28 Ekim 2020, Çarşamba 20:55

Ananas Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, Ananas Kaç Kalori?

Ananas Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, Ananas Kaç Kalori?

İnternetteki asparagas haberlerin aksine ananasın zayıflama üzerinde sihirli bir etkisi yoktur. 2009 yılı Mayıs ayında "The American Journal of Clinical Nutrition" (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde) yayımlanan bir araştırmaya göre ananas gibi çeşitli meyve ve sebzeleri günlük beslenmeye dahil etmenin kilo verme üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı, yalnızca zayıflama eğilimini artırdığı bildirilmiştir.

Ananasın metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını kolaylaştırdığı yönünde iddialar var, ancak bu iddialar bilimsel olarak henüz ispatlanmamıştır. Ananası zayıflama diyet listenize dahil etmenizde sıkıntı yoktur yalnız günlük gerekli kalori miktarını aşmamak için ananas tüketimine dikkat etmelisiniz.

Ananas Kalori Cetveli

100 gram Ananas 50 kalori

1 ince dilim ananas 40 gram ve 20 kaloridir.

1 kalın dilim ananas 100 gram ve 50 kaloridir.

1 orta dilim ananas 90 gram ve 45 kaloridir.

Ananas Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Spor hekimliği uzmanı Dr. Dan Hamner, ananasta bulunan ve bir bileşik olan bromelain’in sindirim sürecini hızlandırdığını ve bunun da metabolizmayı artırdığını iddia ediyor. Diyetisyen Sandra Mikhail ise, bu konuda aynı fikirde değil ve gıdaların tek başına metabolizmayı hızlandırmadığını iddia ediyor.

Bromelainin Parçalanması

Bromelain ananasın kökünde bulunur ve ayrıca ananas enzimi ve ananas özü olarak da adlandırılır. Enzimlerin görevi gıdalarda bulunan bazı bileşenleri yıkmaktır, burada ananasın yağ bazlı maddeleri yıktığına dikkat çekilmiştir. Ancak bromelainin rolü proteinleri yıkmaktır. Sindirime yardımcı olur fakat direkt olarak zayıflamada ya da yağ yakımında etkili değildir.

Ananasın Kalorisi Yüksektir

Meyveler genellikle işlenmiş şekerli gıdalara sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilirken ananas diğer meyvelere kıyasla şeker ve enerji bakımından yüksek değerlere sahiptir. 1 bardak ananas yaklaşık 82 kaloridir. Aynı zamanda 16 gram şeker, 2 gram lif içerir. Bir bardak çilek, 49 kaloridir 7 gram şeker ve 3 gram lif içerir. 1 bardak ahududu ise 64 kaloridir, 5 gram şeker ve 8 gram lif içerir.

Clayton College of Natural Health (Clayton State Üniversitesi) taze sıkılmış ananas suyunun yağ yakımına yardımcı olabildiğini bildiriyor. 

Purdue Üniversitesi'ne göre ananasta bulunan bromelain ismindeki maddenin iştahı kapattığı, yağ aktivitilerini artırdığı tahmin edilmektedir. Bromelain, lipaz gibi yağların sindirilmesine yardımcı enzimlerle birlikte hareket edebilir.

 Ayrıca ananas, katabolik yiyecekler denilen sindirilirken diğer meyvelerden daha çok kalori yaktıran meyvelerdendir.

Sonuç

Diyetinize ananas ekleyip güzel sonuçlar alabilirsiniz fakat kalori sınırını aşmamaya dikkat edin. Ananasın kilo verme üzerindeki etkisi bilim adamlarınca ihtilaflı olarak görülmektedir, bir kısmı ananasın zayıflamaya yardımcı olduğunu, bir kısmı ise etkisinin çok az olduğunu bildiriyor. 

Portakal Kilo Yaparmı, Zayıflatırmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Ananas Diyeti İle 3 Günde 4 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tıklayınız

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Salatalık Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı Tıklayınız

Şeftali Zayıflatırmı Yoksa Kilo Aldırırmı, Şeftali Kaç Kalori? Tıklayınız

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT