10 Temmuz 2020, Cuma 05:18

Arjantin Dogo Köpek Bakımı Ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Arjantin Dogo Köpek Bakımı Ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Arjantin Dogo Köpek Bakımı Ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Dogo Argentino, kökeni Arjantin ülkesine dayanan bir köpek cinsidir. Kısaca Dogo olarak isimlendirilen bu ırk, heybetli bir görünüme sahiptir, korkusuz ve güçlüdür. Laboratuar ortamında 9 farklı köpek cinsi melezlenmiş ve bunun sonucunda Dogo Argentino meydana gelmiştir. Bekçi köpeği olan Dogo Argentino, Türkiye'de çoğu zaman bu amaçla kullanılmaktadır. Başlangıçta Arjantin halkı tarafından avcılıkta kullanılan ve dağlık bölgelerde yabani hayvanlardan korunmak için tercih edilen bu köpek ırkı, giderek yaygınlaşmış ve ülkemizde de beslenen köpeklerden biri olmuştur.

Dogo Arjantin’in (Dogo Argentino)Özellikleri Nelerdir?

Dogo Argentino, ailesine çok düşkündür ve oldukça zekidir. Bu yüzden bekçi ve koruma köpeği olarak sıklıkla tercih edilir. Çocuklara karşı sıcak kanlıdırlar ve onları eğlendirmeyi başarırlar. Her zaman ilgi odağı olmayı isteyen bu köpekler kucakta oturmayı ve okşanmayı çok severler. Dogo Argentino'yu eğitmek mümkündür. Ancak bunun tam bir ciddiyet ile yapılması ve asla taviz verilmemesi gerekir. Bu köpek cinsinin yavru iken eğitilmesi daha kolaydır. Sonraki yaşlarında giderek agresif bir karaktere bürünebilirler. Dogo Argentino'nun başka köpek ırkları ile anlaşabilmesi için yavru döneminde beraber büyümeleri önemlidir. Yoksa maalesef Dogo ile diğer köpeklerin yıldızı hiçbir zaman barışmaz.

Dogo Argentino'nun gövdesi dikdörtgen yapıdadır. Biçimli bir vücuda sahip olan Dogo, dayanıklı ve iri kaslıdır. Yavru halde edindiğiniz Dogo Argentino'nun bakımına özen gösterir ve aktif bir yaşam sürmesini sağlarsanız, yetişkin olduğunda insanlarla iyi geçinebilecektir. Bakıldığı zaman bir ürperti uyandırsa da sosyalleştirildiği takdirde içindeki sevimli karakter dışarı yansır ve etrafıyla yakın bir ilişki kurabilir. Fakat bazı ülkeler Dogo üretimine ve yetiştiriciliğine izin vermemektedir. Çünkü Dogo, bazen çok tehlikeli bir varlık haline gelebilir. Bir canlıyı tehdit olarak algılarsa ona karşı saldırganlaşır ve ölümüne yol açar. Meksika pitbullarının saldırılarına uğrayan insanların haberlerini duymuşsunuzdur. İşte Dogo Argentino da yavruyken düzgün bir şekilde eğitilmezse ve safkan değilse ne yapacağı hiçbir zaman belli olmaz ve her an sizin de çevrenizdekilerin de hayatını tehlikeye atabilir.

Dogo, hırçın bir karaktere sahiptir. Bu yüzden Dogo sahipleri, yeri geldiğinde onlara karşı sert olmasını da bilmelidir. Yoksa köpeğiniz ipleri eline alacak ve başına buyruk bir hale gelecektir. Bunun sonucunda ne yazık ki etrafına zarar vermesi kaçınılmazdır.

Dogo Arjantin’in (Dogo Argentino) Nasıl Bakılmalıdır?

Dogo, genelde av köpeği amacıyla kullanılmaktadır. Her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan Dogo Argentino, tabii ki bu ihtiyacını evde gideremez. Ancak kendinize ait bahçeli bir eviniz varsa bu onun için çok iyidir. Bahçede dolaşmak ve koşup oynamak Dogo'nun keyif alacağı günlük aktivitelerden biridir. Böylece köpeğiniz gayet sağlıklı ve aktif bir şekilde yetişecektir.

Dogo Argentino sıcak havalardan hoşlanır. Bu açıdan havanın soğuk olduğu zamanlarda asla dışarı çıkarılmamalıdır. Kolay kolay hastalanmazlar. Tüyleri kısadır, çok fazla tüy dökmezler ve kötü kokmazlar. Tırnak temizliğine özen gösterilmelidir.

Dogo Arjantin’in (Dogo Argentino) Nasıl Eğitilir?

Dogo Argentino'ya karşı her zaman çok dikkatli olunmalıdır. Beklenmedik bir anda saldırma riski vardır ve bir uzman tarafından eğitilmelidir. Bir ay içerisinde standart bir eğitim ile "Pati ver, otur, kalk" gibi direktifleri anlayıp yerine getirebilecek düzeye gelebilirler. Ancak Dogo Argentino -deyim yerindeyse- vampir gibi görülmemelidir. Çok iyi eğitilirse saldırganlıkları törpülenir. Aslında Dogo, ne verirseniz onu alacaktır. Saldırgan tavırlar öğrenirse onu uygulayacaktır. Sevildiğini hissederse ve davranış kontrolü öğretilerek bu şekilde alıştırılırsa yumuşak başlı bir köpek haline gelecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT