Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
18-11-2016 00:30 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Arpa Suyu Neye İyi Gelir, Zayıflatır mı, Böbrek Taşı Düşürür mü?

Google News

Peki, (Arpa suyu nasıl yapılır? Sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?) Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arpa Suyu Neye İyi Gelir, Zayıflatır mı, Böbrek Taşı Düşürür mü?

Arpa suyu, böbrek taşını düşürmekten zayıflamaya kadar, sağlık için pek çok faydası olan bir içecektir. Peki, (Arpa suyu nasıl yapılır? Sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?) Makalemizde bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonuna doğal şifadır

Arpa suyu doğal diüretiklerden yani idrar söktürücülerdendir. Bu özelliği sayesinde üriner sistemdeki toksinlerin ve bakterilerin atılmasına yardımcı olur. Böbrekleri temizler ve böbreklerdeki ağrının geçmesinde etkili olan yararlı anti-inflamatuar maddeler içerir. Böbrek taşlarının parçalanmasını ve hatta düşmesini bile sağlayabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan muzdaripseniz, enfeksiyon geçene kadar kadar gün boyunca arpa suyu içmeye devam edin.

Sindirimi rahatlatır

Arpa suyu, alkali yapısı ve yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olur, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Arpa suyu ayrıca ishal ve / veya dehidrasyon yani vücudun susuz kalmasından sonra meydana gelen elektrolit seviyelerindeki dengesizliği giderir ve kaybedilen sıvının tekrar kazanılmasında önemli rol oynar. Yemeklerden önce ve gün boyu arpa suyu içmek, yiyeceklerin vücut tarafından sindirimini kolaylaştırır.

Kalp sağlığını korur

Arpa suyunun faydalarından biri de, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve atardamarların kalınlaşmasını önlemeye yardımcı olmasıdır. Doğal bir iltihap giderici olan niasin vitamininden zengin özleri sayesinde, atar damar duvarlarındaki iltihaplanmayı azaltır. Kalbinizin sağlıklı bir şekilde çalışması için günde bir bardak arpa suyu için.

Kilo verdirir

Lif, kilo vermekte çok etkili bir maddedir. Lifli yiyeceklerin zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteren pek çok araştırma yapılmıştır. Arpa suyu, lif bakımından zengin içeriği sayesinde kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak, yağların yakılmasında rol oynayıp, vücutta depolanmasını önler. Arpa suyunun zayıflatma özelliğinden yararlanmak için günde en az 3 bardak arpa suyu için.

Kötü kolestrol seviyesini düşürür

Arpa suyundaki çözünmeyen lifler, kolestrol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca bu suda bulunan beta-glukanlar, bağırsaklardaki kolesterol emilimini azaltmakta görevlidir. Özellikle yağ oranı yüksek besinler tükettikten sonra arpa suyu içmeyi ihmal etmeyin, veya kolesterolü kontrol altına almak için her gün birkaç bardak arpa suyu içmeye devam edin.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Arpa suyunda yüksek miktarda C vitamini, bakır, demir ve manganez bulunur. Arpa suyu, kan şekeri seviyelerini düşürerek bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler, böylece vücudumuzda mantar ve diğer hastalıkların meydana gelmesini önler. Ayrıca ödem, hemoroit, kabızlık ve bulantı gibi gebelik semptomlarının görülme sıklığını azaltabilir.

Kemik sağlığını korur

Arpa suyu, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan bakır, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir içecektir. Bu içecek bol miktarda manganez içeriği sayesinde, sağlıklı kemik dokusunun oluşumunda da etkilidir. Sağlıklı ve güçlü kemikler için günde birkaç bardak arpa suyu içmeye devam edin.

Şeker hastalığını kontrol altına alır

Arpa suyu, diyabet hastaları için de çok faydalıdır. Arpa suyunda diyabeti kontrol altına almaya yardımcı beta-glukanlar bulunur. Beta-glukanlar yemek yedikten sonra glikozun yakımını yavaşlatır, böylece insülin seviyesini dengede tutar. Size daha da iyi bir haberimiz var; Arpa, glisemik oranı düşük olan besinlerdendir! Vücudunuzun yiyeceklerdeki glikozu daha faydalı bir şekilde kullanması için arpa suyunu ara öğünlerde yahut yemeklerle beraber günde 2-3 kez içmeye devam edin.

Cilt sağlığını korur

Arpa suyu, içeriğinde C vitamini, mineraller ve antioksidanlar barındırır. Arpa suyu, cilt için de çok faydalıdır. Cildi, çevresel etkenlere karşı korur, esneklik kazandırır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır ve ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Vücut sıcaklığını dengede tutar

Sıcak iklimlerde, insanlar vücudu serin tutmak için arpa suyu tüketirler. Yazın sıcak bastığında, buzdolabında bekletip soğuttuğunuz arpa suyunu için, böylece doğal yoldan hararetinizi giderebilirsiniz.

Arpa suyu nasıl yapılır?

1.Tarif

2 su bardağı suya 1 yemek kaşığı arpa ekleyip kaynatın, süzün ve soğuyunca için.

2.Tarif

Bir tencereye 5 su bardağı su ve 1 su bardağı arpa koyun. Bu suya 1 çubuk tarçın, dilimlediğiniz  6-7 parça taze zencefili katıp 20-25 dk kaynatın. Süzüp bal ve limon sıkıp tatlandırarak gün boyu içebilirsiniz.

Arpa suyunun zararları

Çok miktarda arpa suyu içmek yahut arpa suyu tüketimine uzun süre devam etmek, şu sağlık sorunlarına neden olabilir:

  1. Bağırsakta gaz sancısı
  2. İshal, karın ağrısı, ödem
  3. Kabızlık
  4. Rektal kanama
  5. Alerjik reaksiyon
  6. Çölyak hastalığı

Arpa Unu Nerede Satılır, Fiyatı Nedir, Ve Arpa Ununun Faydaları Neler? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.