Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Araştırma ortaya koydu: Bu mesleklerde yumurtalık kanseri sık görülüyor

Mavikadin>Sağlık>Araştırma ortaya koydu: Bu mesleklerde yumurtalık kanseri sık görülüyor

Yapılan son çalışmalar, bazı meslek dallarında uzun vadeli çalışmanın, kadınların korkulu rüyası ‘yumurtalık kanseri’ riskini artırabileceğini ortaya koydu. Peki, kadınlarda yumurtalık kanseri riskini arttıran meslekler hangileri? Detaylar haberimizde…

Araştırma ortaya koydu: Bu mesleklerde yumurtalık kanseri sık görülüyor

Kadın kanserleri arasında 7. sırada yer alan yumurtalık kanseri, literatürde over kanseri olarak da adlandırılıyor. Yumurtalık kanseri özellikle 40 yaş üstü kadınlarda, meme kanserinden sonra 2. sırada görülüyor.

Occupational and Environmental Medicine adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada ise bazı meslek gruplarında çalışan kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğunu öne sürdü. İşte, yapılan son çalışmalara göre, kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskini artıran meslekler:

KADINLARDA YUMURTALIK KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRAN MESLEKLER

Söz konusu bilimsel çalışmada yumurtalık kanseri hastası 491 Kanadalı kadın ile hastalığa yakalanmamış sağlıklı 897 kadına ait veriler karşılaştırıldı. Buna göre iş yerinde belirli kimyasallarla temas etme olasılığının, yumurtalık kanseri riskini etkileyebileceği açıklandı. Ancak bazı araştırmacılar, elde edilen sonuçların sınırlı olduğunu ve bu konu üzerine daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Araştırma ortaya koydu: Bu mesleklerde yumurtalık kanseri sık görülüyor

Occupational and Environmental Medicine adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni araştırmaya göre satış, perakende, giyim ve inşaat sektörü çalışanları da daha yüksek risk altında olabilir.

Araştırma sonucunda kuaförler, güzellik uzmanları ve muhasebecilerin yumurtalık kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olabileceği öne sürüldü. Bu meslek grubunda çalışanların yumurtalık kanserine yakalanma riskini üç kat daha yüksek olduğu tespit edilirken, 10 sene boyunca muhasebecilik yapan kadınların bu hastalığa yakalanma riski ise 2 kat daha fazla çıktı.

Son çalışmalar, mağaza asistanları ve satış elemanlarının yumurtalık kanserine yakalanma riskinin yüzde 45 oranında artış gösterdiğini gösteriyor. Terzilik ile uğraşan ve stilistlik yapan kadınlarda ise risk neredeyse yüzde 85’den fazla.

KİMYASAL MADDELER SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yapılan araştırmada, daha yüksek hastalık riskine sahip olduğu tespit edilenlerin talk pudrası, amonyak, hidrojen, sentetik lifler, polyester lifler, organik boyalar ve pigmentler, ağartıcılar dâhil pek çok etkene maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğu ifade edildi.

Kuaför, berber ve güzellik uzmanları sık sık amonyak, hidrojen peroksit, organik boya, pigmentler ve ağartıcılar gibi 13 kimyasal maddeye maruz kaldıkları için yumurtalık kanseri riski taşıyor. Muhasebecilik gibi meslek grubunda yer alanlar ise neredeyse tüm günü hareketsiz kaldıkları için yumurtalık kanserine yakalanma riski daha fazla.

Kaynak: Independent - Derleme: Mavikadin.com

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...