07 Ağustos 2022, Pazar 22:14

Ananas Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Ve Ananas Kabuğu Zayıflatır mı?

Ananas Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır Ve Ananas Kabuğu Zayıflatır mı?

Ananas, mineral ve vitamin deposu en sağlıklı meyvelerdendir. Peki ananasın kabuğunun da faydalı olabileceği aklınıza gelir miydi?

Ananas, mineral ve vitamin deposu en sağlıklı meyvelerdendir. Peki ananasın kabuğunun da faydalı olabileceği aklınıza gelir miydi? Evet, uzmanlar ananasın kabuğunun binbir derde deva bir madde olduğunu bildiriyorlar. Bu makalemizde ananas kabuğunun faydaları hakkında uzman görüşlerine yer verdik ve ananas kabuğu çayının yapılışını anlattık.

Ananas kabuğu öksürüğü geçirir

Ananas kabuğu ile evde kendi öksürük ilacınızı kendiniz yapabilirsiniz. Ananasın kabuğunda bulunan "bromelanin" ismindeki bileşen, öksürüğü kesmekte çok etkili bir maddedir. Ananasın kabuğunu yemek zor olduğundan "bromelanin" tüketimi için uzmanlar çok kolay bir yöntem öneriyorlar. Yapmanız gereken ananası kabuklarıyla birlikte güzelce yıkayıp, bıçakla kabuklarını soymak ardından bir sürahiye koymak ve üzerini kaplayacak şekilde kaynar su döküp 1 saat bekletmek olmalıdır. Kabukların suyunu süzüp, içine bal ekledikten sonra yalnızca ananas kabuğunun içine bal eklenmiş suyunu tüketebilirsiniz.

Ananas kabuğu mideye iyi gelir

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Şebnem Kandıralı, ananasın dışındaki dikenli kabuğunun değil de, sert çekirdekli kısmının kullanılabileceğini bildiriyor ve bize şu bilgileri veriyor: (Ananasın kabuğuna yakın sert çekirdekli bölümü Lif, C vitamini ve bromelain gibi maddelerden oluşur. Bromelain enzimi, besinleri ve ölü dokuları sindirim sisteminde hızlıca parçalar; böylece mideyi korur. Ananasın çekirdek kısmı, meyve kısmından iki kat daha fazla"bromelain" maddesi içerir. Çekirdek kısmından faydalanmak için; bastırarak çekirdeği ezebilir, suyunu içeceklere ekleyebilirsiniz. Çiğnemesi zor olabilir ancak kalan çekirdek kısmı ekstra lif için çorbalara, güveçlere eklenebilir.)

Ananas kabuğu nasıra doğal çözümdür

Ananasın kabuğunu soyup, kabuğun iç kısmını ayağınızda nasır olan yerin üstüne koyarsanız ve bir gece boyunca bekletirseniz, ananas kabuğundaki yararlı enzimler ayaktaki nasırı yumuşatır, ve doğal yoldan nasırdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Ananas kabuğu zayıflatır

Ananas kabuğu zayıflamaya da yardımcı bir maddedir. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Fazile Yılmaz, ananas kabuğu ile yağ yaktıran çay yapımı için bize şu tarifi veriyor: 4 su bardağı suya 2-3 parça ananas kabuğu, 1 parça zencefil, 1 kabuk tarçın, yarım limon atıp 2-3 dakika fokur fokur kaynatın. Her ara öğünde 1 bardak olacak şekilde günde 2-3 bardak için.

Ananas kabuğu selüliti giderir

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Ayşegül Bahar, Ananasın iç kabuğunda,ananastan iki kat daha fazla bromelain maddesi bulunduğunu, ve bunun sindirime yardımcı olduğunu, vücutta meydana gelebilecek iltihapları ve şişkinlikleri gidermede etkinliğini bildiriyor ve ananas kabuğunun bölgesel ödem oluşumunu önleyip, selülitle mücadelede önemli rol oynadığına dikkat çekiyor. Ayrıca ananas kabuğu ile ilgili sözlerine şu bilgiyi ekliyor: (Ananas kabuğu doğrudan tüketime uygun olmadığından çayını hazırlayarak selülit ve ödem sorunlarınızın çözümünde kullanabilirsiniz.)

Ananas kabuğu çayı tarifi

Ananas kabuğu çayı yapmak için ihtiyacımız olacak malzemeler; 1 adet ananasın kabuğu, 2 adet çubuk tarçın, 1 tatlı kaşığı zencefil (rendelenmiş), 5-6 bardak su.

Ananası iyice yıkayıp dikenli kabuklarının olduğu yeşil kısmını patates soyar gibi soyup, bunları tencereye koyun. Ve 1-2 dilim taze zencefili yıkayıp kabuklarını soyun, içerisindeki sarı kısmı da bu tencereye rendeleyin. Ardından tencereye çubuk tarçınları ve suyu da ekleyip yarım saat kaynatıp süzün. Gün boyu bunu için.

Ananas Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Ananas Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Ananas Zayıflatırmı Ve Kaç Kalori? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Gülçin

    harikaydı muhteşem bir tarif

 
 
KAPAT