05 Ağustos 2021, Perşembe 00:18

Argan Yağı Yüz Ve Saç İçin Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Yüz Ve Saç İçin Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar?

Argan yağının herkes tarafından bilinen muhteşem faydaları vardır. Özellikle kadınların bakım ürünleri arasında çokça tercih ettiği argan yağının, cilde ve saçlara olan yararlarına gelin birlikte göz atalım;

Argan Yağı Cilde Saça Tırnaklara ve Vücuda Faydaları

  • Argan yağı cildi nemlendirir.
  • Cildi nemlendirmekle kalmayıp yaşlılığa karşı korur.
  • Clidinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
  • Açık olan gözenekleri sıkılaştırır.
  • Cilt sorunlarının başında gelen sivilce ve akne sorunlarını iyleştirir.
  • Aynı zamanda göz altında oluşan koyu halkalarla mücadele eder.
  • Her tür cilde rahatlıkla uygulanabilir. Özellikle kilo alımında veya gebelik döneminde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de selülit ve çatlaklardır. Bu şifalı yağı düzenli kullandığınız takdirde sorunlarınızdan kurtulursunuz.
  • Saçlar düzenli bir şekilde bakım ister. Saç diplerindeki kuruluktan, kepek sorunundan ve aşırı saç dökülmesinden şikayetçiyseniz argan yağını kullanarak saçlarınızdaki değişimi fark edebilirsiniz.
  • Ayrıca saçlarınızın daha çabuk uzamasını ve güneş gibi parlamasını istiyorsanız bakım rutininizde argan yağına yer vermeyi unutmayın.
  • Tırnaklarınızın bakımsız görünmesinden ve sürekli kırılmasından şikayet ediyorsanız argan yağının epey etkili olduğunu söyleyebiliriz.

 Argan Yağı Nerelerde Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz için kullanımı;

 Argan yağının daha fazla etkili olması için yüzünüze sürmeden önce temizlemeniz şarttır.Temiz olan yüzünüze sadece birkaç damla uygulamanız yeterli olacaktır.Öncelikle parmağınızın ucuna damlattığınız yağı ovuşturarak ısınmasını sağlayın.Ardından narin hareketler uygulayarak cildinize yedirebilirsiniz.Bu sayede cildiniz yağı daha hızlıca emecektir.Böylece daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Vücut için nasıl kullanılmalı?

Yağın etki gücünü arttırmak için,duş sonrası avucunuzun içine bir miktar aldığınız argan yağını iyice ısıttıktan sonra yavaş ve dairesel hareketlerle yedirebilirsiniz.İltihaplı rahatsızlıkların azalmasına ve enfeksiyonun iyileşmesine yarar sağlar.Ayrıca cildin nem oranını dengeler.

Saç için nasıl kullanılmalı?

Argan yağını duşa girmeden evvel saçlarınızın uçlarından başlayarak köküne kadar iyice uyguladıktan sonra saçınızı streç film veya temiz bir havlu yardımıyla iyice sarın.Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayabilirsiniz. Haftada bir iki defa bu bakımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Tırnak için nasıl kullanılır?

El ve ayak güzelliği için önemli olan bakımınızı argan yağıyla tanıştırabilirsiniz.Tırnaklar için gerekli ölçüde limonun suyunu sıkın ve argan yağı ile birlikte bir kaseye alın.Karıştırın ve hazır olan bakım kürünün içine tırnaklarınıza uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletmeniz kafi olacaktır.Haftalık bakım rutininiz de bu kürü uygulayabilirsiniz.

Argan Yağında Bulunan Vitaminler Nelerdir?

A,E ve C vitamini tarafından zengindir. İçinde büyük oranla bulunan E vitaminin çok yararı vardır.Vücuda zarar veren serbest radikallere karşı mücadele eden antioksidan bir maddedir. Kan dolaşımı sayesinde oluşan selülitleri iyileştirir. Vücudumuz için en gerekli vitaminlerden biridir.

Argan Yağı Nereden Gelmektedir?

Argan ağacına ait olan yeşil meyvelerin çekirdeklerinden meydana gelen şifalı ve bitkisel  yağdır. Argan ağacı Fundagiller familyasına aittir. Yalnızca Fas’ın Güney Batı bölgesinde yetişir. Argan ağacının soyu bitmek üzere olduğundan UNESCO tarafından korunma altındadır. Yaz mevsiminin ortasında toplanan meyveler aynı zamanda serttir. Eski zamanlardan beri kullanılan ve işlemi oldukça zor olan argan yağının maaliyeti de bu yüzden fazladır. Bir ağaçtan yaklaşık 10 kilo çıkan meyvenin çekirdeklerinden çıkan yağ ise ortalama 0.18 litredir. Fas mutfağında çoğunlukla kullanılmaktadır. Argan yağını sağlığınızı tehlikeye atmamak için lütfen bilinen ve güvenilir yerlerden alın, sağlıklı günler dileriz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT