23 Ocak 2022, Pazar 00:31

Ameliyat Sonrası Neler Yenmeli Neler Yenmemelidir?

Ameliyat sonrasında doğru beslenme, vücudun daha hızlı ve sağlıklı şekilde iyileşebilmesi için önemli bir noktadır. Doğru ve sağlıklı bir beslenme ile vücut daha kısa süre içerisinde toparlanır, ameliyat yaraları daha hızlı şekilde iyileşme gösterir.

Ameliyat Sonrası Neler Yenmeli Neler Yenmemelidir?

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Ameliyat sonrasında doğru beslenme, vücudun daha hızlı ve sağlıklı şekilde iyileşebilmesi için önemli bir noktadır. Doğru ve sağlıklı bir beslenme ile vücut daha kısa süre içerisinde toparlanır, ameliyat yaraları daha hızlı şekilde iyileşme gösterir. Bu nedenle ameliyattan çıkan hastanın yeme ve içme alışkanlıklarını yeniden düzenlemesi gerekecektir.

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyat sonrası hastanın genel sağlık durumunu destekleyecek şekilde, yeni bir beslenme programının hazırlanması gerekir. Bu program hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, kabızlığa sebep olabilecek gıdalardan kaçınmaktır. Çünkü kabızlık probleminin oluşması ile birlikte, tuvalete çıkıldığında zorlanmalar ve belirli bölgelere uygulanan baskı meydana gelir. Bu baskı sonucunda ameliyat yaraları ve dikişler zedelenebilir.

Ameliyattan çıkan hastanın genel sağlık durumu, doğru beslenme şekli ile desteklenmektedir. Bu sayede iyileşme süreci kısalır ve kesiler çok daha hızlı şekilde iyileşme gösterir. Cerrahi operasyonlardan sonra vücut daha fazla mineral, protein ve vitamine ihtiyaç duyar. Bu nedenle beslenme programı hazırlanırken günlük ihtiyaç duyulan besin ögeleri doğru miktarda belirlenmelidir.

Lifli Besinler

Ameliyatın ardından kabızlık probleminin oluşması, hastanın yaşam kalitesini büyük oranda düşüren ve sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur. Operasyon sonrasında kullanılması gereken bazı ilaçlar kabızlığa neden olmaktadır. Çünkü bağırsaklarda bulunan ve vücut için yararlı olan bakterilerin yok olmasına sebep olabilirler. Bu yüzden iyileşme sürecinde bulunan hastaların lif açısından zengin olan besinleri tüketmesi gerekir. Bu besinlere örnek olarak portakal, elma, armut, yeşil yapraklı sebzeler ve muz gösterilebilir.

C Vitamini

C vitamini, vücut direncini artırmak ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamak gibi etkilere sahiptir. Aynı zamanda kolajen dokuyu uyararak yaraların daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle cerrahi operasyon geçiren hastaların mutlaka tüketmesi gerekir. Ameliyatın ardından kanda bulunan C vitamini seviyesi düşüş göstereceği için düzenli olarak takviyesi yapılmalıdır. 

A vitamini

A vitamini, cilt dokusunu oluşturan hücrelerin gelişmesi ve vücutta bulunan proteinin kullanılabilmesi için gereklidir. A vitamini yönünden zengin olan besinlere kuzu ciğeri, balık yağı, havuç, peynir, tatlı patates ve ıspanak örnek gösterilebilir.

Çinko

Çinko, hasar gören dokuların sağlıklı bir şekilde iyileşebilmesi için gereklidir. Bu nedenle cerrahi operasyon geçiren hastalara takviyesi yapılır. Balık, yumurta, et, baklagiller, kepekli tahıllar ve kümes hayvanı etleri bolca çinko barındıran besinler arasında yer almaktadır.

Protein

Protein, ameliyat geçirildikten sonra düzenlenen beslenme programlarında kesinlikle yer almalıdır. Özellikle bitkisel proteinler (fasulye, soya, fındık vb.) hastaların düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerdendir. 

Ameliyattan sonra hastaların havuç, çilek, tatlı patates, portakal, greyfurt, ıspanak, kale, dolmalık biber, brokoli, lahana, ananas, hindi eti, yaban mersini, tavuk eti, yoğurt, yumurta, tam tahıllı buğday kullanılarak hazırlanmış gıdalar (ekmek gibi), çavdar ekmeği, ceviz, balık ve esmer pirinç tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Ameliyatın ardından hastanın beslenme alışkanlıkları değişiklik gösterebilir. İlk haftada görülen iştahsızlık, beklenen yan etkiler arasında yer alır. Bazı durumlarda hastanın bu süre boyunca yumuşak besinler ve sıvıyla beslenmesi gerekecektir. Ancak iştah açıldıktan sonra iyileşmenin desteklenmesi için taze meyve, sebze ve protein tüketilmesi büyük önem taşır. İyileşme sürecinde kullanılacak olan takviye vitaminler ve ilaçlar, hekim tarafından reçete edilecektir. Beslenme programında lif açısından zengin olan gıdalara yer verilmeli, yeterli sıvı alımı sağlanmalı ve kabızlığa yol açabilecek olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ameliyat Sonrası 1 Haftalık Örnek Beslenme Tablosu

AMELİYATTAN SONRA 1.GÜN: Kayısı suyu, taze şeftali, elma suyu, süt, du ve dondurma tüketilebilir.

AMELİYATIN 2. GÜNÜ: İlk güne ilave olarak kaymaksız ve ekşi olmayan yoğurt, soğuk şekilde servis edilen süzülmüş çorba, soğutulmuş tavuk ya da et suyu tüketilebilir.

AMELİYATIN 3. GÜNÜ: Bugüne kadar tüketilen gıdaların yanı sıra patates püresi, ayran, yoğurtlu makarna, blender ile püre haline getirilmiş muhallebi, sütlaç ve puding gibi sütlü tatlılar yenebilir.

AMELİYATIN 4. GÜNÜ: İlk üç gün alınan besinlerlerle birlikte, yemeklerin suyuna doğranmış ekmek içi tüketilebilir.

AMELİYATIN 5. GÜNÜ: Daha önce tüketilmesi önerilen besinlerle birlikte ezme çorbalar ve sebze püresi yenebilir.

AMELİYATIN 6.7.8 GÜNLERİ: 1 hafta boyunca tüketilen tüm gıdalardan bolca alınması önerilir. 8. günün ardından normal yemeklerin tüketimine geçilmesi gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT