21 Nisan 2021, Çarşamba 17:02

Anüs Egzaması Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Anüs Egzaması Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Anüs egzaması olarak da bilinen makat egzaması makatta kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi problemlere yol açabilir. Makatta egzamanın sebepleri arasında inek sütü alerjisi, gıda alerjisi, cilt kuruluğu ve enfeksiyon bulunur.

Makatta Egzama Neden Olur?

Tüm egzama türleri gibi  anüs egzamasının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak araştırmacılar, durumun genetik ve çevresel faktörlerle bağlantılı olduğuna inanıyor.

 1. İnek sütü alerjisi: Anal egzamaya inek sütü alerjisi neden olabilir. Araştırmacılar anüsteki egzama nedenlerinin inek sütü alerjisi (% 47.6), bakteriyel dermatit (% 17.46), pamukçuk (% 15.87), kıl kurdu (% 9.52) ve laktoz intoleransı (% 9.5) tespit etmiştir.
 2. Makat bölgesine sabun ve benzeri temizlik maddelerinin temas etmesi de bu duruma yol açabilir. Sık aralıklarla sabun kullanımı cildin koruyucu tabakasını ortadan kaldırır.
 3. Hemoroid veya fistül hastalığı gibi proktolojik hastalıklar, genital siğiller, anüs sfinkter kas güçsüzlüğü ve çoğu zaman yanlış anal hijyen bu klinik tabloyu tetikler.
 4. Yiyecek: Baharat, acı sos ve karabiber gibi bazı yiyecekler anal egzamayı tetikleyebilir. Mayalı yiyecekler, turşu, çikolata, domates ve patlıcan (Bu gıdaların tüketimini sonlandırdıktan sonra makatta egzama iyileşebilir.)
 5. Balık, karides, yengeç, sığır eti ve koyun eti, yumurta, soğan, sarımsak, şarap vb. de anüste egzama yapabilir.
 6. Makatta egzama zihinsel stres, depresyon, uykusuzluğa bağlı nörolojik disfonksiyon ve endokrin disfonksiyon sonucu da meydana gelebilir.
 7. Fazla kilolu olmak (Çünkü bu durumda makat bölgesi yeterince hava alamaz.)
 8. Yaz mevsiminde anüs egzaması görülme riski yüksektir. Bunun nedeni bedenimizin daha fazla terlemesidir.
 9. Uzun süre oturmak da bölgede egzama oluşumuna sebep olabilir. Sürekli oturur pozisyonda durmak makat bölgesinin havalanmasını önler ve nem artışı yaşanır. Bu ise deride egzamayı beraberinde getirir.
 10. Makatın çevresini kaşımak cildi daha çok tahriş eder. Bu da egzamayı şiddetlendirir.

Makatta Egzama Belirtileri Nelerdir?

Makatta kaşıntı anüs egzamasının en yaygın belirtisidir.

 1. Tuvalet kağıdında kan izleri görme
 2. Makatta yoğun kaşıntı
 3. Kuru veya pullanan cilt
 4. Kırmızı döküntü
 5. Makatta yanma veya batma hissi
 6. Makatta şişme veya iltihap
 7. İç çamaşırın kirlenmesine yol açacak şekilde akıntı
 8. Salgıdan kaynaklı kötü koku (Bu, dışkı kokusundan ayrıdır.)
 9. Makat ve etrafında ıslaklık
 10. O bölgede kaşıntı (Bilhassa geceleri daha fazla olur.)
 11. Kaşımaya bağlı tahriş yüzünden kanama da görülebilir.
 12. Derinin sertleşmesi ve kalınlaşması da bir diğer belirtidir.
 13. Makat egzaması ağrı ve acı vermez. Kendini genellikle akıntı, kaşınma hissi ve ıslaklık ile belli eder. Hatta çok şiddetli kaşınabilir ve bundan dolayı kişi o bölgeyi istemeden de olsa kanatabilir. Bunlar yaşamı tehdit etmez fakat hayat kalitesini düşürür.
 14. Anüs çevresinde meme görünümü
 15. Makat dokusunda oluşan deformite ve tahriş biraz sızlama, yanma ve ağrı yapabilir.
 16. Cilt elastikiyetini kaybetmeye başladığı için hafif çatlak oluşumları gözlemlenebilir.

Makatta Egzama Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğunlukla hastanın öyküsünü almak tanı koymayı sağlamaktadır. Makat egzamasının tespitinde fiziksel muayeneye ihtiyaç vardır. Bu noktada radyolojik görüntüleme yöntemleri işe yaramayacaktır. Anüs egzamasına erkeklerde daha fazla rastlanmaktadır. Tetkikler yapılması, röntgen çekilmesi bir anlam ifade etmeyecektir. Kesin teşhis için doktorun bizzat muayenesi gerekir.

Makat Egzaması Nasıl Tedavi Edilir?

Op. Dr. Atilla Kaya bu konuda şu bilgileri vermektedir;

Pruzon merhem, makat egzaması tedavisi için geliştirilmiş tek üründür. Bunu kullandığınız ilk günden itibaren ıslaklık ve kaşıntıda azalma olacaktır. 3 günün ardından rahatsızlığınız büyük ölçüde geçecektir. Ancak hiçbir sorununuz kalmasa bile her gün bir doz olmak üzere 3 gün boyunca uygulama yapmanız önerilir. Kortizon içeren başka kremler de vardır. Ancak onların çeşitli yan etkileri mevcuttur. Zorunlu olmadıkça bunlara başvurmanız tavsiye edilmez. Şunu da unutmayın ki merhemler makat egzamasını tamamen iyileştirmez. Kesin çözüme, hastalığın altında yatan faktörü belirleyip bu doğrultuda bir tedavi planı uygulamakla elde edilebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT