21 Ekim 2021, Perşembe 20:49

Argan Yağı Nedir Ne İşe Neye Yarar?

Argan Yağı Nedir Ne İşe Neye Yarar?

Argan Yağı Faydaları Argan Yağının Sağlığa Saça Cilde Yararları

Fas'ta yetişen argan ağaçlarının meyve çekirdeklerinden çıkarılan ürüne argan yağı denir. Bu ağaç yalnızca Fas'a özgüdür ve neredeyse başka herhangi bir ülkede yoktur. Argan yağının kullanım alanı çok geniştir. Örneğin tıbbi uygulamalarda, kozmetik sektöründe ve gıda ürünlerinde argan yağından faydalanılmaktadır. Asırlardan beri kullanılmakta olan argan yağının sağlığa son derece yararlı olduğu bilinmektedir. Bu yağın etkisini görebilmek için Fas'lı insanlar çoğunlukla yemeklerine eklemeyi tercih etmektedir. Argan yağı binbir derde deva olan bir üründür.

Argan yağı bilhassa E vitamini ve A vitamini yönünden zengindir. Ondandır ki cilt ve saç bakımında harika sonuçlar vermektedir. Ayrıca yüz, tırnak ve ayak bakımlarında da oldukça etkilidir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Saç İçin Faydaları

Argan yağı saç bakım ürünlerinin adeta vazgeçilmezidir. Çünkü saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına katkısı büyüktür. Argan yağı içeren serumların ve saç bakım ürünlerinin bayanlar arasında da yaygın olması bu yüzdendir. Giderek daha da popülerleşen argan  yağı, etkin bir saç bakımı için önem taşımaktadır. Saçların bakımlı uzamasına destek olan bu yağ, saçlara canlı bir görünüm kazandırmaktadır. Nitekim argan yağıyla saç bakımı yapmanın en büyük avantajı da saçların zarar görmeden uzamasına yardımcı oluşudur. Saçları yumuşatan ve parlatan bu ürün, öte yandan kırıkları da onarmaktadır. Saçlardaki yıpranmayı ve kırılmayı tamir eden argan yağı, bu konuda en sık başvurulan çözümlerdendir. İçerisindeki vitamin ve mineraller sebebiyle argan yağı saç problemlerine çare olmaktadır. Tüm bu özellikleriyle argan yağı, dayanıklı ve bakımlı saçlar için kullanılabilecek mükemmel bir ürün durumundadır. Herkes saçlarının canlı ve sağlıklı görünmesini ister. Güçlü saçlar insanların kendine olan güvenini artırmaktadır. İşte argan yağı bu hususta başarıya ulaştırmaktadır.

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları

Argan yağı özellikle son zamanlardan itibaren cilt bakımının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu yağ cildi beslerken hücreleri yenilemekte ve cildi genç tutmaktadır. Cilt sağlığı için çok faydalı olan argan yağı, yaşlanma belirtileriyle savaşmaktadır. Yüz güzelliğine gölge düşüren yaşlanma lekeleriyle mücadele etmektedir. Yorgunluğa bağlı gözaltı torbalarını da yok eden argan yağının düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Böylece cilt problemleriyle başa çıkmanız mümkün olacaktır.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

 1. Argan yağı yemeklere katılabilir. Bu sayede kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur, kolesterol seviyesini düşürür ve hipertansiyon rahatsızlığını engeller.
 2. E vitamini barındırdığından cilt kuruluğunu önler, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır ve en mühimi de ölü cilt dokusunu tazeler. E vitamini kadar A vitamini de güzel bir cilde sahip olmak için gereklidir. İşte bu iki vitamin argan  yağında mevcuttur.
 3. Argan yağının dezenfektan ve antioksidan oranı çok yoğundur.
 4. Aşırı yağlanma sonucunda ciltteki gözenekler tıkanır. Buna bağlı olarak akne ve sivilce gibi problemler meydana gelir. Argan yağı ise bu olumsuzluklarla başa çıkmanın doğal bir yoludur.
 5. Gebelikten, boyun hızlı uzamasından, kilo değişikliklerinden ve buna benzer etkenlerden kaynaklanan cilt çatlaklarına çözüm sağlar.
 6. Argan yağı cildi nemlendirir. Bu sebeple eğer dudaklarınız sürekli kuruyor ve çatlıyorsa argan yağını kullanmak size çok iyi gelecektir.
 7. Cildi yenileyen argan yağı el ve ayak bakımı amacıyla da tercih edilebilir.
 8. Cildinizin devamlı nemli kalmasını istiyorsanız argan yağından destek alabilirsiniz.
 9. Saçları uzatır ve kırıklara karşı etkilidir.
 10. Saçların zarar görmesine yol açan bedensel ve çevresel faktörlerin etkilerini hafifleterek saçları özüne döndürür.
 11. Cilt iltihaplanmalarını en aza indirir.
 12. Sıkı bir cilde kavuşma yöntemlerinden biri de argan yağı kullanmaktır.
 13. Stres, güneş ve sigara gibi dışsal faktörlerin verdiği hasarı tedavi eder.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT