20 Mayıs 2022, Cuma 06:24

Ameliyat Sonrası Komplikasyon Ne Demek ve Nelerdir?

Ameliyat Sonrası Komplikasyon Ne Demek ve Nelerdir?

Cerrahi komplikasyon, ameliyat esnasında veya sonrasında istenmeyen ve beklenmeyen bir olayla karşılaşmaya denir.

Ameliyat Sırasında Yaşanabilecek Cerrahi Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat Sonrası Yüksek Ateş

Ameliyattan sonra ateşin biraz yükselmesi, ameliyattan sonra ilk haftalarda yaygın görülen bir sorundur.Bu, vücudun kendini muhtemel enfeksiyonlara karşı korumaya almak için gösterdiği bir reflekstir. Ancak yüksek ateş normal değildir ve her zaman cerraha bildirilmelidir.

Şok

Şok, kan basıncının âniden aşırı derecede düşmesidir. Kan akışını ciddi oranda azaltır ve bu, hayati risk doğurur. Şok diye adlandırılan bu duruma metabolik problemler, beyin hasarı, enfeksiyon veya kan kaybı sebep olabilir.

Enfeksiyon

Cerrahi operasyonların ardından enfeksiyon görülmesi yaygın bir sorundur. Ameliyat bölgesi bakterilere karşı savunmasız olduğundan zararlı mikroorganizmalar burada kolaylıkla çoğalabilir. Enfeksiyon yaraların daha geç iyileşmesine yol açar. Yaralar enfeksiyon kaparsa kan dolaşımı vasıtasıyla diğer organlar veya dokular da enfekte olabilir. Yara enfeksiyonları antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Apse meydana geldiyse içinin boşaltılması gerekir.

Derin Ven Trombozu

Kolumuzun, bacağımızın, vücudumuzdaki her bölgenin derinliklerinde büyük damarlar vardır. Bu damarlardan birinde kan pıhtısı meydana gelirse buna derin ven trombozu denir. Kendini o bölgede kızarıklık, şişlik ve ağrı ile gösterir. Damarlarda ortaya çıkan kan pıhtılaşması, kalbe ulaşan bir atardamarın tıkanmasına sebebiyet verebilir. Bu da kalp yetmezliğini beraberinde getirir. Tedavinin nasıl yapılacağı, kan pıhtısının ne kadar büyük olduğuna ve nerede bulunduğuna göre değişir. Bazen pıhtılaşmayı engellemek amacıyla antikoagülan ilaçlardan faydalanılır. Pıhtıların çözülmesini sağlamak için trombolitik ilaçlar reçete edilebilir. Kimi zaman ise tek çare ameliyattır.

Ameliyat Sonrası Ağrı

Ameliyatı takip eden günlerde ağrı, en fazla karşılaşılan problemlerdendir. Bazı hastalarda ağrı haftalarca sürebilir.

Pulmoner Emboli

Pıhtının damardan ayrılarak akciğerlere gitmesine pulmoner emboli adı verilir. Akciğerlere kaçan pıhtı nedeniyle kan akışı durabilir. Söz konusu komplikasyon âcil müdahaleyi gerektirir. Aksi takdirde hastanın ölümüyle sonuçlanabilir.

Anesteziye Tepki

Vücut, uygulanan anestezik maddeye reaksiyon gösterebilir. Bu, seyrek görülen bir durumdur. Hastaların bazıları baş dönmesi gibi hafif semptomlarla atlatırken, bazılarında ağır şikâyetler gözlemlenebilir. Örneğin karaciğer toksisitesi ortaya çıkabilir.

İdrar Retansiyonu (İdrar Tutukluğu, İdrar Yapamama)

Hastanın idrara çıkamaması ya da mesanesini tamamen boşaltamaması, idrar retansiyonu diye bilinir. Kronik ve akut olmak üzere iki gruba ayrılır. Anesteziden kaynaklanan idrar retansiyonu geçicidir. Hastanın mesane kontrolünü geri kazanması biraz zaman alır. Bu süreçte mesanenin boşalabilmesi için katater yardımıyla tedavi sağlanır. Bazı hastalara mesaneyi uyarıcı ilaçlar verilebilir.

Ameliyat Sonrası Kanama

Cerrahi girişimlerden sonra biraz kanama görmek normaldir. Fakat kanama çok fazlaysa veya kesilmiyorsa bu, önemli bir komplikasyondur. Küçük ve kısa süreli kanamalar haricinde, şiddetli veya uzun süreli kanamalarda vakit kaybetmeden doktora bildirmek lâzımdır.

Zatürre

Pnömoni diye de adlandırılan zatürre, akciğerlerde oluşan bir enfeksiyondur. Dünya genelinde milyonlarca kişinin yakalandığı bu hastalık çeşitli virüs ve bakterilere bağlı olarak gelişir. Ameliyat sonrası vücut eskisinden daha hassas olur. Zira bağışıklık sistemi zayıflar, savunma gücü düşer. Bu da vücudu zatüreye yatkın bir duruma getirir.

Ameliyat Sırasında Yaşanabilecek Diğer Cerrahi Komplikasyonlar Nelerdir?

  1. Genel anestezi sebebiyle mide bulantısı ve kusma
  2. Kesi yapılan yerin etrafında şişlik ve ağrı
  3. Şişkinlik (gaz) ve kabızlık
  4. Susuzluk
  5. Uykusuzluk, sürekli huzursuzluk hâli
  6. Boğaz ağrısı (Çünkü ameliyat esnasında hasta nefes alabilsin diye soluk borusuna bir tüp yerleştirilir. Bu da ameliyat sonrası boğaz ağrısı yapabilir.)
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT