21 Ekim 2020, Çarşamba 05:06

Asetilsistein İçeren İlaç İsimleri Nelerdir Etkileri Ne?

Asetilsistein İçeren İlaç İsimleri Nelerdir Etkileri Ne?

Asetilsistein Nedir Ne İşe Yarar Faydaları Ve Yan Etkileri Ne

Asetilsistein balgam söktürücü, balgamı parçalayan, kıvamını azaltarak balgamın atılmasını kolaylaştıran bir maddedir. İlaç sanayisinde de sıklıkla kullanılır. Asetilsistein maddesi, amino asit sınıfındaki sistein türevlerinden bir ajan olup, balgam söktürme özelliği vardır.

Asetilsistein Nedir?

Asetilsistein mukolitik ilaçlardan biridir. Yani balgamın akışkanlığını artırır. Asetilsistein ağızda, boğazda, akciğerlerde ve farklı bölgelerde etki gösterir. Mukusun (balgamın) kıvamını azaltır ve onu parçalayarak daha kolay dışarı atılmasını sağlar.

Asetilsistein, amino asitler grubunda yer alan sistein türevi ajanlardan biridir. Balgam söktürücüdür. Yoğun kıvamlı balgamı azaltmak, atılımını kolaylaştırmak için kullanılır. İlacın adı fazla duyulmamış olsa da solunum yolları hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Asetilsistein, antioksidan etkisinden çok balgam yumuşatıcı, balgam söktürücü ve balgamın atılmasına yardımcı bir ilaç olduğu için tercih edilmektedir.

Asetilsistein Ne İşe Yarar?

Asetilsistein, çoğunlukla astım, KOAH, pnömoni, bronşektazi, kistik fibrozis gibi fazla miktarda, yapışkan ve koyu balgam görülen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle KOAH hastalarında asetilsistein tedavisi sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Balgam koyu ve yapışkan olduğundan hasta balgamı güçlükle dışarı atar ya da bazen hiç çıkaramaz. Asetilsistein bu durumun giderilmesinde etkilidir.

Balgam çıkarırken zorluk çeken, balgamı koyu ve yapışkan olanlarda belirli bir süre dahilinde kullanılır. Balgamı parçalayarak azaltır.

Piyasada asetilsistein içeren birçok ilaç bulunmaktadır.

Bunlar Acetylcystein, Act, Alles, Asist, Astein, Bronpax, Cinetix, Exsistin, Extal, Mentonex, Mentopin, Miratta, Mucinac, Mucocure, Mucolator, Mucomax, Muconex, Mukolatin, Mukozero, NAC, Oxxa, Traktus, Xpecto’ dur.

Bu ilaçlar efervesan tablet, solüsyon, kapsül, granül, ampul ve şase gibi değişik formlarda sunulmaktadır.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Asetilsistein Kullanabilir miyim?

Asetilsistein’in FDA gebelik kategorisi B olarak bildirilmiştir. Asetilsistein’in fetüs üzerinde herhangi bir olumsuz etki gösterip göstermediği tespit edilmemiştir. Hamilelik dönemindeyseniz veya gebelik planlaması yapıyorsanız doktorunuza danışınız. Asetilsistein’in insan sütüne geçip geçmediğine ya da emzirilen bebek üzerinde bir yan etkisi olup olmadığına ilişkin klinik veri yoktur. Emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi alınız.

Asetilsistein’in Yan Etkileri Nelerdir?

Bulantı, kusma ve benzeri bazı gastrointestinal bozukluklara yol açabilir. Asetilsistein'in ağız yolu ile kullanımında burun akıntısı (rinore), stomatit, baş ağrısı, ürtiker, alerjik deri döküntüleri, kulak çınlaması gibi yan etkiler meydana gelebilir. Fakat bunlar seyrek görülen yan etkilerdir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT