2021-06-17 02:12:18 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:58:23

Anne Karnında Bebek Hıçkırığı Nasıl Anlaşılır Nasıl Olur Ne Kadar Sürer

Anne karnında büyümekte olan bebeğin hıçkırması normaldir. Çok bilinmese de bebeklerin anne karnında hıçkırması gelişiminin doğal bir sonucudur. Hatta hıçkırmaları gayet sağlıklı olduğuna yorumlanmaktadır. Bebeklerin anne karnında hıçkırmasına fetal

Anne Karnında Bebek Hıçkırığı Nasıl Anlaşılır Nasıl Olur Ne Kadar Sürer

Anne karnında büyümekte olan bebeğin hıçkırması normaldir. Çok bilinmese de bebeklerin anne karnında hıçkırması gelişiminin doğal bir sonucudur. Hatta hıçkırmaları gayet sağlıklı olduğuna yorumlanmaktadır. Bebeklerin anne karnında hıçkırmasına fetal hıçkırık denilmektedir.

Anne Karnındaki Bebek Hıçkırır mı?

Çok yaygın olarak bilinmese de anne karnındaki bebekler de bizler gibi hıçkırabilmektedir. Bu durum gayet normaldir ve endişe edilecek bir durum değildir.  Herkes hissetmese de birçok anne adayı bebeklerinin hıçkırıklarını karınlarında hisseder ve bebeğin hıçkırıkları ultrasonda da görülebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin Hıçkırdığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeğinizin anne karnında hıçkırdığınızı şöyle anlayabilirsiniz; Hamilelikte elinizi karnınıza koyun, pıt pıt diyet ritmik olarak attığını hissedeceksiniz ve bu durum ortalama 1-2 dk sürecektir. Bebeğin hareket etmesinden farkı hıçkırık seri ve art arda oluyor.  Bazı anneler anne karnındaki bebeğin hıçkırmasını kalp atışı gibi seri küçük tekmeler olarak ve karnın seğirmesi ve karnında bir yer pıt pıtatıyor olarak tanımlıyor.

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Hıçkırır?

Bebekler anne karnında 4 aylık olduktan sonra hıçkırmaya başlarlar. Bu hıçkırık bebeğin yaptığı ilk solunum hareketidir. Bu hareket bebeğin gelişimi için çok faydalıdır. Özellikle de doğduktan sonra hıçkırığın devamı bebeklerin kalp ve akciğerlerin genişleyip gelişmesine katkıda bulunmaktadır. 

Anne Karnında Bebek Neden Hıçkırır?

Hıçkırık vücudun gösterdiği doğal bir tepkidir. Anne karnındaki bebeğin hıçkırmasının sebebi bebeğin diyaframının doğumdan sonra solunumu hazırlamaya çalışmasıdır. Yani bir nevi diyafram hıçkırıkla; doğum öncesinde anne karnında egzersiz yapmaktadır.Anne karnındaki bebek nefes aldıkça, bebeğin içinde yaşadığı amniyotik sıvı bebeğin akciğerlerine girer ve diyaframın kasılmasına neden olmaktadır. İşte bu kasılmalar sonucunda diyaframdaki kaslar hıçkırık refleksini gösterir. Bir diğer deyişle bebek anne karnında yuttuğu amniyotik sıvısını hıçkırıkla dışarı atmaktadır.

Anne Karnındaki Hıçkırmanın Faydaları Nelerdir?

  1. Bebeğin anne karnında hıçkırmasının nedeni diyaframın kasılmasıdır. Bu kasılma ise solunuma yardımcı olmaktadır. Bu kasılmanın neden olduğu hıçkırık; bebeği doğumdan sonra yani rahim dışında solunumuna hazırlık yapmasını sağlar.
  2. Hıçkırık, bebeğin anne karnındaki amniyotik sıvısını yutması ardından başlar. Amniyotik sıvı hıçkırık sayesinde bebeğin vücudundan atılır. Bu da bebeğin diyafram kaslarının gevşeyip kasılarak ciğerlerin gelişmesine yardımcı olur.
  3. Hıçkırık, bebeğin emme refleksinin anne karnında gelişmesini de sağlar. Bir diğer deyişle, anne karnında hıçkıran bebek doğduktan sonra daha güçlü emme yeteneğine sahip olur.
  4. Hıçkırık sayesinde bebeğin solunum kasları da gelişecektir.

Not: Anne karnındaki bebeklerin hıçkırması her ne kadar normal de olsa hıçkırığın uzun saatler veya günler sürmesi iyi değildir. Bu durumda zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidip kontrol olmanız gerekir. Doktor gerekli tetkikleri yaparak bebeğin sağlık durumunu kontrol edecektir.

Mavi Kadın