12 Ağustos 2022, Cuma 09:52

Alnımda Çok Siyah Nokta Var Ne Yapmalıyım? Uzman Önerileri

Alnımda Çok Siyah Nokta Var Ne Yapmalıyım? Uzman Önerileri

Alın siyah noktaların en yaygın görüldüğü yüz bölgelerindendir. National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri) siyah noktaların ve sivilcelerin...

Alın siyah noktaların en yaygın görüldüğü yüz bölgelerindendir. National Institutes of Health (Ulusal Sağlık Enstitüleri) siyah noktaların ve sivilcelerin, ölü hücrelerle, yağların ve bakterilerin ciltteki kıl foliküllerinin içine yapışıp tıkamasıyla meydana geldiğini bildiriyor.

Alnınızdaki siyah noktalardan muzdaripseniz evde siyah noktaları kendiniz sıkmanız ciltte tahriş, enfeksiyon, yara ve yara izi kalmasına neden olabilir. Bu nedenle alnınızdaki siyah noktalardan kurtulmak için ilk yapmanız gereken bir cildiye uzmanına başvurup, derdinizi ona açıp profesyonel yardım almak olmalıdır.

Şayet siyah noktalarınızı evde kendiniz sıkıp çıkarmaya karar verdiyseniz, cildinizi buna hazırlamanız gerekir. Ellerinizi ve yüzünüzü güzelce yıkayıp havluyla kurulayın. Ardından çaydanlıkta su kaynatın, başınızın üzerine havlu geçirip bu suyu tenefüs edin. Sıcak buhar ciltteki gözenekleri açıp siyah noktaların çıkışını kolaylaştıracaktır. Alnınızdaki siyah noktaları sıkarken çok zorlamayın, yoksa ciltte tahriş yapıp iz kalmasına neden olabilirsiniz.

Siyah noktaları elle sıkmak yerine kozmetikçilerden yahut internetten siyah nokta çıkarıcı alet satın alıp alnınızdaki siyah noktaları bunla çıkarabilirsiniz. Banyo yaptıktan yahut yukarıda bildirdiğimiz gibi cilde buhar uygulattıktan sonra bu aleti kullanırsanız siyah noktalar daha kolay çıkacaktır.

Alnınızdaki siyah noktaları gidermek için bir diğer yöntemde siyah nokta bantlarıdır. Siyah nokta bantlarını kozmetikçilerden temin edebilirsiniz. Siyah nokta bandı kutusunun üzerindeki talimata göre bu bantları kullanabilirsiniz.

Alnınızdaki siyah noktaları sıktıktan sonra yüzünüzü yıkayın havluyla kurulayın, ardından cildiye doktorunuzun tavsiye ettiği antibakteriyel krem veya toniği kullanın. Bu ürünler siyah noktanın sıkılmasından dolayı ciltte görülebilecek enfeksiyonu ve siyah nokta tekrarını önlemeye yardımcı olurlar.

Eczanelerden temin edebileceğiniz cilt peelinglerini ara ara yaparak siyah nokta oluşumunu engelleyebilirsiniz. Peelingler cildi ölü hücrelerden arındırarak gözeneklerin yağ ve kirle dolmasını önler, siyah nokta oluşumuyla savaşırlar.

Aktardan temin edebileceğiniz kil ile haftada bir maske yaparak da siyah noktalarla mücadele edebilirsiniz.

Cildiye doktorunun reçete edeceği benzoil peroksit, salisilik asit, retinoidler ya da azelaik asit içeren kremler de alnınızda siyah nokta oluşumundan korumaya yardımcı olabilir.

Doktorunuza danışıp aşağıdaki linkteki siyah nokta kremlerini de kullanabilirsiniz.

En İyi Siyah Nokta Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Yanaklardaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Çenedeki Siyah Noktalara Kesin Çözüm Yöntemleri Nelerdir? Tıklayınız

Dudak Kenarındaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Tıklayınız

Burun Üstündeki Siyah Noktalar İçin Doğal Maske Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Ezgi

    Salisilik asitli ilaclar hangisi

 
 
KAPAT