2017-02-23 18:36:03 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü Ve Bebeklere Faydaları

Çoğu ülkede emzirme veya mamadan sonra bebekler inek sütü içmeye başlarlar. Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir? Makalemizde size bebeklere keçi sütü verilirmi

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü Ve Bebeklere Faydaları

Çoğu ülkede emzirme veya mamadan sonra bebekler inek sütü içmeye başlarlar. Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir? Makalemizde size bebeklere keçi sütü verilir mi, ne zaman ve nasıl verilir? hususunda bilgiler verdik . Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celalettin Koçak anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu bildiriyor.

Bebeklere keçi sütü ne zaman verilir? Doktorlar cevaplıyor

Sual: Bebeğim 4,5 aylık sütüm bazen yetmiyor, keçi sütünü sulandırıp versek bebek için sıkıntı olur mu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Erdem Uzunoğlu'un cevabı: (1 yaş altında keçi sütü de olsa önermiyoruz. 4 ay üzerinde zaten ek gıda (sebze, yoğurt, meyve vs) başlanabiliyor, sakın süt vermeyin.

Sual:3 aylık bir bebeğim var, anne sütü içmiyor, keçi sütü hakkında anne sütüne en yakın olduğu söyleniyor. Bebeğime keçe sütü verebilir miyim ? Şayet verebilirsek kaç aylıkken verebiliriz?

CEVAP

Çocuk Doktoru Murat Aydın'ın cevabı: (1 yaşından önce süt önerilmez. Şayet anne sütünü bir şekilde alamıyorsa mama kullanmanız uygun olur.)

Sual: 5,5 aylık bebeğe keçi sütü verilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Eray Esra Önal'ın cevabı: (Anne sütünün yeterli gelmediği durumlarda bir yaşına kadar inek sütü, keçi sütü vs önermiyoruz. Ek bir süt vermek gerekirse bebekler için devam sütü formülalarından birini kullanın.)

Sual: 1 aylık ikiz bebeklerim var, keçi sütü verıyorum sulandırıp bir sakıncası olurmu?

CEVAP

Çocuk Doktoru Canan Yıldırım'ın cevabı: (Bağırsakları henüz bunu hazmedemez. Anne sütü yoksa formula mama verin. Biz mama alamayan ailelere bu tür sütleri sulandırıp veriyoruz. Normalde 1 yaş öncesi faydadan çok zarar verebilir.)

Sual: Kızım 6 aylık hiç anne sütü almadı. Acaba 6 aylıkken keçi sütünü sulandırıp yapılan yoğurt, çökelek verebilir miyim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Doç Dr. Ergun Çetinkaya'nın cevabı: (Evet.)

Bebeğiniz en az 1 yaşında olmadan doktorunuza danışmadan keçi sütü ya da herhangi bir süt verilmemesi gerektiğini unutmayın. O zamana kadar, anne sütü ya da mama en iyisidir ve bebeğinizin gereken besinleri almasını sağlar. Ancak, ana maddesi keçi sütü olan mamalar tercih edebilirsiniz. Keçi sütü kolay sindirilir bir besindir ve inek sütü kadar alerjik değildir.  Keçi sütlü olan mamalar inek sütü bazlı olanlarla aynı beslenme standartlarını karşılarlar daha az alerjiktirler ve daha az gaz ya da şişkinliğe neden olurlar.

Bebeklere keçi sütü nasıl verilir?

Doktorunuzdan onay aldıktan sonra keçi sütünden yoğurt yapıp bebeğinize yedirebilirsiniz. Yahut keçi sütünü su ile karıştırıp bebeğinize içerebilir veya mamasına ekleyebilirsiniz.

Bebeklere keçi sütünün faydaları

Alerji yapmaz

İnek sütünde alerjiyi tetikleyen protein keçi sütünde bulunmaz, sütü tolere edemeyen bebekler rahatlıkla keçi sütünü içebilir.

Daha fazla sindirilebilir yağ

Keçi sütü diğer süt türlerinden daha kolay sindirilebilir süt türüdür. Keçi sütündeki gibi kısa ya da orta yağ asidi zincirlileri mide tarafından daha rahat hazmedilir. İnek sütündeki gibi uzun zincirliler ise daha zor sindirilir.

Nispeten daha az laktoz içerir

Laktoz intoleransı olan bebekler keçi sütünü daha iyi tolere edebilirler. Ancak şunu unutmalım ki keçi sütünde de laktoz vardır bebeğinizin laktoz intoleransı şiddetli ise maalesef keçi sütü dahil hiçbir süt ürününü kolay kolay sindiremez.

Cilt sağlığını korur

Keçi sütü laktik asit açısından zengin içeriği sayesinde bebeğinizi pişik, isilik, bebek sivilcesi gibi cilt problemlerinden korur. İnsan cildi pH değerine yakın olma özelliğinden dolayı da cildimiz tarafından kolayca absorbe edilip, bakterilerin deriden uzaklaşmasını sağlar.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

İnek Sütü Alerjisi Olan Bebeklerde ve Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı? Tıklayınız

Bebeklere Kilo Aldıran Mama Tarifleri (En Etkili Kilo Aldırıcı 6 Tarif) Tıklayınız

Bebekler İçin Gaz Giderici İlaçlar Nelerdir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ve Çocuklara Kaç Yaşında, Nasıl Verilir? Tıklayınız

Mavi Kadın