21 Ekim 2021, Perşembe 21:46

Araba, Deniz, Uçak, Otobüs Ve Taşıt Tutması İçin İlaç Markaları

Araba, Deniz, Uçak, Otobüs Ve Taşıt Tutması İçin İlaç Markaları

Araç tutması, deniz, araba, otobüs, uçak vb taşıtlarda kişilerin geçici olarak bulantı, kusma baş dönmesi, baş ağrısı gibi geçici olarak çeşitli sağlık sorunları yaşamasına denir. Uzmanların önerisi doktora danışıp yolculuğa çıkmadan önce araç tutmasına karşı ilaç kullanmaktır. Bu ilaçlar genelde antihistaminikler ve mide bulantısını önleyen ilaçları kapsar. Ciddi vakalarda ise yine doktor bilgisi dahilinde sinir sistemini sakinleştirici ilaçlar alınabilir.

Metpamid

Metpamid araç tutması için en çok tercih edilen ilaçlardandır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde midenin asit baz dengesini korur, yolculukta yaşanabilecek bulantı, kusma gibi belirtileri önler. Metpamidin fiyatı : 1,50 TL'dir.

Dramamine

Dramamine, dimenhydrinate maddesi içerir, baş dönmesi ve kusma ile mücadelede etkilidir. Penn State Üniversitesi'nde yapılan araştırmada dimenhydrinate maddesinin araç tutması ile ilgili belirtileri azalttığı tespit edilmiştir. Dramamine, merkezi sinir sistemini baskılayarak gastro-intestinal aktiviteleri engellemekte etkilidir. Dramamine yan etkileri arasında baş dönmesi ve şiddetli uyuşukluk bulunmaktadır. Bu ilacı alırken ağır makine yahut araba kullanmayın.

Stugeron

Stugeron reçetesiz de alınabilen, antihistaminik sinnarizin içeren bir ilaçtır. Araba, otobüs, deniz tutması sırasında yaşanabilecek bulantı ve kusmayı önler. İlaç beynin hipotalamus bölgesinde kusma merkezini aktive eden nöron(beyin hücreleri) sinyallerini kontrol altına alarak etki gösterir. Sturgeron yan etki olarak uyku haline neden olabilir.

Yol tutması için kullanılan diğer ilaçlar şunlardır

  1. dimenhydrinate (Dramamine)
  2. difenhidramin (Benadryl)
  3. promethazine (Phenergan)
  4. siklizin (Marezine)
  5. meklizin (Antivert)

not: Bu yazı bilgi amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan asla hiç bir ilacı kullanmayın.

Bebeklerde Araba Tutmasına Ne İyi Gelir? Uzman Doktor Önerileri Tıklayınız

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir? 6 Uzman Önerisi Tıklayınız

Yolculukta, Otobüste, Arabada Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Uzman Önerileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT