2017-12-29 00:32:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:46

Anne Sütünün Faydaları, Önemi, Anne Sütü Nasıl Oluşur Nasıl Gelir?

Anne sütü bebek için faydaları saymakla bitmeyen en sağlıklı temel besin maddesidir. Pek çok anne, sütünün yetmemesinden, az olmasından muzdariptir. Bu

Anne Sütünün Faydaları, Önemi, Anne Sütü Nasıl Oluşur Nasıl Gelir?

Anne sütü bebek için faydaları saymakla bitmeyen en sağlıklı temel besin maddesidir. Pek çok anne, sütünün yetmemesinden, az olmasından muzdariptir. Bu makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun T.V ekranlarında anlattığı anne sütünün miktarının ve kalitesinin artmasına yardımcı olan yiyeceklerden, kürlerden ve anne sütünün anne ile bebeğe olan faydalarından bahsedeceğiz. 

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Anne Sütünü Artıran Gıdaları Şöyle Bildiriyor;

 1. Taze beyaz üzüm
 2. Dereotu
 3. İncir
 4. Havuç
 5. Anason
 6. Maden suyu
 7. Sumak
 8. Rezene çayı
 9. Tere
 10. Kereviz
 11. Taze kereviz yaprakları
 12. Bal kabağı
 13. Taze beyaz dut
 14. Haşlanmış beyaz dut kurusu
 15. Çilek
 16. Kıvırcık salata

Kerevizin anne sütü yaptığı bilgisi Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında da geçmektedir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: Kereviz, unutkanlığı giderir. İdrâr söker. Kan ve süt yapar. Kara ciğeri temizler. Harşef, ya’nî enginâr, safra taşını eritir, kanı temizler, damar sertliğine iyi gelir. Ter kokusunu da giderir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Anne Sütünü Artıran Kür Tarifler

Tavsiye ettiğim kürleri uygulayarak anne sütünü ve kalitesini önemli miktarda artırabilirsiniz. Özellikle, incir-havuç kürü ve taze beyaz dut en etkili anne sütü artıran besinlerdendir. Emzikli annelere öncelikle incir-havuç kürünü uygulamalarını öneririm.

 1. Kür 1 : Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm yemek anne sütünü artırmakta önemli rol oynar.
 2. Kür 2 : Sabah ve akşam yemeklerden önce dereotu yemek sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.
 3. Kür 3:  Sütün oluşması için haşlanmış kuru incir suyu da içilebilirsiniz. Sekiz- dokuz adet kuru inciri 2 bardağı suya koyup haşlayınız. Sabah akşam 1'er bardak, gün içinde toplam 2 bardak bu sudan içiniz.

Not: Bu kürler aynı anda uygulanmaz. Uygulama süresi bir haftadır. Bir haftanın sonunda uygulama bırakılır. Bir hafta uyguladığınız herhangi bir kürden sonra tekrarlama ihtiyacı duyarsanız bu defa başka bir kürü uygulamanızda bir sakınca yoktur. Örneğin, bir hafta taze beyaz üzüm kürü uygulayıp bıraktınız. Daha sonraki bir dönemde yine bir hafta olmak üzere dereotu veya kuru incir kürünü uygulayabilirsiniz.
 

Not: Bu kürler aynı anda uygulanmaz. Uygulama süresi bir haftadır. Bir haftanın sonunda uygulama bırakılır. Bir hafta uyguladığınız herhangi bir kürden sonra tekrarlama ihtiyacı duyarsanız bu defa başka bir kürü uygulamanızda bir sakınca yoktur. Örneğin, bir hafta taze beyaz üzüm kürü uygulayıp bıraktınız. Daha sonraki bir dönemde yine bir hafta olmak üzere dereotu veya kuru incir kürünü uygulayabilirsiniz.

Anne Sütünün Bebeğe Ve Anneye Faydaları

 1. Anne sütü bebekler için en ideal besin maddesidir. Vitamin, protein ve yağdan oluşan içeriği sayesinde bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılar. Anne sütünde, ayrıca bebeğinizi virüsler ve bakterilerin zararından koruyan antikor isminde birleşenler bulunur.
 2. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalanmasını önler, mevcut hastalıkları çabuk atlatmasında etkili rol oynar.
 3. Bebek emzirmek çok yüksek miktarda kalori yakmanızı sağlayıp, hızlı bir şekilde kilo verip eski fit halinize dönmenize yardımcı olur.
 4. Anne sütü bebeği obeziteden yani aşırı kilodan ve şeker hastalığından korur.
 5. Anne sütü bebekler tarafından kolaylıkla sindirilir, bu sayede kabızlık problemini önler.
 6. Anne sütü, bebeği kulak ve solunum sistemi enfeksiyonlarından, alerji, ishal ve kusma gibi mide, bağırsak sorunlarından korur.
 7. Emzirme, anneyi kemik erimesinden, meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim içi zarı gibi kanserlerden korur.
 8. Yapılan araştırmalarda anne sütünün bebeği çocukluk çağı kanserlerinden, anneyi ise yumurtalık ve meme kanserinden koruduğu tespit edilmiştir.
 9. Anne sütü ile beslenmek bebeklerin dişlerinin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Anne sütü almaya devam eden bebekler diş teli kullanma gibi ortodontik işlemlere daha az ihtiyaç duyarlar. Bu durum anne sütündeki besin maddelerinin dişleri kuvvetlendirmesinden ve anne sütü emmenin bebeğin damak diş yapısını güçlendirmesinden kaynaklanır.
 10. Anne sütü bebeğin beyin gelişimini destekleyip zeka gelişimine de yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar anne sütü alan bebeklerin almayanlardan daha yüksek IQ’ye sahip olduğunu gösteriyor.
 11. Anne sütü bebeği astım ve alerji hastalıklarından da korur. Yapılan çalışmalarda anne sütü ile beslennen bebeklerin astım ve alerji gibi solunum sistemi problemlerine daha az yakalandığı görülmüştür.

Anne sütü nasıl oluşur?  Anne sütü kadın vücudunda östrojen, progesteron, prolaktin, ve oksitosin hormonlarının salgılanmasıyla oluşur. Bir kadın hamile kaldığında hormonlardaki artışla beraber göğüsleri süt üretme faaliyetlerine yavaş yavaş başlar. İlk süt olan kolostrum hamilelğin 14-26 aylarında salgılanmaya başlar. Kolostrum kalın ve açık sarı renkte bir sıvıdır. Hamilelikte göğüslerden sızıntı şeklinde gelebilir. Bunun için göğüs pedi kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bebek doğduğunda bedeninizde daha çok süt üretimi ortaya çıkar.

Günler geçtikçe sütün renginde beyazlaşma, incelme ve süt miktarında artma görülür.

Süt Yapan, Süt Arttırıcı Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Tarifleri Tıklayınız

Anne Sütüne En Yakın Süt: Keçi Sütü Ve Bebeklere Faydaları Tıklayınız 

Mavi Kadın