30 Kasım 2021, Salı 16:02

Aniden kilo almanın altında yatan en sık karşılaşılan nedenler

Aniden kilo almanın altında yatan en sık karşılaşılan nedenler

Çoğu insan hayatının belli dönemlerinde kilo alır ve gayet normal bir durumdur. Yemeği fazla kaçırdığımızda veya hareketsiz kaldığımızda kilo almak kaçınılmazdır. Ancak bazı durumlarda beslenme düzenine dikkat edildiği halde aniden kilo artışlarıyla karşılaşılabilir. Eğer kilonuz uzun zamandır sabit bir şekilde seyretti ve bir anda kilo almaya başladıysanız altında yatan nedenler bazı sağlık sorunlarını işaret ediyor olabilir.

Hızlı Kilo Almanın Altında Yatan Yaygın Nedenler

Troid problemleri kilo aldırabilir;

Tiroid bozuklukları metabolizmayı yavaşlattığı için kilo almaya neden olabilir. Sürekli yorgun hissetme, cilt kuruluğu, kırılgan tırnak ve saç, kabızlık ve kasların ağrımasıyla beraber aniden kilo artışlarınız oluyor ise tiroid bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Bazı ilaçlar kilo aldırabilir;

Bazı ilaçlar kilom almaya neden olabilir. Bu ilaçlar doğum kontrol hapları, antidepresanlar, antipsikotik ilaçlar ve kortizon ilaçlarının yan etkileri olarak kilo almaya neden olabilir.

Uykusuzluk kilo almaya neden olabilir;

Yapılan araştırmalara göre uyku düzeninin bozulması ruh halini etkilediği gibi beslenme düzenini de olumsuz etkiler ve kilo alımına neden olur. Gece uyumayan kişiler enerji ihtiyacını karşılamak için daha fazla karbonhidrat yedikleri için kilo artışları görülür.

Menopoz kilo aldırabilir;

Kadınların çoğu menopoza girdikten sonra kilo alır. Bunun nedeni yaş ilerledikçe metabolizma da yavaşlar bu da kilo alımına neden olur.

Sigarayı bırakmak kilo almaya neden olabilir;

Sigarayı bırakmak aniden kilo artışlarına neden olabilir. Bunun nedeni nikotin iştahı bastırır ve tütünü bıraktıktan sonra stresle beraber sürekli karın acıkmaya başlar. Bu durumda da kilo artışına neden olur.

Böbrek sorunları kilo almaya neden olabilir;

Böbrekleri düzgün çalışmayan kişiler de vücut sıvı tutar bu durumda aniden kilo alımına neden olur. Bu kişilerin böbrekleri çalışamadığı için atıkları ve sıvıları vücuttan düzgün bir şekilde atamazlar. Aynı zamanda ani kilo artışlarının nedeni, nefrotik sendrom, böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıklarının belirtisi olabilir. Ayak bilekleri, ayaklar ve bacaklarda şişmeyle beraber kilo artışı görülüyorsa böbreklerde bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Stres kilo aldırabilir;

Stres hormonu olan kortizol iştahın artmasına neden olur. Bu durumda da yiyecek ve sıvı alımına dikkat edilemez ve sürekli kalorili gıdaları tüketmeye yönlendirir.

Kalp yetmezliği kilo almaya neden olabilir;

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen şişmeler ve kilo alımı kalp yetmezliğinin habercisi olabilir. Kalp yetmezliğinde kan kalbe yavaş akıyorsa vücuttaki diğer organları da etkiler. Bu durumda vücudun belli bölgelerinde sıvı birikmesine ve kilo artışına neden olur.

Siroz hastalığı kilo aldırabilir;

Ani kilo artışlarıyla beraber karın bölgesi büyümüşse bu durum sirozun habercisi olabilir. Siroz karın boşluğunda sıvı birikmesine neden olur. Bu duruma şişmiş ayak bilekleri, karın ağrısı ve karın bölgesinin de şişkinlik de eşlik ediyorsa siroz hastalığının habercisi olabilir. 

Gebelik sürecinde hızlı kilolar alınabilir;

Ani kilo artışlarının bir diğer nedeni ve hamilelik sürecinde fazla yemektir. Anne adayları bebeğin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için daha çok sıvı ve besin alma gereksinimi duyar. Bu durumda da anne kilo alır.

Cushing sendromu kilo aldırabilir;

Kortizol hormonunun vücutta aşırı miktarda üretimi sonucunda cushing sendromu meydana gelir. Kortizol hormonu böbrek üstü bezi tarafından salgılanan ve vücudun strese karşı kullandığı bir hormondur. Eğer kortizon üretimi normal ihtiyacın üzerinde olursa cushing sendromuyla beraber ani kilo artışları görülebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT