Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
28-09-2023 16:52 | Güncelleme : 05-10-2023 17:41

Artık internete bağlanabiliyor: ChatGPT'nin zeka seviyesi yükseldi

Google News

Ünlü yapay zeka sohbet botu ChatGPT internete bağlanma özelliğine kavuştu. Daha önce, bilgileri Eylül 2021'den önceki dönem ile sınırlı olan ChatGPT artık sorulan bir konu hakkındaki en güncel bilgileri gösterebilecek.

Artık internete bağlanabiliyor: ChatGPT'nin zeka seviyesi yükseldi

Yapay zeka destekli sohbet botu ChatGPT, kullanıcılara göre çok büyük bir eksikliğe sahipti. Yalnızca Eylül 2021 tarihine kadar internete eklenen bilgileri gösterebiliyordu.

Örneğin "Yalı Çapkını dizisinde hangi oyuncular var?" diye sorulduğunda, cevap veremiyordu. Star TV'nin reyting rekorları kıran dizisi 2022 yılında yayınlanmaya başladığından, ChatGPT'nin verileri arasında bulunamıyordu. Sohbet botunu geliştiren OpenAI firmasıysa bu sorunu çözüme kavuşturdu.

CHATGPT ARTIK İNTERNETTE ARAMA YAPABİLİYOR

Yapay zeka aracı artık internet üzerinden gerçek zamanlı olarak arama yapabiliyor. Yine Yalı Çapkını örneğinden gidecek olursak; ChatGPT'ye diziyle alakalı herhangi bir soru sorulduğunda cevapsız bırakmayacak. Sorunuzu anlık olarak Bing arama motoru üzerinden araştırıp cevabını bulacak.

OpenAI, ChatGPT'nin yeni yeteneğini sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla gösterdi. "Sohbet robotu artık Eylül 2021 öncesi verilerle sınırlı değildir." diyen firma, özelliğin şu an için ücretli olduğunu belirtti. Çok yakında ücretsiz kullanıcıları da kapsayacak şekilde genişleteceğini söyledi.

Şu anda ChatGPT'nin chat.openai.com linki üzerinden ulaşılabilen ana sayfasında botla konuşmak için iki seçenek bulunuyor. Standart kullanıcılar GPT-3.5 dil modelini kullanırken, abone olanlar ise daha gelişmiş GPT-4 dil modelinden faydalanabiliyor.

OpenAI firmasının açıkladığı kadarıyla, internet üzerinden arama yapma yeteneği, GPT-4'ün bir parçası olarak geliyor. Bu seçeneğe tıklandığında, ekrandaki "Browse with Bing (Bing ile göz at)" butonuna dokunmak ve aranacak kelimeyi ya da cümleyi yazmak yeterli oluyor.

Yakında GPT-3.5 dil modelini kullananlar da bu özelliğe erişebilecekler. Bu arada ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft da 'Bing AI' isimli sohbet botunun internetteki verilere ulaşmasına izin veriyor. Bir diğer yapay zeka uygulaması Google Bard'da da durum farklı değil. ChatGPT geç de olsa bu özelliğe kavuştu.

Kaynak : OpenAI, The Verge
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.