04 Aralık 2021, Cumartesi 05:10

Anne Sütünü Kesen İçecekler Bitkiler Baharatlar Listesi

Anne Sütünü Kesen İçecekler Bitkiler Baharatlar Listesi

Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu her şeyi barındıran mükemmel bir gıdadır. Bebeğin anne sütüyle beslenmesi büyüme ve gelişimi için çok mühimdir. Anne sütü alan bebeklerin gelişimi mamayla beslenen bebeklerin gelişiminden daha hızlıdır ve bu bebekler daha yüksek zekâ seviyesine sahip olurlar.Bazı yiyecekler ve bitkiler anne sütünü azaltabilir hatta tamamen kesilmesine bile neden olabilir. Çocuğunuzu emzirmeye devam ediyorsanız bu yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ancak anne sütünün kesilmesini istiyorsanız bu besinleri tüketebilirsiniz.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Dr. Murat Üstün bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Bezelye, mısır, şalgam, patates, kuzu kulağı, nane, adaçayı, sirke, maydanoz, aci biber ve limon fazla tüketilirse anne sütünün azalmasını sağlar. Beyaz undan yapılan gıdalar, nişasta ve rafine şeker içeren yiyecekler de anne sütünü azaltmaktadır.”

Dr. Burçak Erzik bu konuda şu bilgileri vermektedir;

"Anne sütünü hangi besinler azaltır diye merak ediliyor. Maydanoz, nane, limon, adaçayı ve sirke; anne sütünde azalmaya sebep olan gıdalardır. Ayrıca nişasta, mısır, salamura besinler de anne sütünün az gelmesine yol açar. Emzirme döneminde sigara ve alkol kullanılırsa tabii ki anne sütü azalacaktır."

Adaçayı anne sütünü azalttığı için bebeğini emziren anneler adaçayı tüketmemelidir. Rezene çayı anne sütünü artırır ve bebeğin gaz problemi yaşamasını önler. Adaçayı, östrojen içerir ve bu yüzden sık sık tüketilirse anne sütünü keser. Bununla ilgili bazı araştırmalar yapılmış ve düzenli olarak adaçayı tüketen annelerde daha az süt geldiği belirlenmiştir.

Anne sütünü azaltan diğer besinler şunlardır;

 1. Nişasta unu ve nişastalı gıdalar da anne sütünü azaltır.
 2. Tuz, anne sütünü azaltır.
 3. Tuzlu yiyecekler
 4. Salamura besinler(konserve, yaprak gibi)
 5. Nişasta
 6. Arpa ve arpa ürünleri
 7. Sirke
 8. Şalgam
 9. Maydanoz
 10. Ada çayı
 11. Nane / Mentol
 12. Kekik
 13. Şeker kamışı
 14. Arpa
 15. Mısır
 16. Turşu
 17. Limon suyu ve nar ekşisi
 18. Kara ceviz
 19. Civanperçemi
 20. Kuzu kulağı
 21. Nane

Anne Sütünü Kesen İlaç Markaları Nelerdir?

Anne sütünü kesen ilaç markaları şunlardır; Dostinex, Dopergin, Parlodel

Anne Sütünü Kesen Doğal Yöntemler

Limon İle Süt Kesme Yöntemi

Geçmişten günümüze çeşitli hastalıkların tedavisi için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Alternatif tıp olarak ifade edilen uygulamaların sağlık alanında önemli bir yeri vardır. Anne sütünü kesmek için ne yapmalı? sorusu da kendine bu doğal yöntemlerin arasında cevap bulmaktadır. Limon ile anne sütünü azaltma bunlardan biridir. Son derece etkili bir yöntemdir ve sütümün gelmemesi için ne yapmalıyım? diye soran annelerin tercihi olmaktadır. Bunun için bir adet limon ortasından kesilir. Limonun iç kısmıyla göğse masaj yapılır. Dairesel hareketlerle ve günde 2-3 defa yapılmalıdır. Düzenli uygulanırsa etkisi görülür ve anne sütünü keser.

Soğuk Kompres

Birçok anne de sütünün kesilmesi için bu yöntemi tercih etmektedir. Soğuk kompres, bir buz torbası yahut soğuk lahana ile uygulanabilmektedir. Anne sütünü durdurmak için buz kullanmanın sakıncası yoktur. Aksine soğuk kompres göğüs kanallarını herhangi bir zarar vermeden daraltır ve böylece annenin sütü geri gider. Emzirmeyi yavaş yavaş değil de birden kestiyseniz sütünüzün durması için bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bu, göğüs kanallarındaki tıkanıklığa ve göğüs ağrısına da yararlıdır. Birkaç günde bir soğuk duş almanız ve göğüslerinize duş başlığıyla soğuk su tutmanız da süt üretiminin azalmasında etkili olacaktır. Tabii ki bunu yaparken üşütmemeye dikkat etmelisiniz.

Anne Sütünün Yetmediği Nasıl Anlaşılır? 9 Önemli Belirti Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır? Emzirme Döneminde Süt Azalması Ve Kesilmesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT