07 Ağustos 2022, Pazar 22:12

Alkali Su Nedir, Nasıl Elde Edilir? Evde Alkali Su Yapın!

Alkali Su Nedir, Nasıl Elde Edilir? Evde Alkali Su Yapın!

Alkali su pH seviyesi 7 ve üzerinde olan sulara denir. Alkali sular çeşme sularından daha fazla alkalik daha az asidiktir.

Alkali su pH seviyesi 7 ve üzerinde olan sulara denir. Alkali sular çeşme sularından daha fazla alkalik daha az asidiktir. Evde alkali suyu kendi kendinize yapmak ister misiniz? o zaman size bildireceğimiz 3 yöntemi deneyebilirsiniz.

Karbonat ile suyu alkali yapma

Karbonat yüksek alkali içeriğe sahiptir. Karbonat suya katılıp karıştırıldığında suyun alkaliliğini artırır. Bunun için 2 litre yani 8 su bardağı suyu sürahiye koyun, için 1 tatlı kaşığı karbonat katın, işte alkali suyunuz hazır! Tansiyon ve böbrek hastasıysanız, karbonat kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Karbonatta bulunan yüksek miktardaki sodyum(tuz) tansiyonunuzu yükseltebilir.

Limon ile suyu alkali yapma

Limon anyonik bir meyvedir. Limonlu su içtiğinizde limonda bulunan anyonikle vücudunuz reaksiyona girer, vücudunuz suyu sindirdiğinde limon, suyu alkali hale getirir. Sürahiye 2 litre su koyun. Filtrelenmiş veya marketten satın aldığınız suyu kullanmanız daha iyidir, fakat çeşme suyu da kullanabilirsiniz. Limonu 8 dilim halinde kesin. Bu dilimleri suya koyun. Fakat limonu sıkmayın, yalnızca dilimleri suya bırakın. 8-12 saat yahut geceden bu suyu hazırlayıp, ertesi gün, gün boyu için. Dilerseniz limonlu suyunuza pembe Himalaya deniz suyundan 1 yemek kaşığı ekleyebilirsiniz. Bu tuzu eklemek alkali suyun mineralleşmesine de yardımcı olur.

Alkali su damlası

Alkali pH damlası alkali mineraller içerir. İnternetten yahut eczanedelerden demin edebilirsiniz. pH damlasının üzerindeki yönergelerde kaç damla kullanmanız gerektiği yazacaktır. Şunu unutmayın ki alkali pH damlası yalnızca suyun alkaliliğini artırır, fakat musluk suyunda bulunan klor, flor gibi maddeleri filtrelemek suyu arındırmak gibi herhangi bir özelliği yoktur.

Not:doktorunuza danışmadan alkali su içmenizi tavsiye etmeyiz.

Ender Saraçtan Alkali su tarifi;

Sabah uyanınca güne alkali su ile başlayın. İçine biraz bal ve limon ekleyin (Alkali su tarifi : 2 litre suya 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı (İngiliz karbonatı bulamazsanız normal karbonat koyun) ekleyip karıştırın. Bu alkali suyudur. Bu suyu çay ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

Alkali Suyun Sağlığa Zararları, Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Alkali Su Markaları Ve Piyasadaki Suların Ph Değerleri Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Vlkn

  Evime ph olcmeknicin makina aldim, tarifiniz gibi limonlu su hazirladim, aradan 24 saat gecti olcuyirum hala oh3,5 lerde. Benim cikardigim sonuc liminlu su asitiktir. Bir yanlisim var mi?

 2. Mert

  Detaylı bilgi arayanlar mavikadın sayfasına da bakabilirler.

 3. Gul

  İngiliz karbonatın ile limonu aynı anda kullanabilir miyiz

 4. Efendim tarifte nasıl bildiridiysek öyle yapılmalıdır.

 5. Bora

  Pembe Himalaya tuzu çok fazla demir içerdiği için o renktedir ve gıda olarak tüketime uygun değildir.

 
 
KAPAT