15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:17

Arı Sokmasına Ne Yapılır? Eşek Arısı Sokması İçin Evde Yapılabilecekler

Arı Sokmasına Ne Yapılır? Eşek Arısı Sokması İçin Evde Yapılabilecekler

Arı sokması, güzel yaz aylarının tatsız sürprizlerindendir. Arılar, bir tehlike anında iğneleri ile kendilerini savunmaya geçerler. Bu iğneler kimi bünyelerde

Arı sokması, güzel yaz aylarının tatsız sürprizlerindendir. Arılar, bir tehlike anında iğneleri ile kendilerini savunmaya geçerler. Bu iğneler kimi bünyelerde hafif etki meydana getirirken bazı insanlarda hayati tehlikeye bile neden olabilmektedir. Eşek arılarının iğnelerinde bulunan zehir, bal arılarınınkinden daha tesirlidir. İlk iğne girişinde, tüm vücut ağrı ve acılı bir tepki verir. İğnenin olduğu bölge şişer ve birkaç saat içinde geçer ise de bu hafif etkilendiğiniz anlamına gelir. Şayet bu ağrı ve acı 3-5 güne geçerse orta şiddetli kabul edilir. Eşek arısı veya normal arının  sokmasının etkisi 10 gün ve daha fazla süre devam ediyorsa bir sağlık kuruluşundan yardım almalısınız. Kişinin arı sokmasından ölmesi için ya bir allerjik reaksiyon ya da anafilaksi gelişmesi ya da çok sayıda arı tarafından sokulması gereklidir.  Bu yazımızda hafif ve orta şiddette etkilendiğiniz arı sokmalarında uygulayabileceğiniz doğal tedavi yollarından bahsedeceğiz. Bu önerilerimize uyarak, ağrı, kaşıntı, şişme ve kızarıklıklarınızdan kurtulacaksınız.

İğneyi çıkarın

Arı sokmasında ilk yapmamız gereken, arının iğnesini vücuttan çıkarmak olmalıdır. Cımbız gibi bir araç yardımı ile iğneyi derimizden çıkarabiliriz. Ardından arının soktuğu bölgeyi su ve sabunla yıkayın. Kaşıntı ve şişkinliği gidermek için eczaneden satın alabileceğiniz kalamin losyonu sürebilirsiniz. Not: İğneyi çıkarırken dikkat etmeniz gereken; iğnenin deriye en yakın kısmından tutmaya çalışın çünkü iğnenin içinde hala vücuda geçmemiş zehir vardır. Bu yüzden çıkarırken parmaklarınızla çıkarmak yerine ince uçlu temiz bir araç kullanın.

Soğuk kompres

Buz veya soğuk su yardımı ile, şişen bölgeyi soğutmak, zehirin daha dar bir bölgede kalmasını sağlayacak, şikinliği azaltacak ve acınızı hafifletecektir. Temiz bir beze buzluktan çıkaracağınız buz küplerini koyup bezin ağzını bağlayın ve bunu 10-15 dakika arının soktuğu yerde tutun. Ağrı ve şişme geçene kadar birkaç saatte bir tekrarlayın (Buzu direk cildinize sürmeyin).  Buz bulamazsanız, dolabınızdaki soğuk su şişesi veya donmuş sebzeleri de kullanabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat, arı sokması sonucu vücuda geçen asidik zehirin nötralize edilmesine yardımcı olan alkalik bir üründür; böylece iğnenin sebep olduğu ağrı, kaşıntı ve şişkinliklerin giderilmesinde yardımcı olur.

Bir bardak suyun içinde, bir tatlı kaşığı karbonatı eritiniz ve bu karışım ile arının soktuğu bölgeyi dezenfekte ediniz.    Karışımın cildinizin üzerinde 5-10 dakika durduktan sonra ılık su ile durulayın. Şişkinlik ve kaşıntı devam ederse 2 saat sonra aynı terkibi tekrar uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de arı sokmasının neden olduğu zehiri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı, kaşıntı ve şişmeyi azaltır. Pamuk veya temiz bir bez yardımı ile yeterli miktar elma sirkesini arının soktuğu yere sürün. Şişlik ve kızarıklık azalana kadar ara ara tekrarlayın. Elma sirkesi yoksa diğer sirkelerden de yararlanabilirsiniz.

Bal

Bal sürmek, arı sokmalarında tedaviye yardımcı diğer bir etkili yöntemdir. Bal, zehirin etkisini azaltmaya yardımcı olur ve antibakteriyel özelliği sayesinde ciltte enfeksiyon riskini azaltır. Böylece ağrı, kaşınma kızarıklıklardan daha erken kurtulursunuz. Arının iğnesini çıkarıp bölgeyi sabunlu suyla yıkayıp duruladıktan sonra, bir miktar balı arı sokan yere sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Bunu günde 3-4 kez yapın. Eşit miktarda bal ile toz zerdeçalı karıştırarak yapacağınız macun ile de etkili bir tedavi uygulayabilirsiniz. Bu macunu da arının soktuğu yere sürün, kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Birkaç gün boyunca günde 3-4 sefer uygulayın.

Aloe vera

Eşek arısı dahil her türlü arı sokmalarında uygulayabileceğiniz etkili bir tedavi yöntemi de aloe vera kullanımıdır. İltihap giderici ve rahatlatıcı özelliklerinde dolayı aloe vera  arı sokmasının neden olduğu ağrı, şişme kızarıklık ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olur. Aloe vera yaprağından keserek çıkarttığınız jeli iğnenin battığı yere sürün ve 15 dakika sonra ılık su ile durulayın. Şişlik ve kızarıklık geçene kadar günde birkaç kez uygulayın

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. Misafir

  Çok ama çok güzel mis gibi

 2. sukran

  ayak kalıntısına ne iyi gelir çok acil

 3. umut e.

  kardeşimin başina hep gelir çok iyi

 4. Misafir

  Arı ensemi soktu çok fena ağrıyor ne yapmalıyım

 5. vatandaş

  Arının sokmasından 13Saat gecti gözüme sokdu neler olabilir ve cözümü nelerdir buzlu şişeyi koydum gözümden kayma var

 6. Xxkader

  Ari sokarken gördüm o anda camur vs suremedim sabah 9 da soktu akşam oldu daha acisi gecmedi ne yapabilirim

 7. fethi

  çok teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrr. saalun yardımlarınız için üüüüüüüüüüü

 8. Yazımızı beğendiğiniz için teşekkürler:))

 9. Ayşe Buse Bozkurt

  eşek arılarının yanına o kadar da gitmeyin Allah korusun ölebilir siniz ölümden dönersiniz

 10. Vesife

  Çok sağolun çok teşekkür ederim

 11. Durmus

  Mükemmel tarif

 12. Teşekkürler efendim. Arı sokması durumunda bunlar uygulanabilir. Hem pratik kolay tarifler

 
 
KAPAT