19 Temmuz 2019, Cuma 07:58

Alerji Testini Hangi Bölüm Yapar Hangi Bölüme Gidilir Kaç Yaşında Yapılır

Alerji Testini Hangi Bölüm Yapar Hangi Bölüme Gidilir Kaç Yaşında Yapılır

Bağışıklık sisteminin vazifesi vücudu hastalıklardan korumaktır. Fakat vücudun tüm sistemleri gibi bağışıklık sisteminde de bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu bağlamda türlü rahatsızlıklardan bahsedilebilmektedir. Bu yazımıza söz konusu rahatsızlıklardan biri olan “alerjik hastalıklar” konu edilmiştir. Alerji, bağışıklık sistemimizin aslında zararlı olmayan bazı maddeleri zararlı olarak görüp onla savaşması nedeniyle meydana gelir. Bu durumun sonucunda hapşırma, ciltte kızarıklık gibi, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtiler ortaya çıkar. Alerji testi için aç karına yaptırmak şart değildir, tok iken de yapılabilir.Alerji testi hastanelerin Alerji Polikinliği bölümünde yapılır.

Alerji tetkiki tüm yaş gruplarında gerçekleştirilebilmektedir. Fakat alerji incelemelerinde mühim bir nokta olan “alerji deri testi” 3 yaşından sonra uygulanmaktadır. Bu testin sonucu, 3 yaşını tamamlayan çocuklarda daha net kanıya ulaştırmaktadır.

Alerjiyi tetikleyen en yaygın unsurların başında hayvan tüyleri gelmektedir. Bunu takiben çiçek polenleri, toz, deterjan ve küf gelmektedir. Bireyin duyarlılığı bulunan unsur, alerji testleriyle saptanmaktadır.

Alerjiye Neden Olabilen Maddeler Nelerdir?

 1. Ev ve toz akarları
 2. Evcil hayvanların cildi veya tüyleri
 3. Çeşitli gıdalar (süt, yumurta, soya, deniz ürünleri, meyve ve kuruyemişler)
 4. Ot ve ağaç polenleri
 5. Mantar veya küf sporları
 6. Arı sokmaları
 7. Birtakım ilaçlar
 8. Kimyasal reçineler, lastik, nikel
 9. Lastik, kauçuk tarzı maddeler
 10. Kolye, küpe tarzı takılar

Alerji Tedavisi Nasıl Yapılır?

En önemli alerji tedavisi, alerjenlere karşı tedbir almaktır. Ancak bazı durumlarda alerjenlerden korunmak mümkün olamayabilmektedir. Saman nezlesi mevsimi süresince havada devamlı olarak polen bulunmaktadır. Polene alerjisi olan bireylerin bundan korunması mümkün olamayabilmektedir. Alerji tedavisinde şu ilaçlar kullanılır;

Antihistaminler

Bağışıklık sistemini dengelemektedir. Aksırık, göz yaşarması, burun akıntıları ve kaşıntı semptomlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Dekonjestan ilaçlar

Tıkalı burunları açmak için kullanılmaktadır. Zaman nezlesi, evcil hayvan yahut toz alerjisi hallerinde burun tıkanabilmektedir. Dekonjestanlar bu tıkanıklığı gidermektedir. Söz konusu ilaçlar anlık bir tedavi yardımcısıdır.

Kortikosteroidler

Sonum kanalarında görülen iltihap vakalarını azaltmak adına reçete edilebilmektedir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji tahlili ön koldan ya da sırttan gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla söz konusu bölge ilk olarak dezenfekte edilir. Ardından çizilerek deriye alerjenler damlatılır. Lanset ile çizim tekrarlanır. Şayet alerji varsa ciltte kızarıklık, kabarma gibi belirtiler görülür.

Alerji Testi Nerede Yapılır?

Alerji hastalığı bulunan kişilerin en çok sorduğu sorunların başında “alerji testi nerede yapılır?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı olarak “Alerji Polikliniği” bulunan kurum ya da kuruluşlar olarak söyleyebiliriz. Türkiye’de birçok hastanede “alerji testi yapan” poliklinikler bulunmaktadır. Alerji testi için Üniversite hastanelerine, devlet hastanesine, özel hastanelere gidebilirsiniz.

Alerji Testi Yapan Hastaneler

Alerji testi gerçekleştiren devlet hastaneleri tek bir yazıda paylaşmak oldukça zordur. Şayet alerji testi yapan hastaneler ile alakalı bilgi talep ediliyorsanız, size en yakın hastane ile irtibat kurabilirsiniz. Keza söz konusu hastanenin internet sitesine göz atarak da bilgi edinebilirsiniz. Böylelikle alerji testi için en yakın ve en doğru hastaneyi seçebilirsiniz. İstanbul lokasyonunda alerji testi gerçekleştiren hastanelerden bazıları;

 1. Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 2. Türkiye Hastanesi
 3. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 4. Çapa Tıp Fakültesi

Alerji Testi Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Alerji tedavisinde kullanılacak ilaçlar,
 2. Grip tedavisi adına kullanılacak ilaçlar,
 3. Öksürük problemi için kullanılacak şuruplar,
 4. Mide ilaçları,
 5. Depresyon ilaçları,

Şayet ifade edilen yahut ifade edilenlere benzer nitelikte ilaçlar kullanılıyorsa, test öncesi bu durum yetkili hekime bildirilmelidir. Zira bu ilaçlar test sonucu yetkili hekimi yanıltabilmektedir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT