25 Ocak 2021, Pazartesi 13:57

Anjiyo Sonrası Ağrı Halsizlik Nefes Darlığı Neden Olur

Anjiyo Sonrası Ağrı Halsizlik Nefes Darlığı Neden Olur

Anjiyo Neden Olur, Anjiyo Sonrası Ağrılar Hakkındaki Tüm Sorular

Anjiyo tıkalı damarın açılması amacıyla yapılan bir ameliyattır. Anjiyo sonrası pek çok kişide ağrı, nefes darlığı, halsizlik gibi problemler ortaya çıkar. Makalemizde bu konuda doktorlara sorulan soruları okuyabilirsiniz.

Anjiyo Sonrası Ağrı İle İlgili Doktorlara Sorulan Sorular

Sual: Hocam annem 3 gün önce anjiyo oldu. Tıkalı damar açıldı. Göğüs , kol ve sırtında ağrı var. Bu normal mi, endişelenmeli miyiz?

CEVAP

Dr. Mehmet Kayrak’ın cevabı; (Anjiyonuzu yapan doktora kontrol ettirmenizde fayda olur. Bazen erken dönemde damarda tıkanıklık veya spazma bağlı ağrılar olabilir. Bunun teşhisi ve ayrımı sizin yapabileceğiniz bir durum değildir. İhmal etmeyin.)

Sual: Annem 3 ay önce anjiyo oldu ancak o giriş yapılan yer kısa süreli sık sık sancılı ağrı yapıyor sizce ne gibi bir durum söz konusudur?

CEVAP

Dr. Sinan Çoşkun’un cevabı:(Anjiyo işleminin yapılacağı kasık damarına girmeye çalışırken yandaki sinirde istemeden zedelenme olabiliyor veya orada ufak bir kan pıhtısı oluşup böyle sancılara sebebiyet verebiliyor. Orada eğer bir sertlik veya kitle varsa işlemi yapan doktorla, eğer böyle bir şey yoksa bir nörologla görüşmeniz uygun olur.)

Sual: Mehmet Bey merhaba, Annem 55 yaşında. 15 gün önce kasıktan kalp anjiyosu yapıldı ve temiz çıktı. Yalnız 15 gündür hala devam eden bir halsizlik, kol ve bacaklarda ağrı, karın mide bölgesinde eğilip kalktıkça veya bir şeyleri açıp kapatınca anlık sancı giriyor. Bu gibi şikâyetleri var. Anjiyo sonrası bu durum normal midir? Ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

CEVAP

Dr. Mehmet Akyıldız’ın cevabı; (Şikâyetlerinin kalple ilgisi yok. İç hastalıkları doktorundan yardım istemenizde fayda olabilir)

Sual: Ali Hocam merhaba; Babam 1 hafta oldu anjiyo edileli. Anjiyo sonucu tertemiz çıktı herhangi bir ilaç tedavi uygulanmayacağı söylendi ama şu anda bana söylediği çok halsizim yorgun hissediyorum diyor. Ayrıca her yerinin ağrıdığını hiçbir yerinin tutmadığını söylüyor. Bu geçici bir durum mudur yoksa başka bir hastalığın habercisi midir? Cevabınızı bekliyorum.

CEVAP

Dr. Ali Serdar Fak’ın cevabı;( Kalp dışında başka sorunları olabilir. İç hastalıkları uzmanına muayene olmasını öneririm. Geçmiş olsun.)

Sual: Hocam babam iki gün önce anjıyo oldu ve bir damarına stent takıldı. Bugün taburcu oldu ve su an ciddi bir nefes darlığı var. Bu normal mi ve doktora görünmeli mi?

CEVAP

Dr. Murat Şen’in cevabı:( Stent takıldıktan sonra verilen bazı ilaçlar nefes darlığı yapabilir. Doktorunuza sorup ilacı değiştirebilirsiniz. Ama kesinlikle doktorunuzla konuşmadan ilaçları kesmeyin aksi takdirde kalp krizi geçirebilir.)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Semiha

  Hocam geçtiğimiz pazartesi günü kasıktan anjiyo oldum ama sol göğsünde ağrı var sırtımda ağrı var sol iki parmagim uyuşuyor normalmi sizce

 2. Mustafa

  Benim annem anju aps oldu olduktan sonra boynu ve beli agrimaya basladi neden oluyor ? Normal mi ?

 3. Hasan

  Hocam benm eşim 2 gün önce beyin anjiyo oldu ama boyunda agrılar var bu normal mi

 4. Yeliz köse

  Merhaba benim annem yaklasik 3 yil once anjio oldu ama ertesi gün bacağı şişti morardı ve tekrar o bölgeye küçük ameliyet yapıldı onun sonrasında 3 yıl oldu ara ara karıncalanma ağrı oluyor bacağından normalmi bunlar hatda şuan bacağı karincalaniyor ağrıyor tuhaf bacağım diyor sizce neden olur uyuşmasa oluyor neden a acsba

 5. Yeliz köse

  Merhaba benim annem yaklasik 3 yil once anjio oldu ama ertesi gün bacağı şişti morardı ve tekrar o bölgeye küçük ameliyet yapıldı onun sonrasında 3 yıl oldu ara ara karıncalanma ağrı oluyor bacağından normalmi bunlar hatda şuan bacağı karincalaniyor ağrıyor tuhaf bacağım diyor sizce neden olur

 
 
KAPAT