26 Mayıs 2022, Perşembe 05:34

Aşil tendonu nedir, vücutta nerede? Aşil tendonu koparsa ne olur?

Aşil tendonu nedir, vücutta nerede? Aşil tendonu koparsa ne olur?

Survivor yarışmacısı eski milli atlet Merve Aydın'ın yaşadığı sakatlık ile gündeme gelen aşil tendonu kopması ve etkileri hakkında araştırmalar yoğunlaştı. “Aşil tendonu kopması sonucu ne olur?” sorusunun cevabı özellikle sporcu geçmişi olan biri için oldukça önemli. Peki, aşil tendonu kopması, yırtılması nedir? Aşil tendonu vücutta nerede? Aşil tendonu kopması belirtileri ve tedavisi nedir?

Doktoru tarafından aşil tendonu koptuğu söylenen ve yarışmaya yüksek ihtimalle veda edecek Merve'nin sakatlığı akıllarda soru işareti bıraktı. Bu noktada “Aşil Tendonu nedir, neresi ve vücutta nerede?”, “Aşil tendonu vücutta nerede?” soruları gündeme oturdu. Peki, insan vücudu hareketlerinin büyük bir kısmını kontrol altında tutan aşil tendonu yırtılırsa ne olur? İşte aşil tendonu vücuttaki yeri ve önemi…

AŞİL TENDONU NEDİR, VÜCUTTA NEREDE?

Baldırın arka bölümündeki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini sağlayan yapıya aşil tendonu denir. Aşil tendonu, topuk kemiğinin 6 cm üzerindeki bölge olarak tanımlanır. Vücuttaki en büyük ve en güçlü tendondur. Kasları kemiklere bağlayan bu tendon dışarıdan gelebilecek darbelere karşı vücudu korur.

AŞİL TENDONU NASIL KOPAR?

Pek çok kişinin başına gelebilecek bu rahatsızlığın nasıl meydana geldiği oldukça merak ediliyor. Kasları kemiklere bağlayan lifli bağ dokulu tendonlar, büyük gerilmelere dayanıklı, oldukça güçlü yapılardır. Kas ve kemiklerden oluşan, vücudun taşıyıcı sistemini sabit tutan tendonlarda, zorlanma sonucu yırtılama veya kopma meydana gelebilir. Bu bölgedeki yaralanmaların iyileşme süresi daha uzun sürer.

AŞİL TENDİNİTİNİ TETİKLEYEN NEDENLER NELERDİR?

Aşil tendon kopması genellikle düşme, yoğun zıplama hareketleri gerektiren antrenmanlar ve yürürken ayağın çukura girmesi gibi durumlarda aşil tendonunun zorlanması sonucunda meydana gelir. Genellikle sporcularda görüldüğü ön görülse de ani bir zorlanma ya da aşırı esneme sonucunda her bireyin başına gelebilir. Aşil tenditinin zarar görmesinin belli başlı nedenleri şunlardır:

 • Koşma sırasınd tempoyu aniden arttırmak,
 • Yüksek topuklu ayakkabılar giymek ve tendonun kısalmasına yol açmak,
 • Dinlenme sonrasında çok hızlı harekete geçmek,
 • Rutin spor çalışmalarına merdiven çıkma veya tepe koşma eklenmesi,
 • Rutin çalışmalarınıza, tendona aşırı yük bindirecek yokuş çıkma, ayakta fazlaca durma, hareketsizlikten sonra hızlı koşma gibi çalışmalar ekleme
 • Kasın gereğinden fazla kullanılması,
 • Isınmadan hareketleri yapmadan harekete geçmek,
 • Özellikle düztaban ayak yapısına sahip olan kişilerin tendonun aşırı yük altında kalması gibi durumlar rahatsızlığın tetiklenmesine yol açar.

AŞİL TENDONU KOPMASI SONUCU NE OLUR?

Aşil tendon kopması durumuna tıpta verilen isim ise Aşil Tendon Rüptürü'dür. Kopma sonucu şiddetli bir ağrı hissedilir. Aşil tendonunun kopması kişinin günlük hayatta yaptığı basit hareketlere kadar vücudu etkiler. Bu noktada yürümede zorlaşma hatta derin yırtık ve kopmalarda ayakta durmakta zorlanma gibi etkiler meydana gelir. Şişmeler ve hareket ettirememeler kopmaya dair en önemli belirtiler arasında yer alır.

AŞİL TENDONU KOPMASI NASIL ANLAŞILIR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aşil tendonu kopması sırasında kişi, ayak bileği arkasında şiddetli bir ses duyabilir ve aynı zamanda şiddetli bir acı hissedebilir. Diğer belirtleri şunlardır:

 • Egzersiz ve koşmadan sonrasında giderek kötüleşen ağrı,
 • Tendon üzerinde şişlik,
 • Koşma ya da egzersizlerden sonra tendon boyunca görülen şiddetli, yaygın ya da lokalize ağrı
 • Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı noktada yanma hissiyatı,
 • Bacakta hissedilen duyu kaybı,
 • Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, sertliğin azalması gibi durumlarda mutlaka doktora görünmek gerekmektedir.

AŞİL TENDONU TEDAVİSİ NEDİR?

Kopmanın şiddetine göre konservatif tedavi ya da cerrahi müdahale uygulanır.Gençler ve profesyonel sporcularda tendonun eski haline getirilebilmesi için operasyon tercih edilir. İleri yaştaki kişilerde ya da ameliyat için risk taşıyan hastalarda ise tendonun doğal bir süreç ile iyileşmesini sağlamak için konservatif tedavi yöntemi uygulanır.

Aşil tendon kopması tanısı genellikle MR ile konur. Kopmanın yeri ve tendonun kısmen mi yoksa tamamen mi zedelendiği tespit edilerek uygun bir tedavi için plan oluşturulur. Uzun zaman alan tedavi süreci nedeniyle, spor aktivilerine ve normal hayat aktivitelerine dönüş geç olur .Tedavi, genel olarak soğuk uygulama, antinflamatuvar tedaviyi içerir. 6 ile 10 hafta kadar uzun bacak alçısı uygulanmakta ve fizik tedavi sonucunda tendon iyileştirilir. Tedavi sürecinde aşil tendonu germe egzersizleri yapılır. İlk 6 haftada akut durumu geçtikten sonra ayak bileği güçlendirme egzersizlerine geçilir. Nazik germe egzersizleri, yüzme gibi su içi egzersizler yapılabilir. Ayakkabı modifikasyonları yapılır ve topuk yastığı ile ayak desteklenir.

AŞİL TENDON KOPMASI NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Aşil tendon kopmaları genellikle topuk kemiğinin 6 cm üzerindeki bölgede görülür. Bu bölgede tendon kanlanmasının daha az olması sonucu daha fazla kopma görülmekte ve iyileşme süresi bu duruma göre belirlenir. Ayrıca aşil tendon kopması tedavisinde iyileşme süreci kişinin yaşı, kilosu ve aktivite durumuna göre değişkenlik gösterir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT