30 Kasım 2020, Pazartesi 00:58

Anne Sütü Sarılığı Ne Kadar, Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Geçer?

Anne Sütü Sarılığı Ne Kadar, Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Geçer?

Anne sütü sarılığı, emzirme ile ilgili bir sarılık türüdür. Yani anne sütündeki bazı maddeler emzirme yoluyla bebeğe geçer ve bu durum bebekte anne sütü sarılığına yol açar. Genellikle doğumdan bir hafta sonra ortaya çıkar. Anne sütü sarılığı bazen 6. haftaya kadar sürebilir, ancak sağlıklı olup anne sütü ile beslenen bebeklerde bu hastalık daha çabuk atlatılır. Anne sütü sarılığı zararsız bir durumdur. Bebeğe anne sütü vermek gerekmez ve genellikle bebeğin karaciğeri güçlendikçe kendiliğinden geçer.

Anne sütü sarılığı neden olur?

Anne sütü sarılığının kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, anne sütünde bulunan bazı maddelerin bebeğin karaciğerince sindirilemediğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Anne sütü sarılığı genellikle bebeğin kanında yüksek oranda bilirubin bulunduğu zaman ortaya çıkar. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sırasında üretilen sarı bir pigmenttir. Normalde, bilirubin maddesinin karaciğerden geçerek bağırsaklara gitmesi gerekir. Ancak yenidoğanlarda karaciğer organı henüz tam anlamıyla gelişmediğinden, bebeğin karaciğeri kandaki bilirubini bağırsaklara aktaramayabilir. Kandaki bilirubin çok fazla olduğu zaman da bu madde ciltte birikir. Bu durum da cildin ve gözlerin sarı renkte olmasına neden olur.

Uzmanlar, anne sütü sarılığının bir diğer nedeninin de yenidoğan bebeğin yetersiz anne sütü almasından kaynaklandığını bildiriyor.

Anne sütü sarılığı nadir görülür ve bu durum bebeklerin yüzde 3'ünden daha azını etkilemektedir. Anne sütü sarılığı genellikle herhangi bir soruna neden olmaz ve genellikle kendiliğinden geçer. Anne sütü sarılığı olan bebeği emzirmenin bir mahsuru yoktur.

Anne sütü sarılığı belirtileri

Anne sütü sarılık belirtileri genellikle yaşamın ilk haftasından sonra ortaya çıkar.

İşte en sık karşılaşılan belirtiler;

 1. Cildin ve gözün akının sararması
 2. Halsizlik
 3. Kilo alamama
 4. Yüksek sesle ağlama
 5. Anne sütü sarılığında önce gözler ve yüz sararır. Daha sonra bu sarı renk tüm cilde yayılır. Cilt sarı renkte görünse de canlı görüntüsünü kaybetmez.

Anne sütü sarılığı nasıl teşhis edilir?

 1. Anne sütü sarılığını tespit etmek için yöntemler;
 2. Bebeği fiziksel muayene etmek
 3. Kan testi yapılması
 4. İdrar testi 

Anne sütü sarılığı ne kadar zaman sürer?

Anne sütü sarılığı tehlikeli bir durum değildir. Bebeğinizin karaciğeri gelişmeye başladıkça anne sütü sarılığı da kendiliğinden geçecektir. Bu süreç doğumdan sonra 3 ila 12 hafta arasında değişebilir.

Anne sütü sarılığı nasıl tedavi edilir?

Bebeğinizi sık sık emziririn

Bilirubin düzeylerini düşürmenin en etkili yollarından biri de anne sütü alımıdır. Bebeğinizi günde 8-12 kez emzirin. Bebeğin sık beslenmesi, sık tuvalete çıkmasını sağlayarak vücuttan bilirubin atılmasını hızlandıracaktır.

Işık tedavisi (Fototerapi)

Doktorunuz uygun bulursa vücuttaki bilirubin maddesini parçalamak için Işık tedavisi uygulayabilir. Bebeğinizin bilirubin seviyesi 20 miligramın üzerine çıkarsa ışık tedavisi gerekli olabilir. Işık tedavisi (fototerapi) esnasında bebeğinizin cildine erişen ışınlar, bilirubin seviyesini düşürerek anne sütü sarılığını tedavi eder. Bebeğinizde göz hasarını önlemek için fototerapi boyunca koruyucu gözlük takılacaktır.

Kan nakli

Şiddetli anne sütü sarılığı vakalarında bilirubin yüklü kanın alınıp yerine sağlıklı kanın naklediği kan nakli yapılabilir.

Anne sütü sarılığı ile ilgili bir soruya uzman doktorun cevabı

Sual: Bebeğim 53 günlük. Göz aklarında hâlâ sarılık var. Anne sütü sarılığı teşhisi kondu. Fakat hiçbir müdahalede bulunulmadı. Daha ne kadar beklemeliyim. Sadece anne sütü veriyorum. En son tahlilde sarılık oranı 9.7 idi. Sarılığın bu kadar uzun sürmesi karaciğerinde ya da başka bir yerinde problem olduğu anlamına mı geliyor? Uzun süren ve bu oranlarda süren sarılık oğlumun vücuduna zarar verirmi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Dr. Asaf Güven'in cevabı: (Bir çocuk polikliniğine götürüp uzamış yenidoğan sarılığı ile ilgili testleri yaptırmanız gerekir. Enfeksiyon, karaciğer ve doğuştan guatr ile ilgili testler normalse sorun yok demektir.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

18 Yorum

 1. Esin

  Kızım 3000 gr ve 50 cm ile doğdu, 12 aylık şuanda boyu 68.5 kilosu 7500...sizce normalmiyiz....

 2. Sema

  Kizim 1 yaşında birden fazla dış cikartiyor ve ateşi 39 dereceyi buluyor buda beni endişelendiriyor sürüp olarak iburamin zero kullanıyorum ama faydası olmuyor ateşi düşmüyor ne yapabilirim acaba

 3. Gamze

  Bnm kizim 12aylik 10 500gr boy 78 bs cvr 46 nasıl sizce

 4. Ümran

  Oğlum 12aylık kılo 9300 boy 73 cnm dogum kilosu 3.650 grm şuan ki kılosu normalmi anne sutu almıyor sizce kilosu normalmı hocam

 5. Sual

  Kızım 12 aylık 9 kilo baş çevresi 50 cm boyu 74 cnm sizce bebeğimin gelişimi nasıl?

 6. Misafir

  Oğlum 37 haftaya girdiği gün doğdu 2700 kilosu.49 cm.boyuydu.suan 12 aylık olduk 9 kilo 77 cm boyunda.sizce nasil

 7. Misafir

  Doktor bey benım bebegım 67 gunluk oldu sarılık gıtmedı ve doktoru kontrole caydırmadı dohdugun berı bana acıl cevap vere bılırmısınız

 8. Pınar guzeycan

  Benim ikiz kiz cocugum var ve kiloları 860 narmalmidir 12 ayliklar

 9. Burcu

  Doktor bey bebeğim 3 ayını yeni bitirdi geçen 10 gün önce hastalanmisti balgam burun tıkanıklığı vardı geçti otribaby ve okyanus suyuyla temizleyerek burnunu açtım balgamıda geçti fakat bugün sabah kalktım ateşi 38.5 vardı sürekli elleri ağzında Günün içerisinde şalyaları akıyor kusuyor biraz ek gıdalara başlamıştım çünkü mama almiyördu memeylede doymuyor sizce gribal bir durum mu ?dıştan mi ?yoksa ek gıda yuzunden mi?

 10. Gulsum

  Benim oğlum 1 yasin da anne sütten başka bişey yemiyo ne yapmaliyim

 
 
KAPAT