Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-08-12 04:10:42 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:41

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Google News

2008 yılında "The Indian Journal of Dermatology" dergisinde yayımlanan makalede, aloe vera jelin, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren, cilt için...

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

2008 yılında "The Indian Journal of Dermatology" dergisinde yayımlanan makalede, aloe vera jelin, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeren, cilt için çok faydalı harika bir madde olduğu bildiriliyor. Bu antioksidan vitaminler, cildi serbest radikallerin zararından koruyup cilt hasarını önlerler. Alo vera jel ayrıca B12, folat, kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, sodyum, bakır, çinko ve selenyum gibi cilde iyi gelen bir dizi vitamin ve mineral içerir. Aloe vera jeli yüze de sürebilirsiniz.

Aloe vera jel, en iyi doğal nemlendiricilerdendir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek, Ph dengesini geri kazanmasına yardımcı olur. "Skin Research and Technology" tıp dergisinde 2006 yılında yayımlanan çalışmada, dondurularak kurutulmuş aloe vera özünün, nemlendiricilik özelliğiyle, cildi nemlendirmekte etkili olduğu görülmüştür. Aloe veranın nemlendiricilik özelliğinden yararlanmak için yaprağının jelini çıkarın, boyun, yüz ve cildin diğer bölgelerine sürün. Her gün yatmadan önce buna devam edin.

The Journal of Dermatological Treatment (Dermatolojik Tedavi Dergisi'nde) 2014 yılında yayımlanan çalışmaya göre, aloe veranın hafif ve orta dereceli sivilcelerin tedavisinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Aloe vera yaprağından jelini çıkarıp doğrudan sivilceli cilde uygulayabilirsiniz. Buz küplerini aloe vera jel ile doldurun, donmuş aloe vera jeli sivilce olan bölgeye sürün. Günde 2-3 kez buna devam edin. Alternatif olarak 1 tatlı kaşığı aloe vera jel, yarım tatlı kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Ciltte sivilce olan yere sürüp 15 dk bekletin ve suyla durulayın. Günde 2 kez buna devam edin.

"Skin Pharmacology and Physiology " tıp dergisinde 2008 yılında yayımlanan bilimsel araştırmada aloe vera jelin, anti-inflamatuar içeriği sayesinde, güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı meydana gelen iltihabik cilt hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Güneş yanığının üzerine doğrudan aloe vera jeli sürüp kendi kendine kurumaya bırakın. Durulamaya gerek yoktur. Jel cilde hızla nüfuz ettiğinden, yağlıymış gibi rahatsız edici bir his bırakmaz.

Aloe vera, anti-inflamatuar özelliği ile ciltteki yaraları ve böcek ısırıklarını iyileştirir. İnsan genetiğine en yakın canlı fareler olduğundan bilimsel araştırmalar fareler üzerinde yapılır. "The Annals of Plastic Surgery " tıp dergisinde 2016 yılında yayımlanan çalışmaya göre, farelerde yaralı bölgeye aloe jel uygulanmasının cilde şifa verdiği tespit edilmiştir. Aloe vera yaprağını uzunlamasına ortadan ikiye kesip içindeki jeli çıkarın ve küçük kesiklere, böcek sokması olan yere, morarmış yerlere uygulayın.

Aloe vera jeli güneş kızarıklığı olan yere sürmek, cildi yatıştıracak, iltihabın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Aloe vera, sivilceleri ve sivilcelerden kalan izleri geçirmekte de çok etkilidir. Aloe vera yaprağının içindeki jeli çıkarın. 1 yemek kaşığı aloe vera jele 2-3 damla taze sıkılmış limon suyu karıştırın. Bir gece yüzünüzde bekletip ertesi sabah yıkayın.

Hamilelik, hızlı kilo alıp verme ve yaşlanma gibi nedenlerden ciltte çatlaklar oluşur. Aloe vera jel uygulaması ise çatlaklardan kurtulmaya yardımcı doğal yöntemlerdendir. Aloe vera jeli çatlak olan bölgeye sürüp 15 dk bekletip ılık suyla durulayabilirsiniz. Yahut dörtte bir bardak aloe vera jel, 10 adet E vitamini ilacı kapsülü, 5 adet A vitamini ilacı kapsülünü hazır edin. Kapsülleri delip aloe vera jele karıştırın. Tamamen emilene kadar cilde karışımı sürün. Her gün bu işleme devam edin.

Aloe vera jel, hemoroide doğal çözüm yöntemlerindendir. Aloe vera anti-inflamatuar özelliği ile hemoroid kaşıntısını da giderir. Aloe vera jel, iç ve dış hemoroid her ikisi için de kullanılabilir. Dış hemoroid tedavisi için, anüs bölgesine aloe vera jelden biraz sürüp, yavaş yavaş bölgeyi masaj yapın. Bu basit çare ağrıyı giderir ve yanma hissini yatıştırır. İç hemoroid tedavisi için, aloe vera yaprağının dikenlerini temizleyip, buzluğa koyun. Yaprak donduğunda hemoroid olan yere, makatın içine sokmadan dışardan bu yaprağı dokundurun. Hemoroidin neden olduğu ağrı, yanma ve kaşıntı hissine şifa olacaktır.

Aloe vera jel nasıl kullanılır?

Alo vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarıp kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimler aloe vera jelin nasıl çıkarılacağı hususunda size yardımcı olacaktır.

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

Sütün Cilde Faydaları Ve Süt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Bebek Yağının Saça Ve Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Çinkonun Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Turpun Cilde Faydaları Ve Turpla Cilt Maskesi Tarifi Tıklayınız

E Vitamini Kapsülü Yüze Sürülürmü? Evigen Ampülün Cilde Faydaları Tıklayınız

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Aloe Veranın Cilde Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.