28 Mayıs 2022, Cumartesi 13:59

Anne karnındaki bebek en fazla kiloyu hamileliğin son 3 ayında alıyor!

Anne karnındaki bebek en fazla kiloyu hamileliğin son 3 ayında alıyor!

“Anne karnındaki bebek en çok hangi ayda kilo alır, son haftalarda, son ayda bebek kaç kilo olur ?” Soruları anne adayları tarafından en çok merak edilen, arama motorlarında en fazla aranan konulardan. Yeni anne olacakların bu konuyu merak etmesi gayet doğaldır. İşte uzmanların verdikleri bilgiler:

Sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için anne karnındaki bebeğin kilosu çok mühimdir. Hamileliğin ilk aylarında bebeklerde kilo artışı yavaş yavaş gerçekleşirken gebelikte son 3 ayda bebeğin kilosu maksimum seviyeye ulaşır. Bebeğin en çok kilo aldığı aylar hamileliğin son aylarıdır.

HAMİLELİKTE BEBEK HANGİ AYDA KİLO ALIR?

Dr. Barış Korkmaz bu konuda şu bilgileri verdi:

“ Hamilelik haftası hesaplanırken anne adayının son regl dönemi dikkate alınır. Dolayısıyla, hamileliğin ilk haftaları teknik anlamda henüz hamile olunmayan haftalardır. Bu yüzden de anne karnındaki fetüsün kilo alması gibi bir durum da söz konusu olamaz. Hatta hamileliğin 8. haftasında dahi anne karnındaki bebeğin kilosu yalnızca 1 gramdır, sonrasındaki hafta bebeğin kilosu 2 grama ulaşır. Hamileliğin 10, haftasında bebeğin kilosu 4 gram ve 11.haftasında ise 7 gram olur. Hamileliğin ilk haftalarında bu kadar yavaş ilerleyen ağırlık; hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hızlı bir artış gösterir. Diğer bir değişle, hamilelik ilerledikçe bebek daha hızlı kilo almaya başlar ve gittikçe büyür."

ANNE KARNINDAKİ BEBEK EN FAZLA KİLOYU HAMİLELİĞİN KAÇINCI AYINDA ALIR?

Anne adayları bebeklerindeki kilo artışının en fazla ne zaman olacağı hakkında merak duymaktadır. Bunun net bir cevabı olmamakla birlikte; hamileliğin 3. trimesterinde (Gebeliğin 7., 8. ve 9. aylarında) bebeğin kilosundaki artışın giderek arttığı söylenebilir. Diğer bir değişle, hamileliğin son 3 ayında anne karnındaki bebeğin kilosu artar.  Daha detaylı bilgi vermek gerekirse; 4 kilo doğan bir bebeğin 3 kilosu hamileliğin son üç ayında alınır. Hamileliğin son ayında girildiğinde bebek her gün yaklaşık olarak 25-30 gram alır. İşte bu yüzden hamileliğin son ayı çok mühimdir. Bu ayda anne karnında gelişimini tamamlayan bebek, ortalama 1 kilo + 750 gram alır.

  1. Hamilelikte 25.haftada bebek ortalama olarak 660 gram ağırlığında olur. Bundan sonraki hafta yani 26.hafta ile bebeğin kilosu 760 gramlara ulaşır.
  2. Anne karnında 33 haftalık bebeğin kilosu ise ortalama 1918 gram kadardır.
  3. 34 haftalık bebeğin kilosu ise yaklaşık 2146 gramdır.
  4. Hamileliğin 35.haftasında büyük kabak boyutuna ulaşan bebeğin boyu 45-50 cm olup kilosu ise yaklaşık 2300-2500 gramdır.
  5. Anne karnında 36 haftalık bebeğin kilosu  2750 gram, boyu ise 46-47 cm' dir.
  6. Hamileliğin 37.haftasında bebeğin boyu 47-49 cm'yi bulmuştur ve kilosu ise ortalama 2900-3100 gramdır.
  7. Sağlıklı ve normal bir bebek anne karnında 38.haftasında ortalama olarak 3 kg 100 gram ağırlığındadır.
  8. 39 haftalık bebek ortalama 3250 gramdır.
  9. Anne karnında 40.haftasında olan bebeğin kilosu ortalama 3400 grama ulaşır.

HAMİLELİKTE BEBEĞİN KİLO ALMASI İÇİN NELER YEMELİ?

Tüm hamilelik süresince anne karnındaki bebeğin sağlıklı olabilmesi için doğru kiloda olması gereklidir. Bebeğin gelişmesi ve dünyaya sağlık şekilde gelebilmesi de bu duruma bağlıdır. Bu yüzden, hamilelik süresince anne adayı çok iyi beslenmeli ve protein, vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketmeli. Hamilelikte anne karnındaki bebeğin sağlıklı şekilde kilo alması için şu besinler tüketilmelidir: Yumurta, süt ve süt ürünleri, mercimek, mevsiminde olan meyve ve sebzeler, fındık ve diğer kuruyemişler, nohut, tam tahıllı besinler ve yulaf.

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi Neler Kilo Aldırır Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT