17 Mayıs 2021, Pazartesi 11:51

Apış Arası Kasık Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, Kremler Nelerdir?

Apış Arası Kasık Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, Kremler Nelerdir?

Bu makalemizde kasık mantarından kurtulmak için hangi ilaçları, kremleri kullanmalı, kasık mantarı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Konusu hakkında bilgiler verdik.

Kasık mantarı (tinea cruris); adından da anlaşılacağı üzere kasıklarda peniste vajinada görülen bir mantar türüdür. Bunun yanında iç uyluklarda (kasığa yakın olan baldırın birbirlerine bakan kısımları) ve kalçada da görülebilirler. Bu mantar enfeksiyonunun nemli ve terli vücutta görülme sıklığı artar. Kilolu insanlar, AIDS veya diyabet hastaları da kasık mantarına yakalanma hususunda risk oranı yüksek hastalar gurubundadır.  Kasık mantarında kasıkta kaşıntı, yanma hissi ve ciltte dökülmeler & soyulmalar görülebilir. Kadınlara göre erkeklerde daha sık rastlanmakla beraber her yaşta ve her insanda kasık mantarıyla karşılaşılabilir. Dar giysiler ve nemli hava da hastalığı tetikleyen diğer etmenlerdendir.

Kasık Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, Kremler Nelerdir?

Kasık mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle anti-fungal merhemlerdir. Butenafin ihtiva eden ilaçlar da kasık mantarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar mantar hücrelerinin ölümüne sebep olarak tedaviye etki eder. Deri hassasiyeti ve kaşıntı dayanılmayacak kadar yoğunsa glükokortikoid steroid içeren merhemler de kullanılmaktadır. Tinactin sprey ve Travazol,  travacort krem, fungan merhem ve antibiyotik de yine kasık mantarının iyileşmesinde etkili olan ilaçlardır.

Kasık mantarı için Cildiye doktoruna başvurmalısınız. Bu yazımızda kasık mantarlarından kurtulabileceğiniz doğal yöntemleri konu aldık. İşte kasık mantarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz basit reçeteler;

Sarımsak

Sarımsak antifungal ve antibakteriyal etkisi sayesinde kasık mantarının yani tinea cruris'in geçmesine yardımcı olur. Mantarın yayılmasının yanı sıra kaşıntı ve iltihaptan kurtulmanızı da sağlar. 3-4 diş sarımsağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile blender yardımı ile iyice karıştırın. Macun kıvamına gelen bu karışımı mantarlı bölgeye sürün. 20 dakika sonra soğuk su ile bölgeyi yıkayın. Sorun giderilene kadar her gün 2 defa bunu uygulayın. Diğer bir yöntemde ise zeytinyağı yerine bal kullanarak aynı yolu izleyebilirsiniz. Bunun yanında her gün 2-3 diş sarımsağı küçük parçalar halinde kesip 1 bardak su ile hap gibi yutarsanız; bu mantar ile dahili olarak ta savaşmanızı kolaylaştırır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal antifungal özelliklere sahip olduğu için tinea cruris de dahil olmak üzere farklı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan etkili bir maddedir. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahip bu uyarıcı yağ, sorunlu bölgeye uygulandığında mantarı vücuttan uzaklaştırır. Aynı zamanda kaşıntı ve kızarıklıkların giderilmesini sağlar. Bir parça pamuğa yeterli miktarda çay ağacı yağı damlatarak bu pamuğu sorunlu bölgeye 3-5 dakika sürün ve kurumasını bekleyin. 20 dakika sonra yeşil sabun ile yıkayın. Not: Bazı ciltler çay ağacı yağına hassasiyet gösterebilirler. Bunu denemek için; sağlam cilde 1-2 damla çay ağacı yağı sürerek test ediniz. Kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkarsa çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı veya saf zeytinyağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Tuz

Kasık mantarı olarak bildiğimiz tinea cruris hastalığında etkili bir yöntemde tuz ile tedavi yapmaktır. Küvetinize oturduğunuzda sorunlu bölgeyi geçecek kadar ılık su doldurun. Bu suyun içine 2 su bardağı tuz ilave edip karıştırın. Bu suda oturun ve 20 dakika bekleyin. Tuzlu suyun bölgeye nüfusu sonucu bölgedeki mantarın vücudu terk etmesini sağlamış olursunuz. Not uygulamadan önce beyaz sabun ile tüm vücudunuzu, yeşil sabun ile sorunlu bölgeyi yıkamanız uygulamanın etkisini arttıracaktır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısı sayesinde kasık mantarından kurtulmanızı sağlayacak etkili bir diğer yöntemdir. Elma sirkesi ayrıca bölgedeki nem ve teri ciltten uzaklaştırarak mantarın yayılması ve üremesini de engeller. Bölgeyi yeşil sabun ile iyice yıkayın. Bir kaba 1 bardak su ve yarım bardak elma sirkesi katın. Peçeteyi büzüştürmeden, olduğu gibi bu kapta ıslatın. Islanmış olan peçeteyi bölgeye yapıştırın ve 15 dakika orada tutun. Kurumasının ardından soğuk su ile durulayın. Peçete yerine temiz bir parça tülbent te kullanabilirsiniz. Kapta kalan sirkeyi buzdolabında muhafaza ederek uygulamayı gün içinde 3-4 defa tekrarlayın.  Diğer bir kolay yöntem ise tastaki karışımı sprey şişesine boşaltarak bölgeye parfüm sıkar gibi püskürtmektir.

Soğan

Soğan kullanımı, içerisinde antibiyotik, antifungal ve anti-inflamatuar özellikler bulunduğundan, kasık mantarlarının tedavisinde etkili yol olarak tavsiye edilen diğer yöntemdir. Orta boy bir soğanı blender yardımı ile püre haline getirin. Bu püreyi sorunlu bölgeye yayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile bölgeyi yıkayın. En son olarak duş alarak işlemi sonlandırın. Haftada 3-4 defa bu şeklide soğan tedavisini uygulayabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde ve salatalarınızda bol soğan kullanın.

Listerin

Ağızda oluşan bakteri, mantar ve mikroorganizmaların def edilmesi için kullanılan bu solüsyon, kasık mantarlarında da etkili bir üründür. Online satış mağazalarından ve eczanelerden de bulabileceğiniz listerin, mantarları uzaklaştırarak kasık mantarından kurtulmanızı sağlar. Pamuk yardımı ile veya sprey şişeden direk cilde püskürtme şeklinde kullanabileceğiniz listerin ilk denemelerinizde biraz canınızı yakabilir. Fakat kısa sürede acısı hafifler ve birkaç hafta içinde mantarlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Hızlı bir etki gün içinde 3 kez uygulamalısınız.

Katı Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, antifungal ve ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sayede mantarları öldürmeye ve bunların üremesini engellemeye yardımcı olur. Aktarlardan veya online alışveriş sitelerinden satın alabileceğiniz katı Hindistan cevizi yağını günde 3-4 defa etkilenen bölgeye sürün ve 30 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bunun yanında Hindistan cevizi yağına 2-3 damla nane yağı da ilave ederek etkisini arttırabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat kullanımı da kasık mantarlarının defi için etkili bir yoldur. Küvetinize oturduğunuzda sorunlu bölgenin su altında kalacağı kadar ılık su doldurun. Bunun için derin bir leğende kullanabilirsiniz. Bu suyun içine 1 su bardağı karbonat ve 2 su bardağı epsom tuzu katın ve karıştırın. Bu suda 20 dakika oturarak bekleyin. Daha sonra duş alıp, sorunlu bölgeyi yeşil sabun ile yıkayın. Etkilenen bölgeyi peçete ve saç kurutma kullanarak 1-2 dakika kurutun. En son üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürün. Bunu 1 ay boyunca haftada 2-3 defa tekrarlayın. Bu uygulama bakteri ve mantarları vücudunuzdan uzaklaştırırken aynı zamanda cildin pH dengesini de düzenleyerek derinin kendi savunma sistemini güçlendirir.

Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağı kullanımı, birçok cilt enfeksiyonun’da kullanılan doğal bir tedavi yöntemidir. Zeytin yaprağı antifungal ve antimikrobiyal özellikler içerir. 4-5 adet zeytin yaprağını su ile durulayın. Bir kaba az zeytinyağı ile yaprakları koyun ve kaşık yardımı ile yaprakları ezin. Karışımı cildinize yapıştırın ve 20 dakika bekleyin. Bölgeyi serin su ile yıkayın ve kurutun.

Kasık mantarının geçmesi için uzman önerileri

 1. Fazla kilonuz varsa, bunları vermeye çalışın.
 2. İç çamaşırı, pantolon gibi kıyafetlerinizin daha bol olmasına özen gösterin.
 3. Bölgede temizliğe ekstra önem verin.
 4. Havlu sabun gibi malzemelerin kendinize özel olmasını sağlayın.
 5. Traş bıçaklarınızı kullanmadan önce dezenfekte edin.
 6. Bölgeyi temiz ve kuru tutmaya çalışın.

Vajinada Ve Peniste Uçuk Neden Olur, Kaç Günde Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Ahmet Susuzgötür

  Beni dinleyin.
  Ben önce ketçap sürdüm işe yaramadı.
  Sonra dedimki salak herif ketçap hardalsız gidermi?
  Hardal ekleyince mantar bitti. Hemde lezzetli bir karışım oldu.

  selam ve dua ile.
  bir sonraki mesajımda lozandaki gizli maddeleri açıklayacağım. (sadece ben biliyorum)

 2. Veyis karaca

  2 yıldır kasık mantarı hastasıyım nasıl tedavi uygulama önerisiniz

 3. Birisi

  Kaç yıldır var, ilk ne zaman vardı hatırlayamadığım kadar uzun süredir 15-20 yıl., kasık mantarı var bende.kaşıntı ayda yılda bir oluyor ama görüntü hiç geçmiyor.pek önemsemedim yıllardır..geçen bir yerde denk geldim, bu sorunu yaşayıp çözüm bulan birisine..sizlerle paylaşalım..bir ayda tamamen kurtulmuş. Doğal ev yapımı elma sirkesi içmiş, ve bir krem kullanmış.( Krem olarak ne olduğu önemli değil) yukarıda belirtilen yada eczaneye gidip alınan rast gele bir krem de işinizi görecektir.burada dikkat edilmesi gereken nokta, mantarın dışta değil içte olması, yani içi temizlemeden dışa istediğiniz yöntemi yapın hatta gidin deri nakli yapın yine çıkacaktır.içten kastım ne, bağırsaklar..evet bu sorunun ilk ve en önemli kısmı bağırsaktaki mantarı yok etmekten geçiyor..o arkadaş sirke içerek bunu başarmış, ben de saraçoğlunun videosunda, aynısafa bitki çayını dinledim, ve içiyorum bir iki haftadır, fakat düzenli olmadığı için,içmem ve krem sürmem ,faydası az oldu..şimdi de yukarıda ki doğal yollardan birkaçını denemeyi düşünüyorum..herkese geçmiş olsun...

 4. İsimsiz

  Listerin mantarda kesin çözümmü cevap lütfeeen

 5. İsmail

  Koltuk altı ve kasıklarimda mantar var 3seneden beri bu acıyı cekıyorum özellikle kasık mantarı çok rahatsız ediyor ne yapmam gerekiyor saymakla bitmeyen ilaç sprey Krem vb baya kullandım ama geçmiyor ne yapmam hastalıgım için ne gerekir

 6. Selim

  Benim apış arası denilen bölgede mantar var derim soyulumuş gibi dökülüyor doktora gitmeye utaniyorum , ne yapmam gerek bir krem önerirmisiniz lütfen yardım edin :((

 7. Selim

  Benim apış arası denilen bölgede mantar var doktora gitmeye utaniyorum , ne yapmam gerek yardım edin :((

 
 
KAPAT