07 Ağustos 2022, Pazar 22:34

Antibiyotik İshal Yaparsa Kesilmelimi?

Antibiyotik İshal Yaparsa Kesilmelimi?

Bastyr Üniversitesi Doğal Sağlık Merkezi antibiyotik kullanan kişilerin %39'unda ishal meydana geldiğini bildiriyor.

Antibiyotikler 1928 yılında hayatımıza giren vücuttaki enfeksiyonla mücadele eden günümüz insanlarının vazgeçilmezi olan ilaçlardandır. Maalesef bu kadar etkili bir ilacın çeşitli yan etkileri de mevcuttur. Bunlardan biri de ishaldir. Bastyr Üniversitesi Doğal Sağlık Merkezi antibiyotik kullanan kişilerin %39'unda ishal meydana geldiğini bildiriyor. Antibiyotik kullanırken ishal olmanın nedeni ise antibiyotik barsaklardaki bakterileri öldürürken, zararlı yararlı ayrımı yapmadan öldürüyor, bunun sonucunda barsaktaki bakteriler arasında denge bozulup ishal gibi gastronomiyel sağlık sorunları meydana geliyor.

İshal antibiyotiğin sık karşılaşılan bir yan etkisidir. Antibiyotik kullanımından sonra ishal olduysanız ve uzun süre geçmiyorsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz, doktor mevcut antibiyotiğinizi muadiliyle değiştirip tedavinize başka antibiyotikle devam etmenizi bildirebilir. Yani antibiyotik ishal yaparsa bu antibiyotiği kesip kesmeyeceğinize doktorunuz karar verecektir.

Bastyr Üniversitesi uzmanları yoğurt yemenin bağırsakların doğal floral dengesini tekrar kurarak, antibiyotikle ilişkili ishali tedavi etmeye yardımcı olduğunu bildiriyor. Antibiyotik alırken ishal olduysanız günde 2 kez 220 gram yoğurt yiyin. Yoğurt yemek ilaç kullanmadan ishalden kurtulmanızda önemli rol oynayacaktır.

 Mayo Clinic doktorları antibiyotik kullanırken ishal olanlara gazlı içeceklerden, alkolden, elma suyu, çay ve kahveden uzak durup sıvı ihtiyacını bol su içerek karşılamayı tavsiye ediyor.

Antibiyotik kullanırken ishalin geçmesi için kendini onarmaya çalışan sindirim sisteminize çok yüklenmemelisiniz. Uzmanlar bu durumda 3 öğün çok miktarda yemek yerine, acıktça günde 4-5 öğün az ve sık yemeyi öneriyor. Tıka basa yemek de ishali daha kötü bir hâle sokabilir.

Muz, elma püresi, tost ekmeği, yağsız tuzsuz pişmiş pirinç yemek de antibiyotiğin yol açtığı ishalin geçmesi için tüketebileceğiniz yiyeceklerdendir.

Yapılan bilimsel araştırmalar probiyotik kullanımının ishali tedavi etmekte çok etkili olduğunu gösteriyor. İshal geçene kadar marketlerde satılan üzerinde probiyotik yazan yoğurtları ishal olduğunuz sürece kullanmanızı tavsiye ederiz.

İshalinizin kısa sürede geçmesi için doktorunuzun vereceği ishal tedavisi ilaçlarını da kullanabilirsiniz.

Antibiyotik Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

İshal Zayıflatırmı, Kilo Verdirir mi, İshal Oldum Zayıflarmıyım? Tıklayınız

Bebeklerde Antibiyotik Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Antibiyotiği Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Yasemin

  Doktor vücudumdaki ufak beyaz benekler için Azeltin verdi .ilacı kullanır kullanmaz ishal oldum ilacı 2 kez içip bıraktım fakat hala ishalim devam etmekte krampla birlikte.ne yapmalıyım kendisi yıllık izindeymiş saçma sapan ilaçlar verip düzgün olan florayıda bozuyorlar

 2. Achyl

  Doktor merhaba! Ben 1 hafta 2 defa sifrokus antibiotik aldim antibiyotik bitdikten 2 gun sonra ishal baslady 2 ay oldu tedavi olamiyorum. Ne yapmam gerek lutfen yardimci olun. Doktor 15 gun her gun 2 kapsul lineks forte ve fulikanazol yazdi 3 gundur aliyorum

 3. Sebinr

  Antibiptik ishall ucun ne ede bilerem bir aydl ishalam

 4. Ayşe

  27 aylık çocuğa cempes antibiyotik şurup verildi ve aşırı ishal ve kusmaya sebep oldu. Ne yapılması gerekiyor ilaca alerji olmuş olabilir mi ?

 5. havva zeki

  23 aylik oglum var bogaz enfeksiyonu oldugu icin doktor pensilin igne verdi bittikten sonra isal oldu 2 gundur doktora gitmelimiyiz ne yapmam lazim

 6. Selma

  3,5 yaşında ve 15 kg olan oğluma klamoks 600 susp.verildi.Dozu yüksek olduğu için ishale çevirdi.Ishalini nasıl durdurabilirim.

 7. Doktora bildirin. İlacı muadili ile değiştirecektir.

 8. Gül hanim

  Çocuğum 16 aylik doktor biteral 500 antibiyotik verdi sadece gece emzidiyorum cocuma zarar verirmi lutfen yardimci olurmusunuz

 9. Efendim biteral 500 antibiyotiğin emzirme döneminde kullanılması önerilmiyor. Doktorunuza emzirme döneminde olduğunuzu bildirmeliydiniz. Doktor emzirme döneminde kullanımı uygun bir antibiyotik reçete edecektir.

 
 
KAPAT