Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Aman dikkat! Yararından çok zararı oluyor… Aç karnına tüketilmemesi gereken 9 besin

Mavikadin>Sağlık>Aman dikkat! Yararından çok zararı oluyor… Aç karnına tüketilmemesi gereken 9 besin

Aç olduğumuz zaman masum gördüğümüz yiyecekler sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Bu tehlikeli besinleri gelin yakından tanıyalım…

Aman dikkat! Yararından çok zararı oluyor… Aç karnına tüketilmemesi gereken 9 besin

Sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz bazı besinler var ki ne yazık ki doğru zamanda yenmediğinde vücuda zarar verebiliyor. Genelde aç olduğumuzda açlığı bastırmak için tükettiğimiz yiyecekler zamansız tüketildiğinde mide ve bağırsak problemlerini beraberinde getiriyor. İşte aç karnına tüketilmemesi gereken yiyecekler...

AÇKEN ASLA YENMEMESİ GEREKEN BESİNLER

DOMATES

Listede en çok şaşıracağınız besinlerden biri de domates. Domatesin asit oranı bir hayli yüksek. Dolayısıyla mide rahatsızlığı olanların ve özellikle hassas bünyelerin aç karna çiğ domates tüketmemeli

ŞEKER

Aç karnına tüketilen şeker, kana hızla karışarak kan şekerini aniden yükseltir. Bu durumda birçok hastalığa yol açabilir.

PORTAKAL VE MANDALİNA

Portakal ve mandalina aç karna tüketildiğinde mide asidini çoğaltabilir, gastrit veya alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Aman dikkat! Yararından çok zararı oluyor… Aç karnına tüketilmemesi gereken 9 besin

ASİTLİ İÇECEKLER

Asitli içecekleri açken içmekten kaçınmakta fayda var. Çünkü pankreasın gereken insülin seviyesini ölçemeyeceği için kan şekerinde artış meydana gelebiliyor. Bu aynı zamanda asit-baz dengesini de bozarak mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Bu açıdan aç karnına sabah gazlı içecek içilmemesi daha doğru.

KAHVE

Sabah aç karnına kahve içmek bilinenin aksine doğru değil. Açken içilen kahve, tüm günün mide ağrıları ve mide krampları ile geçmesine neden olur. İçerisinde yoğun miktarda kafein bulunduğu için aç karna tüketmek yerine kahvaltıdan sonra tüketilmesi daha doğru olacaktır.

ARMUT

Armut yüksek lif içeren besinlerden biri. Normalde tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydası olsa da açken tüketmenin pek çok zararı var. Midede bulunan mukozalara zarar verebiliyor.

BAHARATLAR

Yemeklere lezzet vermek için kullanılan baharatları aç karnına tüketmek oldukça zararlı.

YOĞURT

Yoğurt aç karnına tüketildiğinde faydalarını kısmen kaybediyor. İçindeki faydalı bakteriler mide asidinin saldırısına uğrar. Yoğurt dışında aç karnına tüketilen fermente süt ürünleri, faydalı bakterileri yok eder. Ayrıca mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca bazı diyetisyenler sabahları muzlu yoğurt yemenin kardiyovasküler rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini öne sürüyor.

MAYALI EKMEKLER

Aç karnına yüksek miktarda mayalı poğaça, ekmek vb. besinler tüketmek aşırı şişkinlik yapacağından tüketilmemesi tavsiye ediliyor.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...