarak plevral boşluktaki sıvı boşaltılır ve hastanın nefes alış verişi kolaylaştırılır. Torasentez ile akciğerlerden boşaltılan sıvının miktarı torasentez yapılma sebebine bağlı olarak değişir. Torasentez çoğunlukla 10-15 dakika süren bir işlem olsa da eğer plevral boşluktaki sıvı fazlaysa süre biraz daha uzun olabilir.

Torasentez Nasıl Yapılır?

 1. Torasentez işleminde ilk olarak işlem uygulanacak bölge antiseptik solüsyon ile temizlenir ve ardından yine o bölgeyi yani iğnenin gireceği bölgeye lokal aneztezik ilaç enjekte edilerek uyuşması sağlanır.
 2. İşlem bölgesi uyuştuktan sonra sırt ve kaburga arasına bir iğne sokularak akciğerdeki sıvı yavaşça boşaltılır. Bu işlem sırasında hasta iğne sokulan yerde hafif basınç hissedebilir.
 3. Torasentez işlemi boyunca hastadan belli bir süre hareketsiz kalması, derin nefes alması ya da nefesini tutması istenir.
 4. Plevral boşluktaki sıvı boşaltıldığında iğne çıkarılır ve işlem bölgesine pansuman yapılıp bandaj sarılarak işlem tamamlanır.
 5. Hastadan alınan numune incelenmek üzere laboratuara gönderilir.
 6. Torasentez işleminin ardından hastanın akciğerlerinin kontrolü için göğüs röntgeni çekilmelidir. Bu sayede akciğerlerin durumu konusunda emin olunur.

TorasentezdenSonra Ne Olur?

Torasentez işleminden sonra hastanın tansiyon, nabız ve solunumu izlenir. Ek olarak iğnenin girdiği bölgede kanama ya da başka bir sıvı çıkışı olup olmadığına bakılır.

Bu işlemden sonra hastanın aşağıda sıralanan belirtilerden herhangi birini yaşaması halinde doktora danışması gerekmektedir:

 1. İğne bölgesinde kızarıklık veya şişme
 2. İğne bölgesinden sızan kan veya başka bir sıvı
 3. Nefes darlığı hissetmek
 4. Nefes almada zorluk
 5. Göğüs ağrısı
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT