10 Temmuz 2020, Cuma 05:09

Arnavut Ciğeri Dana Ciğer Kaç Kalori Yapar?

Arnavut Ciğeri Dana Ciğer Kaç Kalori Yapar?

Ciğer Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı Diyetisyen Anlatıyor

Diyetisyen Emre Uzun 1 porsiyon şiş ciğerin 300 kalori olduğunu bildiriyor.

Tüm besinlerin tadı değişik olduğu gibi, vücudumuza sağladığı yararlar da farklıdır. İşte en yararlı gıdalardan biri de ciğerdir. Hayvansal bir ürün olan ciğer kansızlığa iyi gelmektedir. Zayıflamaya yardımcı olan ciğer eti, istenmeyen kilolarından şikayet edenlerin tüketebileceği yiyecekler arasındadır.

Ciğerin Zayıflama Faydaları Nelerdir? Diyetisyen Betül Yücel Anlatıyor

Ciğer, sakatat grubunda yer alan bir üründür ve besin değeri son derece yüksektir. Çeşitli vitamin ve minerallere sahip olan ciğer, daha çabuk yağ yakmayı sağlamaktadır ve enerji vererek kendimizi zinde hissetmemize yardım etmektedir. Bundan dolayı ciğer yiyenler kendilerini güçlü hissetmekte ve egzersiz yaparken daha iyi bir performans sergileyebilmektedir.

Ciğer Kaç Kalori Yapar? Diyetisyen Betül Yücel Anlatıyor

Ciğerin nasıl pişirildiği, kalori seviyesini de etkilemektedir. Fakat ciğer başlı başına bir folik asit deposudur. Buna rağmen fazla miktarda kolesterol içerdiğinden kontrollü olarak tüketilmesi gerekir.

Dana karaciğeri sade olarak pişirirseniz 100 gramında 147 kalori bulunacaktır. Arnavut ciğerini kızarttığınızda ise 100 gramı 277 kalori içerecektir. Ciğerin kızartılarak tüketilmesi önerilmez. Aksi takdirde sağlığınız için zararlıdır ve kilo almanıza sebep olur. Diyet yapanlar 2 hafta arayla ciğer yiyebilirler ve kızartma yapmamalıdırlar. Ciğer eti folik asit deposudur ve buna ilaveten muhtelif besin maddeleri de içermektedir.

Ciğer ile Alınan Kilolar Nasıl Yakılır?

Ciğer yedikten sonra aldığınız kaloriden hemen kurtulmak istiyorsanız yürüyüşe çıkabilirsiniz. 40 dakika boyunca tempolu yürüyüş yapmak ciğer etinin verdiği kaloriyi yakmanızı sağlayacaktır.

  1. 15 dakikalık bir koşu da aldığınız kaloriyi yakmanıza yardımcıdır. 15 dk süreyle hızlı hızlı koşarsanız, ciğer etindeki kaloriyi vücudunuzdan dışarı atarsınız.
  2. 35 dakika boyunca bisiklet egzersizi yapmak da ciğer kalorisini yaktırır. Her gün bisiklet sürmeye devam ederseniz tüm fazla kilolarınızdan çabucak kurtulabilirsiniz.
  3. 25 dakika boyunca yüzerek de ciğer etinin kazandırdığı kaloriyi harcayabilirsiniz. Haftada 2-3 gün yüzme egzersizi yaparsanız kısa sürede zayıflamanız mümkündür.

Ciğerin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ciğer, bir hayvan sakatatıdır ve oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple ciğer, sağlığımız açısından son derece yararlıdır. Ciğer, bol miktarda protein içermektedir ve A vitamini bakımından da çok iyi bir kaynaktır. Ciğerin yapısında riboflavin yani B2 vitamini de bulunduğundan cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Çeşitli vitaminlere sahip olan ciğer eti, bu sayede yeni hücrelerin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan kalp-damar hastalıklarından koruyucudur, bağışıklığı destekler, metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar, felç ve kalp krizini büyük ölçüde engeller, kolesterol seviyesini dengeler. Yüksek oranda selenyum minerali ihtiva ettiğinden, kan hücrelerini de korur ve kansızlığı önler. Bunun yanı sıra ciğer, beyin ve sinir hastalıklarına karşı da etkilidir.

Ciğer yemenin en büyük getirisi, fazlaca B12 vitamini içermesidir. B12 vitamini kırmızı kan hücre yapımına yardımcı olduğundan hücreleri yeniler ve onarır.

Ciğer etinde A vitamini, bakır, demir mineralleri, protein mevcuttur. Öte yandan ciğer; pantotenik asit, çinko, selenyum ve fosfor, niasin, folat, tiamin, riboflavin, B6, B12, C, D vitaminleri, manganez gibi önemli bileşenleri de barındırmaktadır.

Ciğerin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Ciğer tüketirken ölçüyü doğru ayarlamazsanız vücudunuza gereğinden çok bakır minerali ve A vitamini almış olursunuz. Bu vitamin ve mineral son derece faydalıdır ancak fazlası da sağlığımıza zarar veren maddelerin oluşmasına yol açabilir. Canınızın istediği kadar bol bol ciğer yerseniz maalesef kolesterol düzeyiniz de yükselecektir. Bunun sonucunda felç, kalp krizi ve çeşitli kalp rahatsızlıklarının oluşma riski artacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT