20 Mayıs 2022, Cuma 08:13

Alzheimer hastalığı beyinde küçülme yapıyor! Beyinde küçülme neden olur?

Alzheimer hastalığı beyinde küçülme yapıyor! Beyinde küçülme neden olur?

Beyin küçülmesi yaşlanmanın doğal bir seyridir. Özellikle 70’li yaşlardan itibaren beyinde belli oran küçülme normal kabul edilir. Felç ve Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere beyne zarar veren birçok farklı hastalığın sonucunda da beyin küçülmesi meydana gelebilir.Beynin küçülmesi MR ile tespit edilebilir.

BEYİN KÜÇÜLMESİ NEDEN OLUR?

Yaşlanmayla beraber doğal bir süreç olarak beyin hücrelerinin bir kısmını kaybedersiniz, ancak bu durum yavaş ilerler, birden beyinde küçülme gerçekleşmez. Hastalık veya yaralanma nedeniyle görülebilir beyin küçülmesi ise daha hızlı oluşur ve daha zararlıdır. Beyin küçülmesinin en sık karşılaşılan nedenleri şunlardır:

YAŞLANMA

Yaşlanma beynin küçülmesinin en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Beynin genel boyutu 30'lu veya 40'lı yaşlardayken küçülmeye başlar ve 60 yaşına geldiğinizde küçülme oranı artar. Beyin küçülmesi beynin her bölgesinde aynı anda olmaz. Bazı bölgeler diğerlerinden daha fazla ve daha hızlı küçülür ve yaşlandıkça beyin küçülmesi daha da artar.

TRAVMATİK BEYİN HASARI

Düşme, motorlu araç kazası veya kafaya alınan bir darbenin sebep olabileceği beyin hasarıdır, beyinde küçülme yapabilir.

FELÇ GEÇİRME

İnme olarak da bilinen felç, beynin bir kısmına kan akışı kesildiğinde meydana gelir. Beyin oksijen içeren kanı almadığında, bölgedeki nöronlar ölür.

ALZHEİMER HASTALIĞI VE DİĞER BUNAMA TÜRLERİ

Alzheimer başta olmak üzere bunama türleri beyin hücrelerinin giderek hasar gördüğü ve birbirleriyle iletişim kurma yeteneğini kaybettiği durumlardır. Genellikle 60 yaşından sonra ortaya çıkan Alzheimer bunamanın ana nedenlerindendir.Tüm bunama vakalarının yüzde 60 ila 80'ı Alzheimer kaynaklıdır.

SEREBRAL PALSİ

Beynin oksijensiz kalması nedeniyle hasar görmesidir. Kas koordinasyonu eksikliğine, yürüme güçlüğüne, diğer hareket bozukluklarına ve beyinde küçülmeye neden olur.

HUNTİNGTON HASTALIĞI

Huntington hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin ilerleyici bozulmasına neden olan, nadir görülen, kalıtsal bir hastalıktır. Huntington hastalığı belirtileri herhangi bir zamanda meydana gelebilir, ancak genellikle ilk olarak insanlar 30'lu veya 40'lı yaşlarındayken ortaya çıkar.

MS HASTALIĞI

Multipl skleroz yani MS Hastalığı, bağışıklık sisteminin sinir hücrelerinin etrafındaki koruyucu kaplamaya saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Zamanla sinir hücreleri zarar görür. Sonuç olarak, duyu, hareket ve koordinasyon sorunları ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, yukarıdaki diğer hastalıklar gibi, bunama ve beyin atrofisine de yol açabilir.

LÖKODİSTROFİLER

Lökodistrofiler, sinir hücrelerini çevreleyen koruyucu bir kaplama olan miyelin kılıfına zarar veren, nadir görülen, kalıtsal bir hastalık grubudur. Genellikle çocuklukta başlar, hafıza, hareket, davranış, görme ve işitme ile ilgili sorunlara neden olabilir.

AIDS HASTALIĞI

AIDS hastalığı, vücudun bağışıklık sistemine saldıran HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Virüs doğrudan nöronlara saldırmasa da proteinler ve salgıladığı diğer maddeler aracılığıyla nöronlar arasındaki bağlantılara zarar veriyor ve bu durum beyinde küçülmeye neden olabiliyor.

PİCK HASTALIĞI

Beynin sadece belirli bölgelerini etkileyen bunama şeklidir ve beyin küçülme olarak belirti verebilir.

BEYİN KÜÇÜLMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Bunama
 2. Düşünme, konuşma, anlama, yazma veya okuma güçlüğü
 3. Hafıza kaybı
 4. Yeni bir şey öğrenmede zorluk
 5. Düşünme ve işlev bozukluğu
 6. Parkinson hastalığının karakteristik özelliği olan yavaş hareketler ve/veya titremeler
 7. Bulanık veya çift ​​görme
 8. Yüz, kol ve/veya bacakta güçsüzlük
 9. Ruh hali, kişilik veya davranıştaki değişiklikler
 10. Yargılama veya soyut düşünme zorluğu
 11. Yürümekte zorluk

BEYİN KÜÇÜLMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Beyin küçülmesinin tedavisi yoktur. Beyin hücreleri bir kez yok olduğunda, hasar kalıcıdır. Beyin küçülmesinin tedavisinde yaşanılan belirtilerin önlenmesi hedeflenir. Kan basıncını kontrol etmek ve sağlıklı, dengeli bir diyet tavsiye edilir. Bazı araştırmalar, fiziksel egzersizin beyin küçülmesi hızını yavaşlatabileceğini öne sürüyor.

 1. Düzenli ceviz tüketimi, Omega 3, çörek otu yağı ve B12 alımı beyin küçülmesi belirtileriyle savaşmaya yardımcı olacaktır.
 2. Fiziksel egzersiz, düşük kolesterol diyeti, kan şekeri kontrolü ve sağlıklı bir kiloyu içeren bir yaşam tarzı sürdürmek, inflamasyonun beyin üzerindeki etkilerini azaltarak serebral atrofi hızını önleyebilir veya azaltabilir.
 3. Zihinsel olarak aktif kalın. Okumak, kelime oyunları oynamak, yeni bir hobi edinmek, ders çalışmak gibi aktiviteler, zihinsel olarak aktif kalmanın harika yollarıdır.
 4. Sosyal kalın. Yapılan araştırmalar asosyal bir hayat yaşayan kişilerin beyin küçülmesi belirtilerini daha şiddetli yaşadığını gösteriyor. Sosyalleşmek depresyonu da önlemeye yardımcı olacaktır.
 5. Sağlıklı beslenin. Taze meyveler, balık, yağsız et ve derisiz tavuk gibi yiyecekler beyin sağlığına iyi gelen yiyeceklerdir.
 6. Düzenli spor yapın. Spor yapmak tüm vücudunuza, özellikle de beyninize giden kan akışını artırır. Uzmanlar ayrıca düzenli egzersizin stres ve depresyonu azaltmaya ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini de bildiriyor.
 7. Düzenli B vitamini kullanın. B vitamininin farklı formları, yaşlandıkça beyin sağlığınızı desteklemek için önemlidir. B vitamini, bunama gibi tıbbi durumların önlenmesine yardımcı olur ve nörotransmitter üretimini artırır. Nörotransmiterler, beyninizdeki ve vücudunuzdaki nöronlar arasında mesajlar ileten kimyasallardır.

BEYİN KÜÇÜLMESİ ÖLÜME NEDEN OLUR MU?

Beyin küçülmesinin yaşam süresi, bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin Alzheimer hastaları beyin küçülmesi teşhis edildikten sonra ortalama dört ila sekiz yıl yaşarlar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT