17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:23

Androjen Hormonu Ne Demek Ne İşe Yarar

Androjen Hormonu Ne Demek Ne İşe Yarar

Androjen testesteron gibi erkeklik hormonudur. Ancak bu hormon kadın vücudunda da az miktarda olsa da vardır. Androjen hormonu, erkek cinsel ve üreme işlevi için çok önemlidir. Erkeklerde, yüz ve vücut tüylerinin uzaması ve seste kalınlaşma gibi ikincil cinsel özelliklerin gelişmesinden de sorumludur. Androjen hormonu ayrıca kemik ve kas gelişimini ve metabolizmayı da etkiler.

Androjen Hormonu Nedir

Androjenler genellikle "erkek" hormonları olarak adlandırılır, ancak bu hormonlar hem erkeklerde hem de kadınlarda mevcuttur ve gereklidir. Kadınlarda yumurtalıklarda, adrenal bezlerde ve yağ hücrelerinde androjen hormonu üretilir.

Androjen hormonu kadın ve erkek her iki cinste de bulunmakta olan ve özellikle erkeklerin üreme sistemlerinin gelişmesinde ve de sağlıklı bir şekilde büyümesinde en fazla rol oynayan hormon gruplarının ortak ismidir.En önemli androjen hormonlarından biri testosterondur. Kadında da bir miktar androjen hormonu bulunmaktadır. Ancak androjen düzeylerinin aşırı yükselmesi kıllanma, kilo artışı ve sivilceye neden olabilir ve yumurtlama fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir.

Erkeklerde Androjen Eksikliği Belirtileri Nelerdir

 1. Cinsel istekte azalma
 2. Sıcak basması ve terleme
 3. Erkekte meme büyümesi (jinekomasti)
 4. Uyuşukluk ve yorgunluk
 5. Depresyon
 6. Kas gücü ve kütlesinde azalma
 7. Özellikle karın çevresinde artan vücut yağı
 8. Daha zayıf orgazm
 9. Ereksiyon kaybı
 10. Boşalma miktarında azalma
 11. Vücut kıllarının dökülmesi
 12. Azalmış kemik kütlesi, dolayısıyla osteoporoz riski artmıştır.

Erkeklerde Androjen Eksikliği Neden Olur?

Testisleri etkileyen tıbbi sorunlar, yeterli testosteron üretmelerini engelleyebilir. Bu koşullardan bazıları doğumdan itibaren mevcuttur (örneğin, Klinefeltersendromu - vücut hücrelerinde fazladan bir cinsiyet kromozomunun bulunduğu genetik bir bozukluk). Bir erkeğin hayatının çeşitli aşamalarında başka koşullar ortaya çıkabilir, örneğin:

 1. İnmemiş testisler
 2. Travma veya kan akışının 'bükülmesi' nedeniyle testis kaybı (burulma)
 3. Kabakulak sonrası komplikasyonlar
 4. Kemoterapi veya radyoterapinin yan etkileri
 5. Hipofiz bezini etkileyen ve düşük testosteron seviyelerine yol açan en yaygın durum, iyi huylu bir tümörün varlığıdır (adenom). Tümör, hipofiz bezinin işlevine müdahale edebilir veya testislere testosteron üretmeleri için sinyal göndermek için gerekli hormonlar olan gonadotropinlerin üretimini durduran prolaktin hormonu üretebilir.
 6. Tümörler veya genetik bir bozukluk (Kallmannsendromu) gibi belirli koşullar, hipotalamusun hipofiz bezini hormonları salmaya teşvik etmesini önleyebilir. Bu, testisler tarafından testosteron üretimini engelleyecektir. Bu, androjen eksikliğinin nadir bir nedenidir.

Kadınlarda Androjen Eksikliği Neden Olur?

 1. Yumurtalıkların cerrahi olarak alınması
 2. Yaşlanma
 3. Oral (tablet formunda) östrojen tedavisi
 4. Hipotalamikamenore
 5. Hiperprolaktinemi olarak da adlandırılan prolaktin yüksekliği
 6. Addison Hastalığı (Adrenal Yetmezlik)
 7. Erken yumurtalık yetmezliği - çeşitli nedenlerle erken menopoz (40 yaşından önce)
 8. Hipopituitarizm - hipofiz bezinin nadir görülen bir hastalığı

Kadınlarda Androjen Eksikliği Belirtileri Neden Olur?

 1. Halsizlik (yorgunluk)
 2. Kas kütlesi ve gücü kaybı
 3. Libido kaybı
 4. Motivasyon eksikliği
 5. Psikolojinin kötü olması

Androjen Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Androjen eksikliği tedavisi, kişiye testosteron verilmesine dayanır. Testosteron içerenjel kremleri veya enjeksiyonla kişiye testeron verilir.

'Kadınlarda androjen eksikliği' durumunun varlığı halen tartışılmakta olduğundan, standart bir tedavi yoktur ve Avustralya'da kadınlar için ruhsatlı veya kayıtlı bir tedavi bulunmamaktadır.Kadınlardaandrojen eksikliğine aşina olan Avustralyalı uzmanların çoğu, günlük uygulama için düşük dozlu testosteron kremi (yüzde bir) ile tedavi önermektedir.

Erkeklerde androjen eksikliği varsa ve testosteron eksikliğiniz hipofiz bezinizden kaynaklanıyorsa, çocuk sahibi olmak da istiyorsanız, doktorunuztestosteron ve sperm üretimi her ikisini de uyarmak için birkaç ay boyunca haftada birkaç kez gonadotropinenjeksiyon yaptırmanızı önerecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT